Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Παιδιά, έχω αμφιβολίες για 2 περιπτώσεις, αν μπορεί κανείς να δώσει μία δεύτερη γνώμη:

Σε παρένθεση αυτά που έχω καταλήξει μέχρι στιγμής να συμπληρώσω:

 

1) Εσωτερικό πατάρι ισόγειου καταστήματος σε πολυκατοικία (ΔΕΔΟΤΑ 2);

 

2) Κατοικία σε ακάλυπτο χώρο οικοδομής (Χωριστά τελείως από την υπόλοιπη πολυκατοικία). (ΔΕΔΟΤΑ 3);

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, εφόσον το ποσοστό της αυθαιρεσίας σε σχέση με το συνολικά δομημένο είναι μικρότερο, ανάλογα με την σπουδαιότητα

 

2) Εξαρτάται, μπορεί και ως ΔΕΔΟΤΑ 2, εφόσον ισχυρίζεσαι ότι έχει άδεια το οικόπεδο. Αλλά ΔΕΔΟΤΑ 3 το πιο λογικό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απορία ενός άσχετου: Τα "συνήθη" εδάφη τι κατηγορίας κατά ΕΑΚ2000 είναι;

Δηλαδή πώς ξέρω την κατηγορία εδάφους;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθέστερα έχεις έδαφος Β ή Γ.

Βλέπω είσαι από Θεσ/νίκη, οπότε αν έχεις τίποτα προς Καλοχώρι, Σίνδο κ.λπ εκεί θέλει προσοχή γιατί είναι πιθανότατα ακόμα και Χ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο ερώτημα "άσχετου".

Μήπως αν το ...μυρίσεις ή καλύτερα αν το ....κοσκινίσεις ή καλύτερα αν φορέσεις τα γυαλιά σου (της πρεσβυωπίας) το ....ανακαλύψεις (καταλάβεις - προσδιoρίσεις) καλύτερα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθέστερα έχεις έδαφος Β ή Γ.

Βλέπω είσαι από Θεσ/νίκη, οπότε αν έχεις τίποτα προς Καλοχώρι, Σίνδο κ.λπ εκεί θέλει προσοχή γιατί είναι πιθανότατα ακόμα και Χ.

Και πως μπορείς να το ξέρεις αυτό? έχω περίπτωση στα Διαβατά, δεν είχε μέσα ο φάκελος ούτε στατική μελέτη, ούτε φυσικά οτιδήποτε που να σχετίζεται με τα γεωτεχνικά.

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τη συμπλήρωση των ΔΕΔΟΤΑ και ρωτάω για συμβουλές, μπας και γλιτώσω τις κακοτοπιές!

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο ερώτημα "άσχετου".

Μήπως αν το ...μυρίσεις ή καλύτερα αν το ....κοσκινίσεις ή καλύτερα αν φορέσεις τα γυαλιά σου (της πρεσβυωπίας) το ....ανακαλύψεις (καταλάβεις - προσδιoρίσεις) καλύτερα;;;;;;

Η κατηγορία εδάφους προσδιορίζεται μετά από κατάλληλη γεωτεχνική έρευνα (γεώτρηση, CPT κλπ), κάτι που προφανώς και είναι αδιανόητο για τη συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ.

Αν κάποιος έχει στοιχεία από κάποια γεωτεχνική έρευνα στην εγγύς ευρύτερη περιοχή θα μπορούσε να γνωρίζει την κατηγορία εδάφους. Ειδάλλως δε μπορείς παρά να εικάσεις. Προσωπικά δεν ξέρω άλλο τρόπο.

 

renaL, στα Διαβατά είσαι μάλλον Β.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία ενός άσχετου: Τα "συνήθη" εδάφη τι κατηγορίας κατά ΕΑΚ2000 είναι;

Δηλαδή πώς ξέρω την κατηγορία εδάφους;

Η κατηγορία εδάφους κατα ΕΑΚ2000 στη νότια Ελλάδα και στα νησιά που το χα ψάξει είναι συνήθως Β και σύμφωνα με τον ΟΑΣΠ (Δελτίο προσεισμικού ελέγχου κτιρίων) εκτιμάται από τους ελέγχοντες μηχανικούς...

Επισυνάπτω ένα πινακάκι που βοηθά στην "εκτίμηση"...

post-12177-0-03721700-1370611985_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία εδάφους προσδιορίζεται μετά από κατάλληλη γεωτεχνική έρευνα (γεώτρηση, CPT κλπ), κάτι που προφανώς και είναι αδιανόητο για τη συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ.

Αν κάποιος έχει στοιχεία από κάποια γεωτεχνική έρευνα στην εγγύς ευρύτερη περιοχή θα μπορούσε να γνωρίζει την κατηγορία εδάφους. Ειδάλλως δε μπορείς παρά να εικάσεις. Προσωπικά δεν ξέρω άλλο τρόπο.

 

renaL, στα Διαβατά είσαι μάλλον Β.

 

Έτσι είναι.....

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση όπου κάνουμε "εικασίες" για την κατηγορία εδάφους, είναι καλύτερο να βάλουμε πχ Γ αντί για Β, δλδ το δυσμενέστερο?

Σχεδόν πουθενά δεν βρήκα αξιόπιστα στοιχεία (= μελέτη) για να επιλέξω κατηγορία εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.