Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα και Οικοδομησιμότητα Εκτός Σχεδίου


Recommended Posts

Έχω στα χέρια μου τοπογραφικό συναδέλφου. Πως θα ελέγξω τους όρους δόμησης για να είμαι εξασφαλισμένος;

Συγκεκριμένα γίνεται λόγος για προυπαρξη της 12/9/1964. Με ποιο τρόπο ελέγχω αυτή την προυπαρξη για παρέκκλιση άρτιων και οικοδομήσιμων γηπέδων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη συμβόλαια.

Παράλληλα κάνεις έλεγχο, επιφάνειας (>750 τ.μ) , πρόσωπο>10 μ και βάθος >15 μ. 

εξετάζεις την κατηγορία οδού στην οποία το γήπεδο έχει πρόσωπο. (σε αγροτική οδό δεν υφίσταται η παρέκκλιση αυτή).

Επίσης εξετάζεις αν στη περιοχή υφίσταται ΣΧΟΟΑΠ ή ΓΠΣ ή ΖΟΕ ή νατούρα ή όλα αυτά μαζί, διότι μέσα από αυτά ορίζονται μεγαλύτερα όρια αρτιότητας και καταργούνται οι παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου δόμησης. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω γήπεδο 2265τ.μ. προ 77 εντός ζώνης. Μπαίνει ένα μικρό κομμάτι εντός σχεδίου και μου μένει 2050τ.μ.. Μέχρι τώρα είμαι ακόμα στην κατηγορία εντός ζώνης. Έχω και ένα τμήμα ιδιωτικό δάσος, οπότε μου μένει οικοδομήσιμο 850τ.μ.. Από ότι έχω δει πάλι μέχρι εδώ, ελέγχω την αρτιότητα με τα 2050τ.μ. και παραμένω εντός ζώνης, αλλά υπολογίζω δόμηση κάλυψη με το 850τ.μ..

Αυτό που δεν έχω βρει μέχρι τώρα είναι αν παίρνω τους τύπους υπολογισμού των εντός ζώνης, εφόσον η κατηγορία οικοπέδου μου είναι εντός ζώνης, προ του '77, >2000τ.μ. ή αν παίρνω τύπους υπολογισμού άλλης κατηγορίας οικοπέδου, >750τ.μ. (νομίζω προ του '62).

 

Το Εγγρ. 9863/18-3-04, λέει ότι την αρτιότητα την ελέγχεις με το συνολικό οικόπεδο. Την δόμηση με το τμήμα. Για τις πράξεις όμως δεν αναφέρει ποιον τύπο παίρνεις.

Στην περίπτωσή μου δηλαδή, θα πάρω τους τύπους του εντός ζώνης δηλαδή 200τ.μ. για γήπεδο έως 4000τ.μ. ή θα πάρω τον τύπο 100+(Ε-750)/9;

 

Όσο διάβαζα μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο νομοθέτης δεν μειώνει το γήπεδο, αλλά μόνο ΣΔ και ΣΚ, άρα μάλλον εξακολουθώ να είμαι στην κατηγορία εντός ζώνης >2000τ.μ. προ του '77, αλλά με οικόπεδο 850τ.μ..

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εξετάζεις αν στη περιοχή υφίσταται ΣΧΟΟΑΠ ή ΓΠΣ ή ΖΟΕ ή νατούρα ή όλα αυτά μαζί, διότι μέσα από αυτά ορίζονται μεγαλύτερα όρια αρτιότητας και καταργούνται οι παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου δόμησης. 

 

 

Ευχαριστω για την ανταπόκριση. Με ποιο τρόπο θα μπορεσω σύντομα και μεθοδικά να κάνω αυτό τον έλεγχο αν δε θέλω να πεταχτώ στην υπηρεσία δόμησης;

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απευθυνθείς στην υπηρεσία τηλεφωνικά ώστε να σε ενημερώσουν. Επίσης εάν βρεις κάποιον συνάδελφο στην περιοχή ή εδώ μέσα να σε τροφοδοτήσει τα απαραίτητα στοιχεία (αριθμούς ΦΕΚ, διαγράμματα κλπ.).

Θα τοποθετήσεις την έκταση σου πάνω στα αντίστοιχα διαγράμματα (εάν υπάρχει τελικά κάποιο ειδικότερο διάταγμα στην περιοχή) και θα καταλήξεις για το πολεοδομικό καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

Κληροτεμαχιο 11.000 τμ που δεν εχει προσωπο σε αγροτικο δρομο ειναι αρτιο σωστα; Οικοδομισιμο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση ενός αγροτεμαχίου διανομής, το οποίο κατατμήθηκε σε δύο τμήματα προ της ΖΟΕ της περιοχης (σύμφωνα με νομικό έλεγχο η κατάτμηση ήταν νόμιμη), μη άρτια και μη οικοδομήσιμα (από 2.200μ² το κάθε ένα). Στη συνέχεια τα δύο αυτά τμήματα πουλήθηκαν το 2009 στο ίδιο αγοραστή και στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι έγινε εν τοις πράγμασι συνένωση και ο τίτλος πλέον περιγράφει ένα ενιαίο γήπεδο.

Ως χρόνος δημιουργίας του γηπέδου θεωρείται το 2009 και επομένως για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο θα πρέπει να έχω πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο.

Στην περιοχή υπάρχει ΖΟΕ από το 1985 που ορίζει όριο κατάτμησης τα 10στρ.

 

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

οι αγροτικοί οδοί διανομής θεωρούνται κοινόχρηστοι?

το μόνο που βρήκα είναι για τους δρόμους των αναδασμών.

 

Ευχαριστώ

Β41ΛΟΡ1Ι-4ΩΑ.pdf

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση ενός αγροτεμαχίου διανομής, το οποίο κατατμήθηκε σε δύο τμήματα προ της ΖΟΕ της περιοχης (σύμφωνα με νομικό έλεγχο η κατάτμηση ήταν νόμιμη), μη άρτια και μη οικοδομήσιμα (από 2.200μ² το κάθε ένα). Στη συνέχεια τα δύο αυτά τμήματα πουλήθηκαν το 2009 στο ίδιο αγοραστή και στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι έγινε εν τοις πράγμασι συνένωση και ο τίτλος πλέον περιγράφει ένα ενιαίο γήπεδο.

Ως χρόνος δημιουργίας του γηπέδου θεωρείται το 2009 και επομένως για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο θα πρέπει να έχω πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο.

Στην περιοχή υπάρχει ΖΟΕ από το 1985 που ορίζει όριο κατάτμησης τα 10στρ.

 

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

οι αγροτικοί οδοί διανομής θεωρούνται κοινόχρηστοι?

το μόνο που βρήκα είναι για τους δρόμους των αναδασμών.

 

Ευχαριστώ

 

ναι οι δρομοι διανομης εχουν δημιουργηθει απο το Δημοσιο.

Αλλά,

Δεν χτιζεις, διοτι, το 2009 εκανες μια συνενωση και εγινε ενα γηπεδο 4.500 τμ.

αλλά,  λογω ΖΟΕ,  πλεον ειχες οριο οικοδομησιμοτητας τα 10.000 τμ

 

εδιτ

 

ειδες τι γραφει στη δηλωση του ν. 651,  στο συμβολαιο του 2009???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ.

H δήλωση του Ν.651/77 γράφει άρτιο και οικοδομησιμο.

Το όριο κατάτμησης είναι και όριο οικοδομησιμότητας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.