Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν τέλει λοιπόν, εάν η συμφωνηθείσα αμοιβή είναι <1500€ (ή <500€ από 01/2013) δεν καταθέτω τίποτα στην ΕΤΕ (πέρα από το ΤΣΜΕΔΕ).

Αυτό σημαίνει ότι δεν περνάω και από το σύστημα αμοιβών??

 

Επίσης, αν υποχρεούμαστε για την κατάθεση αμοιβής λόγω ποσού, εκδίδουμε την ίδια εντολή πληρωμής (που αναφέρεται και σε υπόλοιπο εισορών υπέρ ΤΕΕ) και απλά δεν αναγράφουμε το "υπέρ ΤΕΕ" στο γραμματιο είσπραξης?

Edited by leo_zen
Link to comment
Share on other sites

leo_zen

 

 

a-περνας από συστημα αμοιβων

το 2% καταργηθηκε όχι η νόμιμη όπου πρέπει να δεις αν θα φτιάξεις συμφωνητικό κλπ

απλά πλέον από μέχρι 1500 και μεχρι το νεο χρόνο μπορείς να πληρώνεσαι στο χέρι

και να πηγαίνεις μόνο για υπερ ΤΣΜΕΔΕ στην τραπεζα

b-ναι μόνο την αμοιβη σου και ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Για το a βέβαια και εφόσον στα διακιολογητικά για 4014 ζητάει αρχείο κατάθεσης αμοιβών/εισφορών ΤΕΕ, θα πρέπει να καταθέσω την αμοιβή ακόμα κι αν είναι <1500€.

Επίσης τί εννοείς με το "αν θα φτιάξω συμφωνητικό"? Έχω την εντύπωση ότι πλεόν είναι προαιρετικό. Έχει να κάνει κάτι με την αμοιβή? Γενικώς έχω σταματήσει εδώ και αρκετό καιρό να κάνω συμφωνητικά...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση το συμφωνητικό διασφαλίζει κι εσένα και τον πελάτη σου, σε περίπτωση διαφωνίας, αντιδικίας, κτλ. Επιπλέον, μην ξεχνάμε την υποχρέωση υποβολής συγκεντρωτικής κατάστασης αμοιβών από μας κι απ' το ΤΕΕ, κάθε Φεβρουάριο (για φέτος μόνο δεν απαιτείται, δηλ. για τα εισοδήματα του 2011). Η δήλωση στο σύστημα αμοιβών αποτελεί και γνωστοποίηση της ανάθεσης του έργου, το οποίο δεν έχει καταργηθεί ακόμη, απ' όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι για 4014 και για άδειες χρειάζεται η κατάθεση της αμοιβής στην ΕΤΕ. Αν ισχύει το αντίθετο ας ενημερώσει κάποιος, έγκυρα όμως!

Ούτε εγώ κάνω συμφωνητικά εκτός απο 1-2 περιπτώσεις που μου το ζήτησαν για την πολεοδομία (τελικά ελέγχουν τα συμφωνητικά αυτοί ή όχι; )

Πάντως είμαστε τραγικοί σαν χώρα. Πρέπει να βγει εγκύκλιος για να ενημερώσει τους υπαλλήλους για το νόμο. Μετά σου λέει γιατί δεν πάμε μπροστά..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

giorgosv, βάση του Ν. 4030/2011, οι πολεοδομίες ελέγχουν ΜΟΝΟ εισφορές μελετητών, άρα (μετά και την κατάργηση του 2% υπέρ ΤΕΕ) μόνο ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ. Θεωρώ ότι κακώς σου ζήτησαν το συμφωνητικό, εκτός κι αν η αμοιβή σου ήταν μεγαλύτερη της νόμιμης.

Edited by vagiotis
Link to comment
Share on other sites

Μονον εγω κατεθετα αμοιβη+ΤΕΕ τοσον καιρο σα το μ@λακα...?

Δεν ηξερα οτι μπορεις να καταθεσεις ΜΟΝΟ τις κρατησεις... πχ για ΠΕΑ

Για αυθαιρετο ομως θελει καταθεση της αμοιβης... σωστα?

 

Όχι βρε συ... ΜΟΝΟ εάν η αμοιβή σου είναι >1500€ (με ΦΠΑ), όπου τότε η αμοιβή κατατίθεται σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τράπεζα!

 

Βάλε και μένα μέσα στους μ@&*κες.... Μάλλον φταίει η ομάδα μας... :mrgreen:

Βέβαια το ήξερα ότι δεν χρειάζεται αλλά μόνος μου τα κατέθετα μόνος μου τα "σήκωνα"..... Μου ανέβαζε το ηθικό η διαδικασία είσπραξης.... :grin: :grin: :grin:

 

Μπα... κάτι άλλο σας φταίει. Εγώ δεν την κατέθετα!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση διεκδίκηση-επιστροφής του 2% υπέρ ΤΕΕ που πληρώθηκε με εντολή πληρωμής που εκδόθηκε μετά την ψήφισητου νόμου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.