Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικές προεξοχές μετράνε στο Δ;


Recommended Posts

1. αν δεν φαίνεται στη Ο.Α αποτελεί παράβαση

2. για να αποτελεί αρχ προεξοχή πρέπει να βρίσκεται σε ύψος >3,0 μ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαν  να ειναι υπερβαση δομησης 

 γιατι να εναι ΥΔ εφοσον η χρηση ειναι για τα κλιματιστικα-εξαερισμο.

 

 

1. αν δεν φαίνεται στη Ο.Α αποτελεί παράβαση

2. για να αποτελεί αρχ προεξοχή πρέπει να βρίσκεται σε ύψος >3,0 μ

1. δεν φαινεται στην ΟΑ....τα διακοσμητικα στοιχεια στα καταστηματα αλλαζουν γενικα συχνα.

2. ειναι πανω απο το ισογειο καταστημα (δες φωτο πριν) πανω απο 3 μετρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε καταστημα πολυκατοικιας εχει δημιουργηθει στο προστεγασμα του ενας χωρος για την εγκατασταση κλιματισμου εξαερισμου. Και εχει κλειστει με γυψοσανιδα. (φωτο)

Ειναι νομιμο ή οχι?

Θεωρειται αρχιτεκτονικη προεξοχη ή οχι?

θα σου πω και εγω την αποψη μου. Συμφωνα με τον ΓΟΚ αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία είναι τα φέροντα ή μη στοιχεία του κτίρου, που σκοπό έχουν την αρχιτεκτονική διαμόρφωση των όψεών του.Θεωρω οτι πρεπει να ειναι μη βατες και δεν προκυπτει απο καπου ή τουλαχιστον δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου οτι μπορουν σε αυτες να υπαρχουν μηχανολογικες εγκαταστασεις.Ως εκ τουτου νομιζω οτι η συγκεκριμενη κατασκευη ειναι μη επιτρεπτη συμφωνα με τον ΓΟΚ.Υπαρχει υπερβαση δομησης και παραβιαση της Ο.Γ-Στερεου.

Συμφωνα με τον ΝΟΚ μια τετοια κατασκευη θα μπορουσε να θεωρηθει ερκερ αλλα εκει μπλεκεις  με τις επιπλεον απαιτησεις που υπαρχουν συμφωνα με τις κειμενες διαταξεις (αμεα,κενακ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω και εγω την αποψη μου. Συμφωνα με τον ΓΟΚ αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία είναι τα φέροντα ή μη στοιχεία του κτίρου, που σκοπό έχουν την αρχιτεκτονική διαμόρφωση των όψεών του.Θεωρω οτι πρεπει να ειναι μη βατες και δεν προκυπτει απο καπου ή τουλαχιστον δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου οτι μπορουν σε αυτες να υπαρχουν μηχανολογικες εγκαταστασεις.Ως εκ τουτου νομιζω οτι η συγκεκριμενη κατασκευη ειναι μη επιτρεπτη

 

Σε μια δημοκρατία δεν ψάχνεις αν κάτι επιτρέπεται από κάπου, αλλά αν απαγορεύεται. Συνεπώς αν δεν υπάρχει απαγόρευση από κάποιο νόμο τότε είναι επιτρεπτό.

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε υψος πανω απο 3 μετρα. Γιατι να μην ειναι αρχιτεκτονικη προεξοχη και ετσι να μη μετρα στη δομηση. 

Ισως το μονο μεμπτο εδω ειναι οι εσωτερικοι μηχανισμοι.....που δεν γνωριζω να απαγορευονται...σωστα?

Link to comment
Share on other sites

1. δεν φαινεται στην ΟΑ....τα διακοσμητικα στοιχεια στα καταστηματα αλλαζουν γενικα συχνα.

 

αυτό δεν είναι δικαιολογία.

 

η αρχιτεκτονική προεξοχή έχει ρόλο διακοσμητικό

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δεν βρισκεται στην οικ.αδεια

Οσο για τον διακοσμητικο ρολο βλεπουμε τοσο συχνα σε καταστηματα να αλλαζουν οψη και επιγραφες, οταν αλλαζουν ενοικιαστει ή χρηση (πχ καφετεριες)

Link to comment
Share on other sites

gio υπάρχουν ελαφριές, διακοσμητικές, παράνομες κατασκευές.

Πες μας εσύ η δουλειά σου ποιά είναι και τι ζητάς να κάνεις να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

gio υπάρχουν ελαφριές, διακοσμητικές, παράνομες κατασκευές.

Πες μας εσύ η δουλειά σου ποιά είναι και τι ζητάς να κάνεις να δούμε.

Θελω να διαπιστωσω αν μια κατασκευη με τσιμοντοσανιδα πανω απο το προστεγασμα ισογειου καταστηματος παλιας πολυκατοικιας μπορει να "φιλοξενησει" την εξωτερικη μοναδα κλιματιστικου και να κλειστει ολοι με την τσιμεντοσανιδα ή οτι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.