Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@zavi να σου σφίξω το χέρι αδερφέ!!! +1. Ειδικά για το 8! Προσωπικά αυτή την αλλαγή περιμένω και μετά θα έρθει η ώρα των πραγματικών και σημαντικών αποφάσεων.. Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο zavi!

Προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ ξανά το τσαμπαντάν χαμαλίκι, μόνο και μόνο για να μπορώ να λέω ότι απέκτησα "εμπειρία". Γνώσεις δεν απέκτησα όσες περίμενα. Ή τουλάχιστον, θα αποκτούσα πολύ περισσότερες αν τον ίδιο χρόνο διάβαζα και ψαχνόμουν μόνος μου.

Βρήκα εργασία αλλού, πέφτει κάθε Σάββατο το βδομαδιάτικο, μένω στους δικούς μου, οπότε έχω μόνο τα προσωπικά έξοδα και το αμάξι.

Αν είναι να σιχαθώ το μηχανιλίκι ασχολούμενος με μπούρδες (ΗΧ, αυθαίρετα κτλ) που δεν ξέρω και ούτε έχω τη διάθεση να μάθω, καλύτερα να βγάζω το μεροκάματό μου αλλιώς και να το κρατήσω ως προσωπική ενασχόληση (ή κανένα part time μεταπτυχιακό για να είμαι σε εγρήγορση που λέει και ο σοφός του forum).

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σοφος. στη φωτογραφια του αβαταρ μου ειναι ο jesse james

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Ο zavi οπως συνηθως σωστος. Μερικες παρατηρησεις:

 

 

4. Αν έχετε την ευκαιρία να κάνετε μεταπτυχιακά part time, κάντε το. Θα σας κρατήσουν σε εγρήγορση κ θα ξεφύγει λίγο το μυαλό σας.

 

 

Κατα προτιμηση κοιταξτε να το κανετε μεσω αποστασης στο βρετανικο ανοιχτο πανεπιστημιο, θα σας φανει πιο χρησιμο σε σχεση

με ενα ελληνικου πανεπιστημιου ιδιαιτερα αν εχετε βλεψεις για εξωτερικο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ μαυριλα.και σε αυτο το τοπικ και σε παρομοια στο forum αλλα και γενικα στην χωρα. Θα θελα να ακουσω και την αλλη μερια,δηλαδη συναδελφους που βρηκαν δουλεια,σε εταιριες η οπου αλλου. Με τι ορους και τι μισθο δουλευουν. Να δουμε και οι υπολοιποι "τι χανουμε" η ποσο ατυχοι ειμαστε. Πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση παντως,ιδιως οταν συμμετεχουν και παλαιοτεροι εμπειροι με τις δικες τους εμπειριες της τοτε αρχης τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να ακουσω και την αλλη μερια,δηλαδη συναδελφους που βρηκαν δουλεια,σε εταιριες η οπου αλλου. Με τι ορους και τι μισθο δουλευουν.

 

Και αυτοι που βρηκανε δουλεια νομιζεις αγαπητε με τους μισθους και τις συνθηκες εργασιας δεν θα ζουνε μαυριλα?

Τουλαχιστον αυτοι νιωθουν οτι κατι κανουν, ισως να αντιμετωπιζουνε λιγο πιο αισιοδοξα την κατασταση.

 

Και για να ειμαστε ειλικρινεις, ειμαστε κοινωνικα ζωα, ακομα και 3 χιλιαρικα να τσεπωνεις τον μηνα με την υπαρχουσα

ατμοσφαιρα και οταν ξερεις τι τραβανε οι συνανθρωποι σου η μαυριλα θα εισχωρησει στην καθημερινοτητα σου.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου με τα περισσότερα από τους προλαλήσαντες

 

τώρα αν υπάρχει μέλλον για τους νέους? δεν είμαι και τόσο βέβαιος

 

και εξηγούμαι

 

είμαι μέλος του φόρουμ αρκετά χρόνια(από φοιτητής)

θυμάμαι πριν 3-4 χρόνια τα θέματα ήταν στο 90% καθαρά επιστημονικά

τώρα είναι όλα 4014 και κάτι τέτοιες παπαριές, δηλαδή οι νέοι κυρίως δεν μάθαμε τη δουλειά

είμαι πολιτικός μηχανικός μόνο στον τίτλο καθώς έχω να πιάσω στατικό ούτε και εγώ ξέρω από πότε

 

θεωρώ ότι η αγορά ακόμη και η κρίση να περάσει θα αργήσει πολύ να πάρει τα πάνω της

και εννοώ αυτό που λέμε όλοι μας, να ξεκινήσει η οικοδομή

 

άρα καταλήγοντας

τι να το κάνω αν φτάσω 35-40 και τότε θα αποκτάω την εμπειρία στο επάγγελμά μου?θα είμαι μπουχτισμένος και θα έχω σιχαθεί τη δουλειά μου

 

άρα που είναι το μέλλον μου?

Link to comment
Share on other sites

Με τι ορους και τι μισθο δουλευουν.

charis_r

Έχουν 15 μήνες και βάλε απλήρωτοι. Τώρα το ποίοι δουλεύουν ... άσε.

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.