Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Καλημέρα (?)

 

Με το νέο σύστημα φορολόγησης των Ελεύθερων Επαγγελματιών νομίζω ότι η ερώτηση έχει λυθεί για τα καλά.. Για 800.000 ελεύθερους επαγγελματίες και ατομικές επιχειρήσεις καταργείται το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ και προβλέπεται ενιαίος φόρος (30% περίπου) στο εισόδημα από το πρώτο ευρώ.. Επίσης θα περιοριστούν οι δαπάνες των επιχειρήσεων που θα αναγνωρίζονται... Υπολογίστε και την αύξηση του ΤΣΜΕΔΕ, την επερχόμενη αύξηση του ΟΑΕΕ....

 

Και άλλα πολλά...

 

Προσωπικά αποφάσισα να αλλάξω τον τρόπο σκέψης μου.. Κομμένα τα τι ΕΚΑΝΑ, και τι Θα κάνω. Επικεντρώνομαι στο τι ΚΑΝΩ.

Πολύ πιο εύκολο και πιθανό μου φαίνεται να διασταυρώσω γίδα με κοτόπουλο σε κάποιο ορεινό χωριό έχοντας για βοηθό μου τον Di Canio, παρά να κάνω ένα πλάνο και ένα σενάριο για τη πορεία μου και τις κινήσεις μου στο πολύ άμεσο μέλλον. Το βράδυ είδα στο όνειρό μου εκλογές. Λέτε;

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάμε προς το τέλος . Ετσι βλέπω εγώ τα σημάδια . Νομίζω ότι πριν τα Χριστούγεννα θα έχουν όλα ξεκαθαρίσει . Μόλις μας πάνε εκεί που θέλουν και είμαστε ήδη κοντά . -25 % μας ήθελαν , πάνω από -20% είμαστε ήδη . Θα βάλουν και ρήτρες , θα γίνει και το τελικό κούρεμα και θα ηρεμήσουμε .

 

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια τρελλή ανάπτυξη και λεφτά . Σημαίνει πρωτίστως ότι θα δούμε τον πάτο του βαρελιού και θα αλλάξει η ψυχολογία .

Μείωση των επιτοκίων καταθέσεων και δανεισμού , άνοδος του χρηματιστηρίου , επιστροφή χρημάτων από το εξωτερικό .

 

Οπως ξέρετε , εμείς δεν δανειζόμαστε από τις αγορές . Παρ' όλα αυτά τα spead των ομολόγων μας αναφέρονται ακόμα . Πριν περίπου 20 μέρες , ήταν στο 22 % . Εχουμε τις τελευταίες μέρες ραγδαία αποκλιμάκωση και έχουν πέσει γύρω στο 18,5 % .

 

Ηταν γύρω στο 10 % όταν βγήκαμε από τις αγορές .

Γνωρίζουν ότι ο χειμώνας θα είναι πολύ δύσκολος και ότι ο λαός ριζοσπαστικοποιείται με μη ελεγχόμενο τρόπο και αν η κυβέρνηση αυτή πέσει , τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά .

 

Ετσι πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε φως στο τούνελ . Μικρό φως βέβαια , αλλά θα είναι σημαντικό να σηματοδοτήσει το σημείο καμπής .

 

Επίσης η περίοδος αρχές Νοεμβρίου , μέχρι μέσα Ιανουαρίου ανά τετραετία όπως φέτος είναι μιά πολύ περίεργη περίοδος , που συμβαίνουν πολλά πράγματα .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ειναι απλα τα πραγματα.Εγω πηρα επιδοτηση για να ανοιξω το γραφειο μου.Ηταν 15 χιλιαδες.Με αυτα,νοικιασα ενα γραφειο,πηρα υπολογιστη (που να μπορει να τρεξει ενα autocad και οχι αυτον που ειχα και ηταν 12 ετων),αγορασα επιπλα και εκανα καποια μαζεματα στο γραφειο γιατι ηταν ψιλοπαλιατζουρα.

Χωρις αυτα τα λεφτα,τωρα θα ειχα γραφειο στο σπιτι,δλδ τιποτα.

Γιατι κατηγορειτε τις επιδοτησεις?Κατηγορηστε την κακη χρηση αυτων.

Εγω δεν διεθετα καθολου χρηματα ως νεος μηχανικος αλλα και δεν ηθελα να παρω δανειο(ο πατερας μου δλδ) για να κανω το ξεκινημα.Ηταν απαραιτητη για μενα.Τοσο κακο ειναι δλδ?

Εγω ΑΝ πετυχω και εχω μια διαρκεια,δεν θα ειμαι αυτοδημιουργητος?Δεν θα εχω προσπαθησει?Με πλατες αλλωνων θα τα εχω καταφερει?

Οτι οπλα εχεις στη φαρετρα σου τα χρησιμοποιεις.Η θεληση μετραει.

 

@George Michael:Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης και με πολυ συμπαθεια,θελω να σου πω οτι ισως καποιες φορες να κατανταει κουραστικο να διαβαζουμε καθε φορα,πως εσυ τα καταφερες μονο σου,απο το μηδεν και οτι εμεις ειμαστε αυτοι που μενουμε στις πολεις και δεν προσπαθουμε και δεν εχουμε δουλεια.Απο τα 260 ποστς σου ,σιγουρα το εχω διαβασει μονο εγω, γυρω στις 10 φορες.Στο κατω κατω,εχεις σκεφτει οτι ησουν υπερ-τυχερος,που σου κατσε η φαση αναπτυξης,ηλικιας,περιβαλλοντος και τα καταφερες ολα αυτα?Εχεις σκεφτει οτι ισως τωρα το να κανει ενας νεος ενα ξεκινημα να ειναι 100-200 φορες πιο δυσκολο?Ειμαι 5 χρονια μηχανικος και εχω κανει αρκετες δουλειες κυριως με φ/β,αλλα τωρα δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ.Να σηκωθει να παει στο χωριο του ο νεος να κανει τι?Νομιμοποιηση γεωτρησεων?Γιατι μονο αυτο υπαρχει πλεον και σε ζει αυτο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στον βασικό "τίτλο" του θέματος:

 

Ούτε για τους νέους, ούτε για τους παλιούς, ούτε και για κανέναν άλλο (εκτός μηχανικών) τουλάχιστον τα επόμενα δέκα χρόνια. Κι όποιος ..."αντέξει"!!!

 

Το μόνο που μας απομένει είναι ..."αυτοσχεδιασμοί"!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως θα συμφωνησω με τον Ιασωνα,οποιος αντεξει.Δεν κανουμε και ενα τοπικ "Εργασια στο εξωτερικο"; Τουλαχιστον να βοηθησει ο ενας τον αλλο να βρει μια αξιοπρεπη δουλεια εξω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κατηγορειτε τις επιδοτησεις?Κατηγορηστε την κακη χρηση αυτων.

Εγω δεν διεθετα καθολου χρηματα ως νεος μηχανικος αλλα και δεν ηθελα να παρω δανειο(ο πατερας μου δλδ) για να κανω το ξεκινημα.Ηταν απαραιτητη για μενα.Τοσο κακο ειναι δλδ?

Εγω ΑΝ πετυχω και εχω μια διαρκεια,δεν θα ειμαι αυτοδημιουργητος?Δεν θα εχω προσπαθησει?Με πλατες αλλωνων θα τα εχω καταφερει?

 

Αυτό κάνουμε συνάδελφε... την κακή χρήση κατηγορούμε.

Το είπα και πριν: όταν κάποιος θα έκανε τα έξοδα ουτως ή άλλως για να ανοίξει γραφείο ή θα το άνοιγε αν είχε χρήματα, τότε η επιδότηση έχει καλή χρηση.

 

Να το πω αλλιως: πριν 2 χρόνια νομίζω, κυκλοφόρησε μια επιδότηση νομίζω αυτη των 15k ευρώ. Είχα κάνει και εγώ αίτηση, ενω δούλευα σε κατασκευαστική εταιρία. Είχα βάλει σαν έξοδα εναν πολυμηχάνημα kyocera 5k ευρώ, εναν υπερ-υπολογιστή dell, το πιο ακριβό αποστασιόμετρο της Leica, και κάτι αλλά.

Ευτυχώς, δεν την πήρα την επιδότηση και την πήραν άλλοι συνάδελφοι που έχουν δικά τους γραφεία και, ελπίζω, να πήγαν σε σωστή χρήση.

 

 

Δεν κανουμε και ενα τοπικ "Εργασια στο εξωτερικο";

 

Υπάρχουν ήδη τέτοια topics...

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των γνωστών μου έτσι λειτούργησε, με την ψυχολογία ότι το κράτος μοιραζει λεφτά - όποιος προλάβει.

 

Για αυτο και φτασαμε εδω που φτασαμε και για αυτο δεν φαινεται να υπαρχει σωτηρια στην χωρα αυτη. Ο περισσοτερος κοσμος αυτην την νοοτροπια εχει. Το τριπτυχο: Πονηρια, κλεψια, βολεμα

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ειναι απλα τα πραγματα.Εγω πηρα επιδοτηση για να ανοιξω το γραφειο μου.Ηταν 15 χιλιαδες.Με αυτα,νοικιασα ενα γραφειο,πηρα υπολογιστη (που να μπορει να τρεξει ενα autocad και οχι αυτον που ειχα και ηταν 12 ετων),αγορασα επιπλα και εκανα καποια μαζεματα στο γραφειο γιατι ηταν ψιλοπαλιατζουρα.

Χωρις αυτα τα λεφτα,τωρα θα ειχα γραφειο στο σπιτι,δλδ τιποτα.

Γιατι κατηγορειτε τις επιδοτησεις?Κατηγορηστε την κακη χρηση αυτων.

Εγω δεν διεθετα καθολου χρηματα ως νεος μηχανικος αλλα και δεν ηθελα να παρω δανειο(ο πατερας μου δλδ) για να κανω το ξεκινημα.Ηταν απαραιτητη για μενα.Τοσο κακο ειναι δλδ?

Εγω ΑΝ πετυχω και εχω μια διαρκεια,δεν θα ειμαι αυτοδημιουργητος?Δεν θα εχω προσπαθησει?Με πλατες αλλωνων θα τα εχω καταφερει?

Οτι οπλα εχεις στη φαρετρα σου τα χρησιμοποιεις.Η θεληση μετραει.

 

@George Michael:Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης και με πολυ συμπαθεια,θελω να σου πω οτι ισως καποιες φορες να κατανταει κουραστικο να διαβαζουμε καθε φορα,πως εσυ τα καταφερες μονο σου,απο το μηδεν και οτι εμεις ειμαστε αυτοι που μενουμε στις πολεις και δεν προσπαθουμε και δεν εχουμε δουλεια.Απο τα 260 ποστς σου ,σιγουρα το εχω διαβασει μονο εγω, γυρω στις 10 φορες.Στο κατω κατω,εχεις σκεφτει οτι ησουν υπερ-τυχερος,που σου κατσε η φαση αναπτυξης,ηλικιας,περιβαλλοντος και τα καταφερες ολα αυτα?Εχεις σκεφτει οτι ισως τωρα το να κανει ενας νεος ενα ξεκινημα να ειναι 100-200 φορες πιο δυσκολο?Ειμαι 5 χρονια μηχανικος και εχω κανει αρκετες δουλειες κυριως με φ/β,αλλα τωρα δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ.Να σηκωθει να παει στο χωριο του ο νεος να κανει τι?Νομιμοποιηση γεωτρησεων?Γιατι μονο αυτο υπαρχει πλεον και σε ζει αυτο.

Σου έγραψα ότι όταν ήρθα δεν υπήρχε ηλεκτρικό ρεύμα στο χωριό μου και τώρα υπάρχει και internet και είναι πιο δύσκολα τώρα ;

δεν προβληματίζει εσένα ο γεγονός ότι από το μοντέλο των πολλών μικρών περιφεριακών κέντρων ανάπτυξης του Ελλαδικού χώρου τουλάχιστον τα τελευταία 2000 χρόνια που έφερε το Ελληνισμό να κυριαρχεί ιστορικά , καταλήξαμε στο ένα μεγάλο τέρας (Αθήνα) με λίγια άλλα μικρότερα και από εκεί το χάος Δεν σε προβληματίζει που η Ελλάδα από το διάστημα είναι από τις μόνες χώρες που βρίσκονται στο σκοτάδι το βράδυ πλην του 20 % - 30 % της επικράτειας Δεν σε προβληματίζει πχ που η Κάσος είχε 10000 κατοίκους πριν 300 χρόνια και τώρα μόνο 200 περίπου ίδιο το Καστελόριζο

Η εγγύς περιοχή μου το 5 αιώνα π.χ., είχε τρεις πόλεις της τάξης των 5000 - 10000 κατοίκων και ένα ονομαστό Γιατρό και έναν ονομαστό ολυμπιονίκη και τώρα στο σύνολό της η νότια Καρυστία δεν ξεπερνά τις 10000 κατοίκους , όταν ο συνολικός πληθυσμός της χώρας τώρα είναι πολλαπλάσιος του τότε

Γιατί οι μηχανικοί και όχι μόνο , στις βόρειες χώρες πχ Nορβηγία με χειρότερες συνθήκες ζουν και στην περιφέρειά τους Δεν ρωτούν τι να κάνουν εκεί , που έχουν και χειρότερες συνθήκες από εδώ τουλάχιστον περιβαλλοντικά και τοπογραφικά Μήπως γίνομαι κουραστικός επειδή γράφω αυτά που δεν θέλουν να ακούνε οι συμπατριώτες μου Ελληνες , που είναι το αυγό του φιδιού Μήπως αυτό το πρόβλημα και το άμεσα συνδεδεμένο με αυτό δημογραφικό πρόβλημα είναι το σαράκι που δεν μας αφήνει να πάμε πιο πέρα Μήπως είναι η απάντηση στο ερώτημα του θρέντ ;

 

Υγ Streetas Κοντά έπεσες το 1992 ήρθα στην πόλη μου Και δεν γράφω μόνο για μένα αλλά και για άλλους συναδέλφους της περιοχής (ο ένας είναι στην αντιπολίτευση του δήμου) που έκαναν το ίδιο Αν δεν έιμασταν εδώ θα είχαμε την τύχη της Κάσου και του Καστελόριζου και ας είμαστε δίπλα στην Αθήνα Nα μην το γράψω ; να δουν οι νεοι τι επιλογές έχουν για να βοηθήσουν πρώτα την πατρίδα και μετά τους ίδιους Αν και αυτό όπως πάμε θα γίνει και αυτό με κάνει χαρούμενο που έχουμε κρίση (αν αυτό έιναι κριση ή το φυσιολογικό που έπρεπε να ειχαμε με βάση τις οικονομικές δυνατότητες της χώρας μας) Και δεν τα λεω μόνο εγώ , πρόσφατα άκουσα τον Καραμπελιά να επισημάνει τα ίδια και παλαιότερα τον πρωην κοινοτάρχη της Ανάβρας Και επειδή το ίδιο συμβάινει και σε άλλες χώρες υπάρχουν και φωνές εκτός Ελλάδος όπως του κοινοτάρχη Κορτίγιο στην Ισπανία

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο γράφεις συνέχεια για το ίδιο πράγμα για την κακιά Αθήνα και την ανάπτυξη της περιφέρειας....Ξεκόλλα, δεν παίζει αυτό. Μερικές φορές νομίζω ότι είσαι ο δήμαρχος της Καρύστου... Τι να πάει να κάνει ο άλλος στην επαρχία? Να φυτέψει ντομάτες? Που και πώς? Η μισή Ηπειρος (από εκεί έχω καταγωγή) είναι άνεργη. Τι να τους πεις γυρίστε πίσω και σπάστε το κεφάλι σας να κάνετε κάτι? ΠΩΣ???

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.