Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή συστήματος θέρμανσης


lenaki85

Recommended Posts

qwert βασικά θα μπορούσες να είσαι πιό ευγενής και να διαβάζεις καλύτερα τι γράφω . Ετσι θα έβλεπες ότι ακριβώς ΔΕΝ εξέφρασα άποψη , αλλά μόνο δεδομένα και προβληματισμό και ζήτησα από τους ειδικούς να εκφράσουν άποψη . 

 

Αλλά τα συμπλέγματα , που να σε αφήσουν να δεις και να διαβάσεις με ηρεμία . 

 

Ασκήσεις ηρεμίας λοιπόν και γρήγορα ....

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μεγαλεπήβολο σχεδιο να περιμενεις μια αντλια θερμοτητας να σού αποσβεσει σε δεκα χρονια.

αν δεν την έχεις πεταξει στα δεκα χρονια,συντηρηση ,επισκευες τι να υπολογισουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αμα αγοράζεις απο τουρκία καλά να πάθεις.

Βάλε σόμπα καλύτερα ρε και άσε αυτούς ............. τους ευρωπαίους να βάζουν Α/Θ, φωτοβολταϊκά και αντισταθμίσεις.
Δεν ξερουν αυτοί, είναι και ξενέρωτοι άλλωστε.

Ο κυρ Μήτσος ο έμπορας μου δώσει ξυλόσομπα μούρλια. Δουλευει έτσι ξερά χωρις δοχεία, αυτοματισμούς και ...........  μου έχει πεί εμένα, και φαίνεται να ξέρει καλύτερα....

 

 

Συνάδελφοι, λίγο τις εκφράσεις μας να προσέχουμε.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

BAS, 

 

ρωτάς ως κατασκευαστής ή ως χρήστης? Ως κατασκευαστής, ποιο είναι το target group που απευθύνεσαι? Είναι αγοραστές που μπορούν να αντιληφθούν την έννοια της επένδυσης (σε αντιδιαστολή με την δαπάνη) και είναι σε θέση να την καλύψουν?

 

Εάν η αντλία θερμότητας είναι εκτός σκέψης (αν και με σωστά προσαρμόσιμες θερμοκρασίες και ροές προσαγωγής στα fan coil οροφής και δαπέδου και των ροών των ανεμιστήρων τους, παρέχουν πολύ καλές συνθήκες ευεξίας), τότε στην περίπτωση που πρόκειται να επεκταθεί το δίκτυο Φ.Α. στην περιοχή, θα μπορούσε να καλυφθεί προσωρινά η ανάγκη θέρμανσης με ένα φθηνό μοντέλο ηλεκτρολέβητα, μέχρι να αντικατασταθεί με μια ποιοτική μονάδα Φ.Α.. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αμα αγοράζεις απο τουρκία καλά να πάθεις.

 

Βάλε σόμπα καλύτερα ρε και άσε αυτούς ............. τους ευρωπαίους να βάζουν Α/Θ, φωτοβολταϊκά και αντισταθμίσεις.

Δεν ξερουν αυτοί, είναι και ξενέρωτοι άλλωστε.

 

Ο κυρ Μήτσος ο έμπορας μου δώσει ξυλόσομπα μούρλια. Δουλευει έτσι ξερά χωρις δοχεία, αυτοματισμούς και ........... μου έχει πεί εμένα, και φαίνεται να ξέρει καλύτερα....

 

 

Συνάδελφοι, λίγο τις εκφράσεις μας να προσέχουμε.

Ευχαριστώ, hkamp.

τι σε χαλαει η σομπα αν τελικα ειναι φθηνοτερο μετρο;

εδω και μια δεκαετια εχει βουιξει ο τοπος με κλιματιστικά και προβληματικες πλακετες κοστους 300€.δεν εχεις ακουσει τιποτα εσυ προφανως.

μαλλον με τον κυρ Μητσο τα εχεις...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

qwert θεωρώ ότι η συμπεριφορά σου είναι απαράδεκτη και θα πρέπει τουλάχιστον να ζητήσεις συγνώμη.

Αν αντιμετωπίζεται ο κάθε ένας μηχανικός ή μη έτσι από τους χρήστες του site, καλό είναι να το γνωρίζουμε για να μη συμμετέχουμε.

Αν κάποιος θεωρεί αυτονόητο κάτι που ο άλλος τον ρωτάει, ας μην απαντήσει, για κανένα λόγο όμως δεν μπορεί να εκφράζεται έτσι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"Φίλε" query αν ένας επιστήμονας δίνει τις σοφές του απαντήσεις με τον τρόπο σου, κάνει τον κάθε Κυρ Μητσο την άριστη επιλογή...

 

...και βέβαια μετά ακούνε "μηχανικός" και εξαφανίζονται...

Edited by antloukidis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μια και μάλλον αδειάσανε τον βόθρο , να ξαναδούμε λίγο από την αρχή το θέμα .

 

Πριν την κρίση είχαμε στα νέα κτίρια σταθερά την αυτόνομη θέρμανση και μετά με την κατάλληλη πλύση εγκεφάλου είχαμε και το αέριο όπου πήγε .

 

Μιλάω για πλύση γιατί όπως λέτε οι μηχανολόγοι , αλλά και η γνωστή έρευνα του ΕΜΠ , για κάθε ευρώ που πληρώνουμε παίρνουμε 80 λεπτά πετρέλαιο και 90 λεπτά αέριο . Αλλά η εγκατάσταση αερίου δεν είναι φθηνή και κυρίως είναι πολύ δυσκοίλιοι οι τύποι σε χρόνους απάντησης και σε διαδικασίες χωρίς ουσία . Φταίει και το νομικό καθεστώς , είναι και λίγο περίεργα από πλευράς αισθητικής τα δίκτυα και οι μετρητές , έχουν συμβεί και κάποιες ιστορίες στο παρελθόν με τις τιμές και έτσι δεν το θεωρώ πανάκεια .

 

Είναι όμως λύση για ατομικούς λέβητες αερίου και αυτονομία και εκεί πράγματι είναι καλή λύση .

 

Τι κάνουμε όμως αν δεν έχουμε αέριο στην περιοχή , όταν το αέριο δεν μεγαλώνει καθόλου το δίκτυο του εδώ και 10 χρόνια , όπως έχω δει σε 5-6 περιοχές που ξέρω και πρέπει να πάρουμε κάποιες αποφάσεις .

 

 

Εχουμε λοιπόν κτίριο υπό κατασκευή , χωρίς ΚΕΝΑΚ αν αυτό έχει κάποια σημασία .

 

Η κλασσική λύση είναι πετρέλαιο με αυτονομία μεν , αλλά όχι πλήρη αυτονομία . Πρέπει να προτείνουμε στον υποψήφιο αγοραστή μια εναλλακτική λύση η οποία δεν θα του κοστίσει πολύ τώρα , ή άλλη που θα του κοστίσει τώρα και θα την αποσβέσει στο μέλλον .

 

Αναλυτικά έχω αναφέρει 2 σελίδες πίσω . Στα γρήγορα μιλάμε για οροφοδιαμερίσματα 100 τμ , διαμπερή με προσανατολισμό ΒΑ-ΝΔ σε περιοχή του νότιου κέντρου της Αθήνας και με θερμοκρασίες σχετικά ήπιες .

 

Θεωρώ ότι αν έβαζαν πετρέλαιο και δούλευε σωστά με τις σχέσεις των ιδιοκτητών , η ετήσια κατανάλωση θα ήταν 400-600 λίτρα ανά διαμέρισμα .

 

Τονίζω πάλι τις συχνές μεταβολές του καιρού που έχει το κλίμα μας , με θερμοκρασίες νοτιά με 18 βαθμούς και σε λίγες ώρες βοριά με 8 βαθμούς , που σημαίνει ότι θέλεις σύστημα θέρμανσης με μικρή αδράνεια .

 

Αυτά τα λέω περισσότερο σαν χρήστης , οπότε αναμένω τους ειδικούς .

 

Νομίζω ότι αυτά τα προβλήματα θα τα βρούμε μπροστά μας όταν ανοίξει πάλι η οικοδομή . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.