Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση ή Τροποποίηση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας επί αυθαιρέτων Ν.3775-3843-4014-4178-4495


soundholics

Recommended Posts

προφανως εννοεις οτι θα κανεις διαμερισματωση..

 

οχι...δεν θα  κανεις αλλο τιποτε

 

με βαση την βεβαιωση και την δικη σου κατοψη ,  οπου καταγραφεται η "νεα μορφη" της αποθηκης...

 

θα κανει συμβολαιο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 ...Εγκυκλίου (35 - 17/07/2012) ...

....

ΙΙΙ. Στην περίπτωση αυθαίρετης δόμησης χώρου της πιλοτής και υπα-γωγής του στις διατάξεις των Ν. 3775/2009 ή Ν. 3843/2010 ή Ν. 4014/2011, δύναται με την τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιο-κτησίας ο χώρος αυτός να αποτελέσει αντικείμενο ξεχωριστής οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Αυτο ισχυει? Τι προυποθεσεις εχει? Εχει δει κανεις τετοια περιπτωση να πραγματοποειται? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη, αυτή την αίσθηση είχα κ εγώ, αλλά σε κουβέντα που είχα με ένα συμβολαιογράφο μου είπε:

 

- Να το δείξεις όσο φαίνεται στα συμβόλαια και στη σύσταση, δλδ Χ και όχι όσο το πραγματικό δλδ Χ + 0,1Χ ( τότε τι ρυθμίζουμε βέβαια δεν καταλαβαίνω...)

 

κ έτσι φαντάστηκα ότι εννοούσε να γλιτώσει την τροποποίηση της σύστασης, αλλά κάτι δε μου καθόταν καλά...

 

Να αναφέρω πως έγινε προσθήκη της αποθήκης η οποία επεκτάθηκε έξω από το κοινόχρηστο διάδρομο του υπογείου (κ όχι μέσα σε κομμάτι του κοινόχρηστου διαδρόμου)

 

Μήπως για να γλιτώσει κ να μην κάνει ούτε συμβόλαιο και να πάει με το παλιό συμβόλαιο στην αγοραπωλησία? (σκέφτομαι τώρα...)

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

@KiriakosCE,

 

Όχι , δε χρειάζεται τροποποίηση της σύστασης (η σύσταση υποθέτω οτι έγινε με τα σχέδια της αδείας, σωστά;)

Εξάλλου σκέψου οτι αν δεν παίρνεις οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση αλλά προσωρινή αναστολή της (τακτοποίηση), πώς θα πάς με κάτι "προσωρινό" να διορθώσεις τη σύσταση που είναι "μόνιμη".

Η μεταβίβαση θα γίνει κανονικά και το αυθαιρετο τμήμα θα περιγράφεται βασει του σχεδίου που θα προσκομίσεις στο συμβολαιογράφο.

Δε γίνεται να μην προσκομιστεί σχέδιο.

Θα πρέπει να δώσεις βεβαίωση νομιμότητας και το έντυπο της υπαγωγής μαζί οπότε θα σου ζητηθεί και σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Anka! 

Και εγώ είχα ακριβώς αυτήν την εντύπωση... Θέλω να πιστεύω ότι δεν συνεννοήθηκα σωστά με τη συμβολαιογράφο!

Υ.Γ.

Είναι κατηγορίας 2 βέβαια οπότε γλιτώνει την οριστική κατεδάφιση!!  :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας!!!

Θέλω να τακτοποιήσω ένα δωμάτιο στο δώμα.

Στην σύσταση όλα τα τετραγωνικά του ορίζονται ως οριζόντια ιδιοκτησία αλλά 

όλο το υπόλοιπο δώμα (ταράτσα) είναι κοινόχρηστο (κατά τον κανονισμό πάντα).

Από κατασκευής, στην ιδιοκτησία αυτή, προσαρτήθηκε ένα τμήμα του διαδρόμου που 

οδηγεί στην ταράτσα και ένα τμήμα της ταράτσας.

Αυτά τα επιπλέον τετραγωνικά δεν φαίνονται πουθενά ούτε στα συμβόλαια ούτε στην σύσταση (δυστυχώς).

Η ιδιοκτήτρια θέλει να το τακτοποιήσει και να κάνει χρησικτησία στο υπόλοιπο τμήμα.

Εγώ μπορώ να της το τακτοποιήσω πρώτα χωρίς την συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών?

Η μπορεί να γίνει χρησικτησία χωρίς την τακτοποίηση και μετά , ως δική της ιδιοκτησία να τακτοποιηθεί?

Εκτός από το να θεωρηθεί, στην χειρότερη περίπτωση, άκυρη η τακτοποίηση, θα έχω κυρώσεις ως μηχανικός

αν τελικά το τακτοποιήσω τώρα παρόλο που είναι κοινόχρηστο τμήμα?

Link to comment
Share on other sites

Για να ρυθμιστεί απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών.

Δε νομίζω ότι, συντρέχει περίπτωση χρησικτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Τα επιπλέον τετραγωνικά θεωρούνται κοινόχρηστα. 

Απαιτείται απόφαση της πλειοψηφίας των συνιδιοκτητών, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κανονισμό, αλλιώς απλή πλειοψηφία.(το 50% των συνιοδιοκτητών)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
 

Καλημερα σε οριζοντια ιδιοκτησια θελουμε στο δωμα να χτισουμε τοιχο 1,65 υψος για ιδιοτικοτητα.

Ερωτηση ο διπλα ιδικτητης θα πρεπει να υπογραψει για την εκδοση Ο.Α? (Εκτος οικισμου εντος περιμετρικης ζωνης δυο κατοικιες 100 τμ οι οποιες εχουν οριζοντια και τους ενωνει αποθηκη)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.