Μετάβαση στο περιεχόμενο

NOK και διατάξεις για κλιματιστικά και επίτοιχους λέβητες


nikmmech

Recommended Posts

Δες το μήνυμά μου παραπάνω σχετικά με την αλλαγή στη διατύπωση

 

.... θα πρέπει να ενσωματώνονται στο κέλυφος του κτιρίου και να μην προεξέχουν από την επιφάνεια των όψεων του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

για ολα τα παραπανω.....

για δειτε την δικη μου περιπτωση.

Στην οψη πολυκατοικιας...καταστηματος...σε υψος >3μ εγινε γυψοσανιδα και φαινονται οι περσιδες.

Η γυψοσανιδα εξεχει κατω 40εκ και πανω περισσοτερο...μεσα πρεπει να εχει μηχανισμο εξαερισμου..μαλλον.

Τι λετε ειναι παρανομο?

 

post-39-0-41082400-1446481254_thumb.jpg

post-39-0-89844400-1446481267_thumb.jpg

post-39-0-40539400-1446481428_thumb.jpg

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Η τοποθέτηση των επίτοιχων (και εν γένει των συσκευών αερίου) σε εξωτερικούς χώρους είναι ελληνική πατέντα. Στην Ευρώπη τοποθετούνται επι το πλείστον σε εσωτερικούς χώρους.

 

Δεν θα ξεχάσω την έκπληξη του Γερμανού εκπαιδευτή της vaillant, σε σεμιναρίο εν έτει 2005, όταν συνειδητοποίησε ότι τοποθετούμε τους επίτοιχους στο μπαλκόνι.

Καλό είναι αυτό να το αναφέρουμε που και που γιατί το ξεχνάμε. Οι συγκεκριμένες συσκευές (επιτοίχιοι λέβητες ΦΑ) προορίζονται για τοποθέτηση εσωτερικά.

 

Επίσης, θα ήθελα και εγώ τη γνώμη των συναδέλφων για τις φωτογραφίες του gio. Ετοιμάζω και εγώ μια τέτοια λύση σε νέο κτίριο (να τοποθετήσω εξωτερικές μονάδες ψύξης σε αρχιτεκτονικές προεξοχές 40 εκ.) 

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!
Όσον αφορά για τις φωτογραφίες του gio, αν ο εξώστης αυτός υπήρχε και απλά κλείστηκε με ξύλινες περσίδες, σύμφωνα με την νομοθεσία είναι νόμιμο. Αν δημιουργήθηκε με γυψοσανίδα χωρίς κάποια οικοδομική άδεια (τροποποίηση όψης;) από το κατάστημα, λογικά αποτελεί αυθαιρεσία - αν και καλύτερα να μας απαντήσει κάποιος αρχιτέκτονας ή πολιτικός μηχανικός επ' αυτού!
Παρόμοια περίπτωση αλλά από άλλη οπτική μου παρουσιάζεται και εμένα:
Στο παρακάτω σκαρίφημα φαίνεται ότι έχουν τοποθετηθεί όλα τα μηχανήματα της ψυκτικής μονάδας του ψυγείου του καταστήματος στον ακάλυπτο, σε ύψος 1m από το έδαφος, ενώ υπάρχει μπροστά στην όψη του καταστήματος εξώστης.
Εμπίπτει σε αυθαιρεσία η συγκεκριμένη τοποθέτηση (μετά από καταγγελία φυσικά) γιατί είμαστε στο στάδιο της έκδοσης άδειας λειτουργίας και ο ιδιοκτήτης τα θέλει όλα νόμιμα!
Drawing1_Model_1_38.png

Link to comment
Share on other sites

...

Στο παρακάτω σκαρίφημα φαίνεται ότι έχουν τοποθετηθεί όλα τα μηχανήματα της ψυκτικής μονάδας του ψυγείου του καταστήματος στον ακάλυπτο, σε ύψος 1m από το έδαφος, ενώ υπάρχει μπροστά στην όψη του καταστήματος εξώστης....

 Νομιζω το λεει στο αρθρο 16 παρ7 του ΝΟΚ και κυριως στη παρ.10

 

 

Οσον αφορα το δικο μου ερωτημα #23 με τις φωτογραφιες

η παραβαση ειναι (οχι οι ξυλινες περσιδες) η γυψοσανιδα που εκτεινετε απο το στεγαστρο μεχρι τον εξωστη του 1ου οροφου.(στο δευτερο καταστημα)

Συμφωνα με ΝΟΚ  Άρθρο 16 §10 "Κλιματιστικά στοιχεία στις όψεις των νέων κτιρίων, μετά τη δημοσίευση του παρόντος, οφείλουν να είναι ενσωματωμένα και να μην προεξέχουν από την επιφάνεια των όψεων του κτιρίου.."

Επισης το πλατος των αρχιτεκτονικων προεξοχων προσαυξανεται απο 0,40μ σε 1/4Δ ή 1/4δ (ποσο ειναι το Δ και ποσο το δ?)

Η γυψοσανιδα αυτη αρχισε κατω σε πλατοσ 0,50μ και φτανει επανω στο 0,80μ, καθως επισης οτι "φιλοξενει" συστημα μαλλον αερισμου (περισιδες)

Εχετε καμμια αποψη για παρανομια συμφωνα με τους κανονισμους?

Edited by gio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στεγαστρο που εχει κλεισει απο κατω μεχρι επανω.

Με μια αδεια μικρης κλιμακας νομιζω οτι μπορει να το φτιαξει.

(θελει το 51% των ιδιοκτητων;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι εργασιες αυτες (γυψοσανιδες  επιγραφες κλπ) γινονται με Μικρης Κλιμακας? Θελει το 51% των συνδιοκτητων της πολυκατοικιας πραγματι?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Nik απαντώντας μόνο στο τελευταίο σκέλος (που αφορά ΗΜ), εντός κελύφους τα συνηθισμένα κλιματιστικά - ΑΘ δεν λειτουργούν.

 

Εντός κελύφους λειτουργούν μόνο γεωθερμικές ΑΘ καθώς και ειδικές ΑΘ με αεραγωγούς εισαγωγής-εξαγωγής αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.