Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό και πότε οχι;


Recommended Posts

Το δέχθηκε τελικά αυτό που της είπα.

Εγώ απλά της έδωσα την δήλωση του 651  σε Α4 και το τοπογραφικό του προηγούμενου συμβολαίου.

 

Βέβαια είπε πως άλλοι συνάδελφοι το κάνουνε αυτό που ζητούσε - Αναγράφουν ότι το τοπογραφικό δεν αποτελεί Διάγραμμα Κάλυψης και δεν δείχνουν τα κτίρια. 

δηλωση του 651  σε Α4...πρωτη φορα το ακουω

 

 

οσο για το τοπογραφικο του προηγουμενου συμβολαιου,που   εδωσες  υπογεγραμμενο απο..."ποιόν"

ισχυει η ...ερωτηση [.....] του terry

Πες μου οτι σφραγισες και το Τοπογραφικο?

 

 

Θελω περιγραφη απο τα συναισθηματα σας ολων οσων προσπαθησατε να βοηθησετε μολις ειδατε το " ενταξει, εδωσα τη δηλωση και το παλιο τοπογραφικο".!!!

 

.... οτι πηγε τζαμπα  τοση συζητηση... :evil: :evil:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τζαμπα δεν πηγε η συζήτηση...

Της έδωσα χωρίς να το υπογράψω το παλιό τοπογραφικό που προμηθευτηκα απο την συμβολαιογράφο που εκανε την προηγούμενη πράξη.

Δεύτερον χρειαζόταν κάποια στοιχεια για την Εφορία, ΓΠΣ,αποσταση απο θάλασσα προσωπο σε οδο κτλ. Αυτό σε Α4 σφραγισμένη. Υπαρχει καπού σφάλμα?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έδωσες ένα τοπογραφικό το οποίο είχε ήδη δήλωση 651, σφραγισμένο υπογεγραμμένο απο συνάδελφο την Χ ημερομηνία και έδωσες επίσης σε Α4 σημερινή δήλωση 651 που μνημονεύεις ΠΑΛΙ το ίδιο γεωτεμάχιο, οικόπεδο-δε θυμάμαι τι είναι με σφραγίδα υπογραφή δική σου και ημερομηνία σημερινή.

 

Πως το βλέπεις ; η δήλωση συνοδεύει ένα τοπογραφικό. 2 τα τινά. Η σε κοροιδεψε η συμβολαιογράφος και θα κανει κοψε ραψε τη δηλωση πανω στο παλιο τοπο ή και να μην το κάνει, είναι σαν να το αποδέχεσαι και να δίνεις νέα δηλωση 651.

 

Σε κάθε περίπτωση έπρεπε να μην δώσεις τίποτα ή να δώσεις τα σωστά όπερ ΟΤΙ υπάρχει χτισμένο-αποτυπώνεται.

 

Δε παύουν τόσα χρόνια μετά να με εκπλήσσουν οι συμβολαιογράφοι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα δεν πηγε η συζήτηση...

Της έδωσα χωρίς να το υπογράψω το παλιό τοπογραφικό που προμηθευτηκα απο την συμβολαιογράφο που εκανε την προηγούμενη πράξη.

Δεύτερον χρειαζόταν κάποια στοιχεια για την Εφορία, ΓΠΣ,αποσταση απο θάλασσα προσωπο σε οδο κτλ. Αυτό σε Α4 σφραγισμένη.

Υπαρχει καπού σφάλμα?

Ναι. Είσαι συνένοχος σε κομπίνα (με απόκρυψη δυνατότητας εσόδων από την εφορία κατ αρχήν).

 

Για να είμαστε και πιο συγκεκριμένοι η κομπίνα βασίζεται στη δική σου πατέντα (δήλωση 651 σε άλλο χαρτί και μνημόνευση τοπογραφικού σε άλλο)

Και επειδή αυτό σίγουρα δεν έγινε τζάμπα όπως λες έχουν δικαίωμα να σε τρέξουν.

Η συμβολαιογράφος θα πει εγώ δεν έχω ιδέα από τοπογραφικά και από κτίρια. Στον Μηχανικό βασίστηκα.

Ο ιδιοκτήτης το ίδιο.

 

Οπότε το μη τζάμπα είναι και το κίνητρο σου που θα σε κατηγορήσουν.

 

Αυτά.

 

 


Εδιτ

 

....

Δε παύουν τόσα χρόνια μετά να με εκπλήσσουν οι συμβολαιογράφοι...

 

οι συμβολαιογράφοι δεν με εκπλήσσουν πια. Τα του οίκου μας με εκπλήσσουν

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε κι εμένα πρόσφατα παρόμοια περίπτωση σε αποδοχή κληρονομιάς. Απ' όσα παραδέχτηκε μετά από πίεση η συμβολαιογράφος, ήταν ότι είχε κάνει ήδη τη δήλωση στην εφορία, βασιζόμενη μόνο στη διαθήκη, χωρίς να κάνει έλεγχο τίτλων, γιατί υπήρχε και συμβόλαιο, που περιέπλεκε παραπάνω τα πράγματα και μου ζητούσε να κρύψω κτίρια και να "τεντώσω" το οικόπεδο. Με λίγα λόγια έψαχνε για το κορόιδο, που θα αναλάμβανε την ευθύνη των παραλείψεών της. Εννοείται ότι έπεσε άκυρο και αποτύπωσα τα πράγματα ως έχουν, με αυθαίρετα κτίρια, εφαρμογή του τίτλου κλπ.

 

Σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει πλάγια οδός, γιατί κάποια στιγμή η καγκουριά θα φανεί και guess for who the bell tolls.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να σας ξαναπώ τα δεδομένα λίγο πιο αναλυτικά:

1. Μιλάμε για αποδοχή κληρονομιάς

2. Δεν σφράγισα και δεν ανέφερα πουθενά το παλιό τοπογραφικό. Απλά το είχα επικυρωμένο από την προηγούμενη συμ/φο και το έδωσα στην νέα

3. Σφράγισα και έδωσα ένα χαρτί που λέει:

κληροτεμάχιο τάδε, 14000 τ.μ., αρτιο κ οικοδομήσιμο, εντος ΓΠΣ, ζώνη τάδε, δεν έχει πρόσοψη σε τάδε οδό, δεν οφείλει εισφορά, δεν έχει υποχρέωση δήλωσης κτηματολόγιο, απέχει 500 μ απο τη θάλασσα. Αυτά μετά από έλεγχο.

Στην κορυφή έγραψα δήλωση του 651/77 (ΛΑΘΟΣ μου)

Δεν αναφέρω ότι είναι αδόμητο πουθενά ούτε έχω σφραγίσει κανένα σχέδιο - είτε με κτίρια είτε χωρίς...

Που είμαι ένοχος ή συνένοχος?

Πραγματικά εξηγήστε μου γιατι αλλιώς δεν με βλέπω να κοιμάμαι απόψε από το κακό μου...

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση 651/77 έχει νομικές συνέπειες και εφαρμόζεται με συγκεκριμένο τρόπο. Ζήτα πίσω το χαρτί και γράψε ένα νέο, με τίτλο "Γνωμάτευση" και οπωσδήποτε να αναφέρεις ότι η γνωμάτευση έγινε άνευ αυτοψίας, αλλά μόνο βάσει του υπάρχοντος τοπογραφικού διαγράμματος και άλλων λοιπών στοιχείων π.χ. απόσπασμα διανομής, γιατί και να μην δώσεις τίποτα πλέον, θεωρώ ότι είναι προβληματικό ως προς την επαγγελματική σου φήμη.

Link to comment
Share on other sites

Το άνευ αυτοψίας το λες γιατί?

Επειδή αυτή η γνωμάτευση θα έπρεπε οπωσδήποτε να αναφέρει ότι υπάρχουν και κτίσματα?

Δλδ το να μην αναφέρω αν υπάρχουν ή όχι κτίσματα είναι στην ουσία συγκάλυψη της πραγματικής κατάστασης?

Link to comment
Share on other sites

Το λέω επειδή μπορείς να ισχυριστείς ανά πάσα στιγμή, ότι το μόνο που έπρεπε και χρειαζόταν να κάνεις είναι να διαπιστώσεις ποιο είναι το πολεοδομικό καθεστώς του γηπέδου και τίποτα παραπάνω. Το θετικό είναι ότι πρόκειται για τεμάχιο διανομής, οπότε ως προς τη θέση, το σχήμα και την έκταση του γηπέδου υπάρχουν επίσημα στοιχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.