Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Και να ξεκινήσουμε από τους εαυτούς μας, κόβοντας πλήρη απόδειξη.

 

Να σαι καλα αδερφε, με εκανες και γελασα νυχτιατικα... :smile:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

 

Επίσης @ΜΑΝ21 και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι...

 

ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ?!?!?!?!?

 

Έγραψα κατά λέξη " Ακούστε τη λογική ενος Δ.Υ στο Capital να φρίξετε.............. "

 

απο πού και ως που θεωρείτε οτι τα έγραψα εγώ??!?!?Απλά μετέφερα την απίστευτης γελοιότητας λογική ενός Δ.Υ!!!!

 

ΕΛΕΟΣ δλδ..................Ε.Ε. και μάλιστα νέος είμαι....

 

Συγνωμη, εγω το διαβασα βιαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σταμάτησα να διαβάζω ότι βλακεία πλεον διαρρέει , αφού αν αυτά ευσταθούν θα πρόκεται για νόμπελ οικονομίας αφού σε μια από τις τελευταίες αναρτήσεις που διάβασα αν κατάλαβα καλά ένας ΕΕ που βγάζει 40000 και δεν έχει παιδιά πιθανώς να πληρώνει λιγότερο φόρο από έναν που βγάζει 20000 Ε και έχει παιδιά

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ας σας βοηθήσω λίγο να σκέφτεστε λογικά γιατί δεν το έχετε οι περισσότεροι.

 

Ο πλανήτης έχει 196 χώρες.

Καλός αριθμός.

 

Διαλέξτε την καλύτερη χώρα για σας και αντιγράψτε το σύστημά της.

 

Αν για σας είναι η Αίγυπτος, τότε ναι, μην κόβετε αποδείξεις.

Αν για άλλους είναι η Ελλάδα που ξέραμε,τότε ναι , κόβετε ό,τι νομίζετε.

Αν πάλι είναι η Γερμανία τότε δυστυχώς πρέπει να κόβετε όλο το ποσό.

Διαλέξτε μία ,οποιαδήποτε και αντιγράψτε τη. Πειτε τη μου να το συζητήσουμε. Μόνο μην μου λέτε ότι δεν διαλέγετε καμία γιατί τότε είστε επικίνδυνοι.

 

Όσο πιο ανεπτυγμένη είναι μία χώρα τόσο οι πολίτες της είναι πιο νομοταγείς.

Όσο πιο νομοταγείς είναι οι πολίτες , τόσο πιο ανεπτυγμένη είναι μία χώρα.

Σκεφτείτε όποια χώρα θέλετε και θα το επαληθεύσετε.

 

Το να λέει ο κάθε απατεώνας πολιτικός ή ανεύθυνος πολίτης : "Όχι στα χαράτσια, όχι στους νέους φόρους, όλοι στους δρόμους" χωρίς να προτείνει τρόπους που θα βρεθούν τα χρήματα ώστε η χώρα μόνη της να συντηρείται είναι μοιραίο για όλους.

 

Οι Έλληνες μισούν το κράτος τους. Πιστεύουν ότι δεν είναι αυτοί το κράτος, είναι κάποιοι άλλοι.

Όμως όταν λέμε Ελλάδα εννοούμε το κράτος Ελλάδα.

Κράτος χωρίς νόμους δεν νοείται. Ούτε φόρουμ χωρίς κανόνες.

Όταν οι νόμοι δεν τηρούνται , διαλυόμαστε.

 

Ένα παράδειγμα:

Ένα χωριό που έχει 1000 κατοίκους έχει 10 καφενεία.

Αν οι καφετζήδες κόβουν αποδείξεις δεν πρόκειται να σώσουν τα καφενεία τους.

Οπότε ας μην κόβουν για να τα σώσουν. Αυτό μου λέτε.

 

Όσοι μηχανικοί δεν τα βγάζουμε πέρα ας το κλείσουμε το μαγαζί.

Όσοι μηχανικοί δεν κόβουμε όλο το ποσό της αμοιβής μας να μας το κλείσουν.

 

Όταν είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου , είσαι αυστηρός και με τους άλλους.

 

Την ώρα που μας άφηναν να φοροδιαφεύγουμε, αυτοί κάναν την χοντρή μπάζα και τα βγάλαν στο εξωτερικό.

Κι εμείς χάσαμε το δίκιο μας και τη φωνή μας.

 

 

Εξαγοραστήκαμε, τους ψηφίσαμε ξανά και ξάνα.

Είμαστε ένοχοι.

Ας κάνουμε μια καινούρια αρχή. Μηδενική ανοχή.

Και να ξεκινήσουμε από τους εαυτούς μας, κόβοντας πλήρη απόδειξη.

 

Εκεί μας πονάει για αυτό και από εκεί πρέπει να αρχίσουμε.

 

συνάδελφε θα σου πρότεινα να διαβάσεις βιβλία σχετικά με "strategic planning & development" ή "ethics & urban planning" ή σχετικά άλλα...., αν έχεις ευχέρεια στην αγγλική ....Δεν ξεκινάμε την αλλαγή με ένα φορολογικό σύστημα, το οποίο από κάθε άποψη, τόσο για τον φορολογούμενο όσο και για το κράτος, είναι εμφανώς "αρρωστο", για να οραματιστούμε ένα καλύτερο μέλλον...μάλλον το αντίθετο...οι απόψεις μου φαίνονται "πεζές-τεχνοκρατικές", αλλά δυστυχώς είναι αυτές που χαρακτηρίζουν το 80% των Ελλήνων και περισσότερο των πολιτικών....DON'T Feed the MONSTER!

Edited by anavatis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Τερρυ ψάχνει το ένα και μοναδικό μέτρο που θα λύσει όλα τα προβλήματα. Δεν υποψιάζεται φαίνεται ότι το πρόβλημα της χώρας είναι βαθύ και χρειάζεται σειρά μέτρων και αλλαγής συμπεριφορών. Ένα εκ των οποίων είναι η φορολογική πειθαρχία.

Ο μαν 21 είναι σε καλή διάθεση και έπιασε το τραγούδι. Καλό γι' αυτόν , για τη χώρα όμως αδιάφορο.

Ο ινζάγκι άκουσε για αποδείξεις και γέλασε. Σοβαρεύεται φαίνεται μόνο όταν βλέπει μπάλα.

Ο αναβάτης από την άλλη θεωρεί ότι το 80% των ελλήνων σκέφτονται τεχνοκρατικά. Τ' ακούσαμε κι' αυτό. Μπράβο οι έλληνες, τεχνοκράτες!

Πέραν από τις διαφωνίες μας, σέβομαι τη γνώμη σας.

Για να βγει όμως κάτι από αυτή την κουβέντα θα ήθελα να μου πείτε ποια χώρα θεωρείται ότι πρέπει να θέσουμε ως πρότυπο κατά τη γνώμη σας.

Edited by Alexis L
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι...

ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ?!?!?!?!?

Εκλεισες τα εισαγωγικά στην πρώτη γραμμή...

Δε θέλει και πολύ να γίνει παρανόηση.

Στο τέλος τα κλείνεις ξανά βέβαια.

 

 

 

Alexis L,

άντε και σου είπαμε ότι το πρότυπο μας είναι η Σουηδία.

Άντε και σου είπαμε ότι είναι η Γερμανία.

Θα αλλάξει τι;

 

Η συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα, δε λέει να μην υπάρχει φορολόγηση.

Ίσα ίσα.

Όλοι λένε ότι ένα μέτρο του 35% απλά το δικό μας επάγγελμα το σβήνει.

Λέμε το δικό μας, γιατί το δικό μας ξέρουμε.

Εμάς τη γενιά από 25-35 κυρίως, φυσικά και μεγαλύτερους.

 

Προσπαθώντας να πιάσεις τη φοροδιαφυγή για εισοδήματα της τάξης των 6500€, με συντελεστή 35%, απλά σβήνεις τον άλλον που είναι νομοταγής και δηλώνει τα πάντα.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα εδώ μέσα στο φόρουμ που με 2 πράξεις βλέπεις ότι ένας με εισόδημα 25000€, θα δώσει 13000€ στο κράτος.

Τόσο απλό.

Δεν είπε κανένας ότι δεν πρέπει να κόβουμε απόδειξη.

Τώρα ότι γενικά ξέρουμε κάποιους που κάνουν αυτό και κάποιοι άλλοι τα δίνουν μαύρα και ο απέναντι τα μαζεύει άσπρα, περιπτώσεις μπορούμε να πούμε πολλές.

Εγώ σου λέω ότι γενικά ο κλάδος, δεν είναι από αυτούς που φοροδιαφεύγουν.

Πέρυσι με μέσο όρο 25000€, δε μπορείς να πεις ότι φοροδιαφεύγει ο κλάδος συστηματικά.

 

Επίσης ας ξεχωρίσουμε το επάγγελμα του μηχανικού από το επάγγελμα μηχανικού-εργολάβου.

Edited by ssouanis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το να θεσουμε σε ενα θεωρητικο υποβαθρο μια χωρα ως προτυπο δε σημαινει αυτοματως οτι μπορει να ακολουθηθει και να γινει και πραγματικοτητα

Οι αποψεις του τυπου "καντο πρωτα εσυ για να ακολουθησουν επειτα κι οι αλλοι? ή "με τη δικη σου νοοτροπια σκεφτονται ολοι και δεν παμε μπροστα", κατι το οποιο θα ακολουθουσε την ατακα σου περι ελλειψης φοροδιαφυγης στον καθενα μας ξεχωριστα ειναι κατ εμε τοσο ουτοπικες οσο και η πληρης εφαρμογη του κομμουνισμου στη χωρα μας...

Κοινως για γελια και για κλαματα...

Γι αυτο, αν θεωρεις οτι σεβεσαι τις αποψεις των υπολοιπων, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το δειχνεις και με το γραπτο σου λογο

Μπορει τα post σου να μη λενε τιποτα σχετικο με τη μορφωση σου η δεν ξερωγω τι αλλο, ομως αν μη τι αλλο ενας μεγαλος αριθμος σε συνδυασμο με μεγαλη φημη αν μη τι αλλο δειχνει αναγνωιρισιμοτητα ενος μελους στην κοινοτητα των μηχανικων. Οποτε το να μπαινεις καποιος "ασημος", επετρεψε μου τον επιεικεστατο αυτο χαρακτηρισμο και να παιρνει αμπαριζα οποιον βρει μπροστα του με τον τροπο που εκφραζεται ειναι το λιγοτερο γραφικο και θα τυχει της αντιμετωπισης που τυγχανεις εσυ εδω μεσα...

 

Υ.Γ. Ναι, σοβαρευω οταν βλεπω μπαλα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα πράγματα είναι απλά. Δεν έχει νόημα να κάνουμε θεωρητικές συζητήσεις.... Πρακτικά να το δούμε το θέμα.

 

Μένω στο νοίκι, έχω δύο μικρά παιδιά (6 και 3,5 ετών ευτυχως χωρίς πολλά έξοδα ακόμη). Χρειάζομαι για να τη βγάλω κατ' ελάχιστον 2000€ κατά μέσο όρο το μήνα.

 

Για μένα και να με συγχωρούν οι ηθικολόγοι και οι θεωρητικοί, δεν υπάρχει δίλλημα.... Από τα έσοδά μου θα ζήσω αξιοπρεπώς τα παιδιά μου και αν περισσέψει κάτι θα τους τα δώσω. Τόσο απλά.

 

Αν θέλανε να πάρει έσοδα το κράτος θα μπορούσανε πχ να πούνε.

 

Φόρος 35% ή 40 ή 50 όσο γουστάρουν... Αλλά επί του εισοδήματος που περισσέυει.

 

Αν πχ χρειάζομαι Χ ευρά το χρόνο και βγάζω Χ+ν ευρά, να δεχόντουσαν ΟΛΑ μου τα έξοδα (Νοίκια, ΔΕΚΟ κινητά βενζίνες τέλη κυκλοφορίας ασφάλιστρα, φαγητό.... τα πάντα) και ότι περισσέυει (ν) να φορολογηθεί.

 

Τί θα κερδίζαν οι Μ@@@@κες τότε? Απλά θα παίρναν ΦΠΑ επί του τζίρου μου γιατί δε θα είχα λόγο να μην κόβω παροχή και ταυτόχρονα θα με κάνανε κυνηγό αποδείξεων για να μαζεύω έξοδα για το αφορολόγητο ποσό μου.

 

Μέχρι τότε στην κλίμακα της ηθικής μου θα βάζω πρώτα την οικογένειά μου και μετά τα κλεφτρόνια του ΥΠΟΙΚ.- (Τελεία κια παύλα)

 

ΥΓ Τι θα μου κάνουν δηλαδή?

α. Θα με συλλάβουν.... Ας το κάνουν να με ταίζουν κιόλας.

β. Θα μου κατασχέσουν του λογαριασμούς μου (Ποιούς????? ΧΑΧΑ) Ότι βγαίνει μένει στο σπίτι και καταναλώνεται πάραυτα.... Τώρα θα βάλουμε και πετρέλαιο θέρμανσης

γ. Θα με βγάλουν στα κανάλια ως μεγάλο φοροφυγά??? Θα μου κάνουν και διαφήμηση και μπορέι να τσιμπήσουμε και καμιά δουλίστα.

Αι σιχτίρ

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ας σας βοηθήσω λίγο να σκέφτεστε λογικά γιατί δεν το έχετε οι περισσότεροι.

 

Ο πλανήτης έχει 196 χώρες.

Καλός αριθμός.

 

Διαλέξτε την καλύτερη χώρα για σας και αντιγράψτε το σύστημά της.

 

Αν για σας είναι η Αίγυπτος, τότε ναι, μην κόβετε αποδείξεις.

Αν για άλλους είναι η Ελλάδα που ξέραμε,τότε ναι , κόβετε ό,τι νομίζετε.

Αν πάλι είναι η Γερμανία τότε δυστυχώς πρέπει να κόβετε όλο το ποσό.

Διαλέξτε μία ,οποιαδήποτε και αντιγράψτε τη. Πειτε τη μου να το συζητήσουμε. Μόνο μην μου λέτε ότι δεν διαλέγετε καμία γιατί τότε είστε επικίνδυνοι.

 

Όσο πιο ανεπτυγμένη είναι μία χώρα τόσο οι πολίτες της είναι πιο νομοταγείς.

Όσο πιο νομοταγείς είναι οι πολίτες , τόσο πιο ανεπτυγμένη είναι μία χώρα.

Σκεφτείτε όποια χώρα θέλετε και θα το επαληθεύσετε.

 

Το να λέει ο κάθε απατεώνας πολιτικός ή ανεύθυνος πολίτης : "Όχι στα χαράτσια, όχι στους νέους φόρους, όλοι στους δρόμους" χωρίς να προτείνει τρόπους που θα βρεθούν τα χρήματα ώστε η χώρα μόνη της να συντηρείται είναι μοιραίο για όλους.

 

Οι Έλληνες μισούν το κράτος τους. Πιστεύουν ότι δεν είναι αυτοί το κράτος, είναι κάποιοι άλλοι.

Όμως όταν λέμε Ελλάδα εννοούμε το κράτος Ελλάδα.

Κράτος χωρίς νόμους δεν νοείται. Ούτε φόρουμ χωρίς κανόνες.

Όταν οι νόμοι δεν τηρούνται , διαλυόμαστε.

 

Ένα παράδειγμα:

Ένα χωριό που έχει 1000 κατοίκους έχει 10 καφενεία.

Αν οι καφετζήδες κόβουν αποδείξεις δεν πρόκειται να σώσουν τα καφενεία τους.

Οπότε ας μην κόβουν για να τα σώσουν. Αυτό μου λέτε.

 

Όσοι μηχανικοί δεν τα βγάζουμε πέρα ας το κλείσουμε το μαγαζί.

Όσοι μηχανικοί δεν κόβουμε όλο το ποσό της αμοιβής μας να μας το κλείσουν.

 

Όταν είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου , είσαι αυστηρός και με τους άλλους.

 

Την ώρα που μας άφηναν να φοροδιαφεύγουμε, αυτοί κάναν την χοντρή μπάζα και τα βγάλαν στο εξωτερικό.

Κι εμείς χάσαμε το δίκιο μας και τη φωνή μας.

 

 

Εξαγοραστήκαμε, τους ψηφίσαμε ξανά και ξάνα.

Είμαστε ένοχοι.

Ας κάνουμε μια καινούρια αρχή. Μηδενική ανοχή.

Και να ξεκινήσουμε από τους εαυτούς μας, κόβοντας πλήρη απόδειξη.

 

Εκεί μας πονάει για αυτό και από εκεί πρέπει να αρχίσουμε.

 

Τι λες ρε φίλε? Σε ποιους απευθύνεσαι και τι μας λες δηλαδή??

Κάνεις μάθημα ηθικής, πολιτικής, και γω δεν ξέρω και τι άλλο, σε ανθρώπους που υπήρξαν στη ζωή τους έντιμοι επαγγελματίες, ΕΣΥ που ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ομολόγησες, ότι στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία ΕΚΛΕΒΕΣ το κράτος και κατ'επέκταση και τους συμπολίτες σου????

 

ΕΣΥ και οι όμοιοί σου μας φτάσατε σ'αυτό το σημείο, και τώρα μας κάνεις μάθημα για σωστή συμπεριφορά και εντιμότητα?? ΠΟΙΟΣ, ΕΣΥ??? Από πού κι ως πού?

 

Όταν εμείς κόβαμε πλήρη απόδειξη, ΕΣΥ "έβαζες το δάχτυλο στο μέλι"!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.