Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Μάλλον ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 3ββ και βεβαίως μελέτη στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

καμμια ιδεα κανεις?

Σιγά βρε Μάρθα, έχω κάνει δημοσίευση πριν τη δικιά σου να προσπεράσεις τα υπόλοιπα ποστ και να ζητάς απαντήσεις, δε περιμένεις λίγο τη σειρά μου που δικαιούμαι και μετά να έρθει η δικιά σου!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση όπου σε μπαλκόνι έχει κτιστεί wc με ελαφρά υλικά, τσιμεντοσανίδες, ημιυπαίθριος έχει κλείσει με τζαμαρία και υπόγειο έχει αλλάξει χρήση χωρίς να έχει πειραχτεί ο φ.ο. ή οι τοιχοποιίες είναι ΔΕΔΟΤΑ 1 ?

Νομίζω είναι σαφές οι οδηγίες αν μετατραπει εξώστης σε χώρο κύριας χρήσης ή βοηθητικής με απλά υλικά, όπως υαλοστάσια τότε είναι ΔΕΔΟΤΑ 1 !

 

Εγώ θα έβαζα ΔΕΔΟΤΑ 2 μια και καλή γιατί έχεις και αλλαγή χρήσης στο υπόγειο, η οποία δεν μπαίνει στο ΔΕΔΟΤΑ 1 (απ' όσο έχω καταλάβει).

 

Είμαστε 3 μήνες πριν τη λήξη της διαδικασίας και ακόμα κάνουμε εικασίες...

Και απ' όσο όλα δείχνουν θα συνεχίσουμε να κάνουμε εικασίες για πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΕΔΟΤΑ 2 δεν αναφέρεται σε "αλλαγές χρήσεις".

Αφορά μόνον "αυθαίρετες κατασκευές" σε οριζόντιες ή κάθετες αυτοτελείς ιδιοκτησίες σε κτίριο το οποίο έχει ανεγερθεί με οικοδομική άδεια.

 

Μάλλον είναι ΔΕΔΟΤΑ 3αα το θέμα του φίλου μας Arche.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλλαγή χρήσης είναι ένα μεγάλο κομμάτι των τακτοποιήσεων βάσει του Ν.4014 και κανονικά θα έπρεπε να το είχαν αναφέρει ξεκάθαρα μέσα στις κατηγορίες των ΔΕΔΟΤΑ.

 

Καλά είμαι σίγουρος πως σε μελλοντικούς ελέγχους στις υποβληθείσες δηλώσεις, θα βρεθούν μηχανικοί να έχουν βάλει ΔΕΔΟΤΑ 1 και 2 και 3αα (όλες τις περιπτώσεις δλδ) για αλλαγή χρήσης!

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει!!!! Οι αλλαγές χρήσεις πάνε ή με ΔΕΔΟΤΑ 1 ή με ΔΕΔΟΤΑ 3 (κι αν έχουμε κτίριο όχι κατοικίας και μελέτη στατικής επάρκειας).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κατηγορία 3

Οι αυθαίρετες αλλαγές χρήσης πλην των περιπτώσεων τ
ης κατηγορίας (1) εφόσον λόγω
της αλλαγής χρήσης προκύπτει διαφοροποίηση των προβ
λεπο'ένων φορτίων της
αρχικής μελέτης.
 
Αναλόγως τώρα άμα είσαι στο ββ ή στο αα, κάνεις ή όχι στατική επάρκεια.
 
 
edit
με πρόλαβες Ιάσονα.
Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.