Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Έχει ακούσει κάποιος αν το 30% θα ισχύει και για τους νέους ελεύθερους επαγγελματίες κάτω 5ετίας από την έναρξη και κάτω των 30 χρονών ηλικίας?

Γιατί αν ισχύει με βλέπω να αρχίζω να στέλνω βιογραφικά στo kingdom of saudi arabia.....

Edited by nikolas_civil
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει ακούσει κάποιος αν το 30% θα ισχύει και για τους νέους ελεύθερους επαγγελματίες κάτω 5ετίας από την έναρξη και κάτω των 30 χρονών ηλικίας?

 

Δεν υπάρχει τίποτα περισσότερο από "διαρροές" αυτή τη στιγμή. Δεν υπάρχει συνεπώς απάντηση στην ερώτησή σου. Μόλις ψηφιστεί και γίνει ΦΕΚ θα ξέρουμε αν θα ισχύσει καν. Κατά τη γνώμη μου δεν πρόκειται να ισχύσει.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι ΤΕΛΙΚΑ "απλως" θα καταργηθει το αφορολογητο των 5.000 ευρω για τους ελευθερους επαγγελματιες και θα αλλαξει ο φορος των επιχειρησεων.

Η επιβαρυνση θα ειναι σημαντικη, αλλα "διαχειρησιμη".

 

Δεν θα κανουν αυτο με τον ενιαιο φορολογικο συντελεστη, γιατι ξερουν πολυ καλα οτι θα διαλυθουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Η υφεση θα παει στο 20% και η ανεργια στο 50% μεσα σε 1 χρονο...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά κι έναν καιρό ο Χότζας διερωτήθηκε τι είναι η ευτυχία και πως να την αποκτήσει. Ρώτησε λοιπόν έναν δάσκαλο σούφι. Ο σούφι του είπε "θα σου πω, αλλά σαν αμοιβή πρέπει πρώτα να μου δώσεις τρεις χρυσές λίρες". Ο Χότζα του τις δίνει αλλά μετά ο σούφι εξαφανίζεται τρέχοντας! Ο Χότζα περίλυπος γύριζε όλη την ημέρα λέγοντας πως έχει πέσει θύμα απάτης. Την άλλη ημέρα εμφανίζεται ο σούφι. Του δίνει πίσω δύο λίρες. Ο Χότζα πετούσε από τη χαρά του! Ήταν ευτυχισμένος!

Σωστα το είπε η Clemenza. Αφού μας τρόμαξαν με το 30%, θα μας καταργήσουν απλώς το αφορολόγητο κι εμείς θα είμαστε κι ευχαριστημένοι και θα τους ξαναψηφισουμε κι όλας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι τους νοιάζει αν διαλυθούν τα πάντα. 30% θα βάλουν (αν τους κόβει λίγο μπορεί να το κάνουν και 25% αλλά δεν νομίζω) και θα βγάλουν έξω τις ασφαλιστικές εισφορές.

 

Οι οικονομικοί <<εγκέφαλοι>> του υπουργείου συμπεριφέρονται σαν τον πρεζάκια. Θα κάνουν και θα υποσχεθούν οτιδήποτε, αρκεί να πάρουν στην ώρα τη δόση τους. Και θα το δικαιολογήσουν με οποιαδήποτε καφενόβια λογική: <<Τα βάρη τα σηκώνουν μισθωτοί (προφανώς εννοούν του ΔΥ γιατί για του ιδιωτικού τομέα ..χ.στ.κ.νε) και συνταξιούχοι>> Λες και οι φόροι αυτοί παρήχθησαν. Είναι όπως οι ασφαλιστικές τους εισφορές. Οτι θέλουν τους δίνουν, ότι θέλουν τους παίρνουν από ένα εισόδημα που άλλοι το παράγουν.

<<Ομως θα τιμωρήσουμε και τους άλλους που δεν πληρώνουν όσα νομίζουμε ότι έπρεπε να πληρώνουν. Μη φοβάστε. Θα τους δείξουμε εμείς τους αληταράδες>>.

 

Αυτοί αποφάσισαν να τη σφάξουν την αγελάδα. Το γάλα δε φαίνεται να τους ενδιαφέρει. Κρέας θέλουνε.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

30% ενιαίος συντελεστής είναι τραγικό και δε νομίζω ότι θα γίνει.

Η ταυτόχρονη κατάργηση του αφορολόγητου, η ταυτόχρονη αύξηση των εισφορών οδηγεί έναν μηχανικό με 2 παιδιά που κρατιέται ακόμα έχοντας ένα εισόδημα περί των 25000€ στα εξής απλά μαθηματικά.

 

Εισόδημα: 25000€

Φόρος: 7500€

Αλληλεγγύη: 500€

Τέλος επιτηδεύματος: 500€

ΤΣΜΕΔΕ: 5000€

 

Μένουν: 11500€ για να ζήσει 4μελή οικογένεια.

 

Αυτό σημαίνει άμεση κατάρρευση εσόδων για το κράτος, εισφοροδιαφυγή κτλ.

Δε νομίζω να είναι τόσο μαλάκες.

Απλά πράγματα.

 

Τη φοροδιαφυγή την πιάνεις με οργανωμένο τρόπο.

Πράγματα που μπορούν να γίνουν άμεσα.

 

Κίνητρα για αποδείξεις. π.χ. Έκπτωση του συνόλου του ποσού από γιατρούς.

Ένας πολίτης έχει κατά πάσα πιθανότητα μικρότερο φορολογητέο από έναν γιατρό.

Ο φόρος που χάνεις από τον πολίτη λόγω μείωσης του φορολογητέου του ποσού, θα επιστρέψει στην τσέπη του κράτους με μεγαλύτερο ποσό αφού ο γιατρός θα έχει (στις περισσότερες περιπτώσεις) μεγαλύτερο φορολογητέο εισόδημά άρα μεγαλύτερο συντελεστή φορολόγησης. (ανάλυση για Νόμπελ)

 

Με ελέγχους.

Κλιμάκια 2-3 ατόμων παντού.

Έξω από ιατρεία, από κομμωτήρια, από παντού.

 

Έχει βγει από πέρυσι η κάρτα αποδείξεων.

Έχετε δει καμιά καμπάνια;

Εγώ που τη χρησιμοποιώ αρκετά, οι μισοί με κοιτούν με απορία οι άλλοι μισοί με βρίζουν γιατί πρέπει να περάσουν από το μηχανηματάκι την καρτούλα.

 

Με ελέγχους στις καταθέσεις και με τεκμήρια.

Είναι φορολογημένα; Έχει καλώς.

Δεν είναι; Ούτε φυλακή ούτε τίποτα. Δήμευση του ρευστού. Και το σπίτι να σου πάρω τι να κάνω;

 

Ο στραγγαλισμός του κομματιού που παράγει (φοροδιαφεύγοντας ορισμένοι κλάδοι, και φοροδιαφεύγοντας προκλητικά) το μόνο που μπορεί να δώσει είναι μαχαιρώματα στη μέση του δρόμου.

Γιατί λεφτά δεν πρόκειται να πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα το είπε η Clemenza. Αφού μας τρόμαξαν με το 30%, θα μας καταργήσουν απλώς το αφορολόγητο κι εμείς θα είμαστε κι ευχαριστημένοι και θα τους ξαναψηφισουμε κι όλας.

Μήπως πρέπει να μην τους ξαναψηφίσουμε ? και εννοώ όλους αυτούς που ξεπουλάνε τα πάντα προκειμένου να μείνουμε στην "Ευροζώνη". Τι καλό είδε ο συνετός επαγγελματίας όλα αυτά τα χρόνια ? ανεργία, υποβάθμιση, πείνα.......

Link to comment
Share on other sites

Εισόδημα: 25000€

Φόρος: 7500€

Αλληλεγγύη: 500€

Τέλος επιτηδεύματος: 500€

ΤΣΜΕΔΕ: 5000€

 

Μένουν: 11500€ για να ζήσει 4μελή οικογένεια.

 

 

 

ξέχασες το 2% του ΤΕΕ και το 3% του ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.