Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Συνάδελφε msxoin θα ήθελα να μάθω το τελικό αποτέλεσμα της υπόθεση σου. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

 

Αν θυμάμαι καλά χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου σε μια παλαιότερη συζήτηση με '' παλίο '' στα Δημόσια νομίζω ότι μου είχε πει ότι σε κάτι ανάλογο δεν είχε βάλει ούτε ένα ένσημο...

 

Βέβαια αυτό που λεχτηκε προηγουμένος σχετικά με το να ζυγίσεις τα +/- του '' να κολλήσεις πχ 10 ένσημα '' ακούγεται λογικό ώστε να μην μπλέξεις σε περαιτέρω διαδικασίες.

Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να μάθουμε ποιός είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης ανάλογων καταστάσεων. 

 

Κάποιος παλιός συνάδελφος δεν του έχει τύχει κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Το νουμερο ειναι σωστο με βασηβτις εργασιες που αναφερονται στη μελετη. Το θεμα ειναι γιατι να τα πληρωσω αφου θα γινουν απο "επιχειρησεις" και θα κοπει τιμολογιο

 

Οι εργασίες που γίνονται από στεγασμένα επαγγέλματα είναι συγκεκριμένες. 

Επίσης οι εργασίες που εκτελούνται από εργατοτεχνίτες είναι πάλι συγκεκριμένες.

 

Προφανώς σου χρέωσαν ΙΚΑ στις εργασίες που εκτελούνται από μη στεγασμένα επαγγέλματα.

 

Υπάρχουν μερικοί εξυπνάκηδες υπεργολάβοι για εργασίες που απαιτούν ένσημα ενώ οι ίδιοι ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ. Πρόσεχε διότι σε αυτή την περίπτωση μπορείς να βρεθείς μπλεγμένος

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που αποδεδειγμενα ειναι ολες οι εργασιες απο στεγασμενες επιχειρησεις,

πας με την συμβαση, την τεχνικη περιγραφη και μια υπευθυνη δηλωση σου οτι θα γινουν ολα απο στεγασμενα και στο τελος θα προσκομισθουν

τα αντιστοιχα τιμολογια κανεις κανονικα την απογραφη. Το ΙΚΑ δε θα σου βγαλει ποσοστο, ουτε καν ΑΜΟΕ. Θα σου δωσει μια προσωρινη

βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων. Στο τελος του εργου θα ξαναπερασεις απο κει , να κανεις τελικο λογαριασμο και να προσκομισεις τα τιμολογια

που ειχες "υποσχεθει" στην υπευθυνη δηλωση οτι θα πας. Και εκει θα παρεις βεβαιωση για εισπραξη. Ταυτοχρονα κλεινεις και το εργο.

 

Μια παγιδα-σημειωση για να εισαι προετοιμασμενος. Πολλοι υπαλληλοι μπερδευονται, και θεωρουν οτι το τιμολογιο της εστεγασμενης πρεπει να ειναι

ισοποσο με τη συμβαση. Εκει τους λες ωραια και καλα, για να το καταλαβουν, οτι αυτο ειναι αδυνατο, γιατι, στο ποσο της συμβασης περιλαμβανεται εργολαβικο

οφελος....το κερδος σου δλδ. Μη σου φαινεται απλο και αυτονοητο αυτο. Μου χει τυχει να ειναι πολυ δυσνοητο σε πολλους υπαλληλους. Οποτς θα πρεπει να τους

το εξηγησεις με πολυ απλα λογια.

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστος και η Παναγια πρωινιατικο. Λες να πεσουμε σε τετοιο καλλο;

 

ΑΜΟΕ έχω βγάλει ήδη. Μπορώ να πάω να κάνω αίτηση θεραπείας ώστε να μηδενιστεί το ποσό που πρέπει να δώσω? Θα δούμε.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Στεγασμένα επαγγέλματα θεωρούνται (για οικοδομικές εργασίες που ασχολούμαι) νομίζω είναι τα εξής:

 

α. Ξυλουργός

β. Αλλουμηνάς

γ. Σιδεράς

δ. Γυψοσανιδάς

ε. Μαρμαράς (αν αγοράζει ο ίδιος μάρμαρα, έχει προσωπικό που το έχει ο ίδιος ασφαλισμένο)

στ. Ηλεκτρολόγος

ζ. Υδραυλικός

 

Παρακαλώ συμπληρώστε αν υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα.

 

Συνάδελφε Raniak20 κατανοητό αυτό που λες για το ποσό του τιμολογίου των εστεγασμένων αλλά νομίζω ότι υπάρχει τρόπος με τον οποίο υπολογίζεις το ακριβές ποσό κάτω από το οποίο δεν πρέπει να '' κοπεί '' το τιμολόγιο.

 

πχ αν η δαπάνη της εργασίας είναι 1000€ δεν μπορείς να '' κόψεις '' 10€.

 

Γνωρίζει κάποιος τον τρόπο υπολογισμού;

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Αν από βλακεία σου έβαλες περισσότερα ένσημα άρα πλήρωσες και μεγαλύτερα χρήματα, υπάρχει τρόπος να τα πάρεις πίσω; Η' θα μπλέξεις περισσότερο;;;

Link to comment
Share on other sites

........αλλά νομίζω ότι υπάρχει τρόπος με τον οποίο υπολογίζεις το ακριβές ποσό κάτω από το οποίο δεν πρέπει να '' κοπεί '' το τιμολόγιο.

 

πχ αν η δαπάνη της εργασίας είναι 1000€ δεν μπορείς να '' κόψεις '' 10€.

 

Γνωρίζει κάποιος τον τρόπο υπολογισμού;

Για να μη μπερδευόμαστε

Με κάθε υπεργολάβο (στεγασμένο και μη) κάνουμε ιδιωτικό συμφωνητικό, το οποίο κατατίθεται στη ΔΟΥ.

Βάσει των συμφωνητικών, εκδίδονται και τα αντίστοιχα παραστατικά από τους υπεργολάβους.

Για αναγραφή ποσών μικρότερων των πραγματικών, ούτε λόγος, διότι θα εμφανιστούν αυξημένα κέρδη και ο μόνος ωφελημένος θα είναι το δημόσιο.

Τα ίδια αυτά συμφωνητικά, επισυνάπτουμε και στο ΙΚΑ μαζί με τιμολόγια κλπ στοιχεία.

Κι επειδή τα (φορολογικά) πράγματα αρχίζουν να ζορίζουν, ΠΡΟΣΟΧΗ. 

 

υ.γ. πιο πάνω αναφέρθηκε ως κείμενο της υ.δ. "...θα γίνουν... κλπ". Η υ.δ. έχει ισχύ μόνο για δηλώσεις παρελθόντος και παρόντος, ποτέ μέλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.