Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα το επαναλάβω:

Οι μόνες εγκύκλιοι που δεσμεύουν  τους υπαλλήλους των ΥΔΟΜ (στο βαθμό του να είναι πειθαρχικά υπόλογοι αν δεν τις εφαρμόζουν) είναι αυτές του ΥΠΕΚΑ.

Οχι του Υπ. ΑΝ ούτε αυτή της ΓΓΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κι αυτοί τα ίδια λένε, όμως δεν είναι λογικό σε ένα κράτος που υπάρχουν θεσμοί και ηγεσία, να πει κάποιος δεν ακούω το Υπ. Αν. διότι είμαι του ΥΠΕΚΑ σύντομα θα βγει η οδηγία, και θα διεκδικήσουμε τα δίκια μας, εκτός κι αν είσαι δικός τους και δουλευεις γι αυτούς!

Link to comment
Share on other sites

Αψογα, είναι η Ε-24 οχι η Ε-25. Ομώς Συγχαρητήρια Γιάννη και ένα ερώτημα παραμένει πια. Το 2% εντάξει με την υποχρέωση καταβολής σε ΕΤΕ τι γίνεται? Πρέπει να καταβάλουμε ή οχι?

Η κατάργηση θα απλοποιούσε πολύ τις διαδικασίες, γιατί με την ΑΠΥ μας θα μπορούσαμε να κάνουμε δουλειά, όμως τώρα στεκόμαστε με τις ώρες στην ουρά της ΕΤΕ και πρέπει επίσης να εξηγούμε ότι καταργήθηκε το 2% προς ΤΕΕ, με την υποχρέωση καταβολής σε ΕΤΕ τι γίνεται, καταργήθηκε?

Δεν γίνεται κράτηση στην ΕΤΕ εκτός κι αν το γράφεις στο έντυπο κατάθεσης αμοιβής. Η ΥΔΟΜ δεν το ζητάει.

 

Όχι βέβαια!!!

Αλλά ήταν το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα που μπορούσα να εκφέρω....

ΤΕΕ = Φοίνικας

Σήμερα ...παραπαίει, ...σβήνει, ....τελειώνει, ...βλέπουμε τη φωτιά να το καίει, ....ακόμα όμως κρατάει, ....έχουμε δρόμο μπροστά μας, ....η διαδικασία της αποτέφρωσης όμως άρχισε, ....υπάρχουν πολλοί που ρίχνουν λάδι στη φωτιά, ....υπάρχουν επίσης πολλοί που προσπαθούν να τη σβήσουν, ......θα σβήσει;;; ποιός ξέρει ποιοί θα υπερισχύσουν....., κι αν σβήσει, θ' αλλάξει ο Μανωλιός και θα βάλει τα ρούχα του αλλιώς, ...κι αν δεν σβήσει και προχωρήσει και κάνει τα πάντα στάχτες;;;;; ....μόνο τότε ελπίζουμε στην ....Αναγέννηση!!!!

Για να μην τρέφεις αυταπάτες, το ΤΕΕ, και κάθε μαζικός φορέας (ακόμα και οι φυλακές), είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας.

Όοοοταν γίνουμε Σκανδιναβία, θα έχουμε και καλό ΤΕΕ. 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα το επαναλάβω:

Οι μόνες εγκύκλιοι που δεσμεύουν  τους υπαλλήλους των ΥΔΟΜ (στο βαθμό του να είναι πειθαρχικά υπόλογοι αν δεν τις εφαρμόζουν) είναι αυτές του ΥΠΕΚΑ.

Οχι του Υπ. ΑΝ ούτε αυτή της ΓΓΔΕ.

 

 

Εχω την εντυπωση πως κανεις λαθος.

Ειχε αναφερει και ο συναδελφος Αρμενοπουλος, οτι οι εν λογω κρατησεις αφορουν το Υπ. Αν. και το ΥΠΕΚΑ δεν εχει καμια δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το αρμοδιο υπουργειο των Δημων ειναι το παλιο Εσωτερικων.

Αυτο σημαινει πως η γενικη γραμματεια δημοσιων εργων δεν μπορει να υποδειξει στις τεχνικες υπηρεσιες την μη εισπραξη του 2 ο/οο με το παραπανω εγγραφο???

Φυσικα και μπορει!

Το ιδιο και το ΥΠΕΚΑ 

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως κανεις λαθος.

Ειχε αναφερει και ο συναδελφος Αρμενοπουλος, οτι οι εν λογω κρατησεις αφορουν το Υπ. Αν. και το ΥΠΕΚΑ δεν εχει καμια δουλεια.

Στην γνώμη του συναδέλφου Armenopoulos (#741) απάντησα με το #742. Δεν συνεχίστηκε η συζήτηση ...οπότε δεν ξέρω το τέλος.

 

ΥΓ1: Προφανώς μπορεί να κάνω λάθος. Συζήτηση κάνουμε, και ο καθένας κρατά από τον άλλο αυτό που εκλαμβάνει λογικό.

ΥΓ2: Arche: Υποθέτω το "εκτός κι αν είσαι δικός τους και δουλευεις γι αυτούς" είναι σχήμα λόγου.

(Την άποψή μου πάντως πολύ καθαρά την έχω διατυπώσει εξ' αρχής: #649, 651, 734)

 

tzeno:Το κάθε υπουργείο υποδεικνύει θέματα της αρμοδιότητάς του. Όι εγκύκλιοι της ΓΓΔΕ έχουν εφαρμογή από τις Δ/νσεις Τεχνικών Υπηρεσιών και αφορούν Δημόσια έργα και μελέτες δημοσίων έργων. Γιά τη σχέση ΥΠΕΚΑ και πολεοδομιών Δήμων δες Γνωμοδότηση ΝΣΚ 332/95 (αναλογικά ισχύει και τώρα παρ΄όλο που το καθεστώς μεταβίβασης αρμοδιοτήτων είναι διαφορετικό)

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελαθουμε τελειως!

Οι υπαλληλοι των ΥΔΟΜ κατανοουν οπως θελουν την νομοθεσια, αποδεχονται μια προσωπικη επιστολη του προεδρου του ΤΕΕ και αγνοουν την εγκυκλιο του ΥΠΑΝ? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κράτηση στην ΕΤΕ εκτός κι αν το γράφεις στο έντυπο κατάθεσης αμοιβής. Η ΥΔΟΜ δεν το ζητάει.

Δε σε καταλαβαίνω τι λες, το εξηγείς!?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ2: Arche: Υποθέτω το "εκτός κι αν είσαι δικός τους και δουλευεις γι αυτούς" είναι σχήμα λόγου.

(Την άποψή μου πάντως πολύ καθαρά την έχω διατυπώσει εξ' αρχής: #649, 651, 734)

 

 

είναι ένα σχήμα αλλά περιλαμβάνει και το λογικό, δεν είναι δικιά μας δουλειά το αν πρέπει ξανά να το πει η εν λόγω υπηρεσία, το λέει κρατικός φορέας και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνουμε μία και καλή.

Φωτοτυπία και τρίψιμο στη μάπα όποιου λέει κάτι άλλο...

 

 

edit...

Έχει αναρτηθεί όπως ήταν φυσιολογικό από συνάδελφο.

18-06-2013.pdf

14-11-2012.pdf

Edited by ssouanis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.