Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοτυπάδικα


TheoTDM900

Recommended Posts

Ας πούμε και λίγα λόγια για τους αγαπητούς φωτοτυπάδες της γειτονιάς μας, δλδ αυτούς που είναι ακροβολισμένοι γύρω από τις πολεοδομίες.

 

Δεν θα μιλήσω για πλοτάρισμα απλά για φωτοτυπίες.

 

Αν είναι δυνατόν.

 

ΝΑ περιμένεις στην ουρά......

 

και να πληρώνεις 75€ για φωτοτυπίες (το μεγαλύτερο Α3) μιας άδειας.

 

Εν τω μεταξύ όλοι μιλάμε για ανεργία, εξαθλίωση κλπ κλπ

 

Και σκέφτομαι το εξής

 

Ας δημιουργήσει το ΥΠΕΧΩΔΕ νέα τμήματα εντός των πολεοδομικών γραφείων με σκοπό τη δουλειά αυτή.

 

Δε νομίζω να τους είναι δύσκολο να βρουν όλοι ένα χώρο εντός των κτιρίων τους και να προμηθευτούν τον απαραίτητο μηχανολογικό εξοπλισμό και να δημιουργήσουν και 2 θέσεις εργασίας φωτοτυπάδων.

 

Χτυπάς την ανεργία δημιουργώντας 2 θέσεις για νέους που ούτως η άλλως θα πληρωνόντουσαν σαν "ινδοί" δουλεύοντας στιθς ιδιωτικές επιχειρήσεις - χρυσωρυχεία - φωτοτυπάδικα και εξασφαλίζεις κέρδος από τις φωτοτυπίες.

 

Το δικό μας κέρδος θα είναι διπλό:

 

-όχι ταλαιπωρία

-όχι αισχροκέρδια από τυχοδιώκτες επαγγελματίες

 

τη γνώμη σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε γενικές γραμμές ειναι οι μεγαλύτεροι απατεώνες....Πρόσφατα πλήρωσα για εκτύπωση τοπογραφικού σε χαρτί 900*1300 4,50 Ευρώ. Αν είναι δυνατόν.... Και επειδή είμαι και μηχανικός και πελάτης έχω και καλύτερες τιμές. Που να μην ήμουν. Δηλαδή ο μη πελάτης τι θα πλήρωνε!!!!!!Ηδη μετάνιωσα που αγόρασα plotter μέχρι 60 cm ρολλό...

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και δημόσιους υπάλληλους φωτοτυπάδες!!!

 

Να είστε σίγουροι ότι αν γινόταν κάτι τέτοιο για να καλύψουν τα έξοδά μιας τέτοιας δραστηριότητας όπως μισθοί, δώρα, επιδόματα, τις κοπάνες-αναρρωτικές άδειες, τις φθορές των μηχανημάτων, γιατί όχι και εσκεμένες, οι φωτοτυπίες θα κόστιζαν το διπλάσιο απ΄ ότι κοστίζει στην αγορά.

 

Έλεος. Όχι άλλο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ξέρεις πως θα πάει το πράγμα Theo... σε ένα μήνα οι νεοπροσληφθέντες υπάλληλοι θα "βαρύνουν" τόσο, που ένα Α4 να θέλεις, θα κλείνεις ραντεβού. Ασε που μονίμως κάποιο αναλώσιμο θα έχει τελειώσει, και δεν θα έχει προκηρυχθεί ο διαγωνισμός για την αντικατάσταση του...

Το ότι τα φωτοτυπάδικα έχουν γίνει κυνηγοί κεφαλών, δεν τίθεται λόγος. Ειδικά αν θέλεις να τυπώσεις ή φωτοτυπίσεις κάτι έγχρωμο, εκεί κάνουν πάρτυ. Καμμιά φορά δε, που αναγκάζομαι να τυπώσω κάποιο τεύχος στατικών έξω, φεύγω αρκετά "αδυνατισμένος".

Τελικά μάλλον θα παρω κανένα μεταχειρισμένο OCE ή RΙCΟΗ, που μπορείς να βρεις σε αρκετά χαμηλές τιμές, και θα κυκλοφορώ σφυρίζοντας...

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγάλα φωτοτυπεία που έχουν ακριβά και μεγάλων δυνατοτήτων μηχανήματα είναι πολύ φθηνά. Το κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα Α4 είναι πολύ χαμηλό, χαμηλότερο από κάθε μικρομεσαίο εκτυπωτή laser.

Το κόστος εκτύπωσης σχεδίου Α0 πολύ οικονομικότερο από την εκτύπωση σε οποιοδήποτε από τους οικονομικούς plotter της αγοράς που έχουν οι περισσότεροι μηχανικοί στα γραφεία τους.

Προφανώς αυτό δε συμβαίνει παντού αλλά μόνο στη Θεσσαλονίκη;

 

Θα θέσω κι άλλο ένα ερώτημα. Γιατί να βγάζουμε τόσες φωτοτυπίες;

Οι ελεγκτές στατικών μελετών στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης ζητούν πλέον ένα μόνο τεύχος υπολογισμών. Όσοι γνωρίζουν από στατικά καταλαβαίνουν πόσες εκατοντάδες σελίδες χαρτί γλιτώνουμε.

Θα μπορούσαμε και τα σχέδια να τα τυπώνουμε μια φορά και στην πολεοδομία να αφήνουμε ένα CD μ΄όλα τα αρχεία σε ηλεκτρονική μορφή.

Χάρτες, τοπογραφικά κ.λπ. που παίρνει ο μηχανικός από την πολεοδομία θα μπορούσαν να διατίθενται σε ηλεκτρονική μορφή. Να υπάρχουν στο διαδίκτυο και να έχει ο καθένας ελεύθερη πρόσβαση σ' αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε και λίγα λόγια για τους αγαπητούς φωτοτυπάδες της γειτονιάς μας, δλδ αυτούς που είναι ακροβολισμένοι γύρω από τις πολεοδομίες.

 

Δεν θα μιλήσω για πλοτάρισμα απλά για φωτοτυπίες.

 

Αν είναι δυνατόν.

 

ΝΑ περιμένεις στην ουρά......

 

και να πληρώνεις 75€ για φωτοτυπίες (το μεγαλύτερο Α3) μιας άδειας.

 

Εν τω μεταξύ όλοι μιλάμε για ανεργία, εξαθλίωση κλπ κλπ

 

Και σκέφτομαι το εξής

 

Ας δημιουργήσει το ΥΠΕΧΩΔΕ νέα τμήματα εντός των πολεοδομικών γραφείων με σκοπό τη δουλειά αυτή.

 

Δε νομίζω να τους είναι δύσκολο να βρουν όλοι ένα χώρο εντός των κτιρίων τους και να προμηθευτούν τον απαραίτητο μηχανολογικό εξοπλισμό και να δημιουργήσουν και 2 θέσεις εργασίας φωτοτυπάδων.

 

Χτυπάς την ανεργία δημιουργώντας 2 θέσεις για νέους που ούτως η άλλως θα πληρωνόντουσαν σαν "ινδοί" δουλεύοντας στιθς ιδιωτικές επιχειρήσεις - χρυσωρυχεία - φωτοτυπάδικα και εξασφαλίζεις κέρδος από τις φωτοτυπίες.

 

Το δικό μας κέρδος θα είναι διπλό:

 

-όχι ταλαιπωρία

-όχι αισχροκέρδια από τυχοδιώκτες επαγγελματίες

 

τη γνώμη σας παρακαλώ.

 

Εγώ διαφωνώ εντελώς με την όλη ιδέα και θα σας σας πώ γιατί :

 

Αν γίνει κάτι τέτοιο μέσα στις πολεοδομίες ή νομαρχίες, δημιουργείται το εξής εύλογο ερώτημα " ποιοι θα είναι αυτοί που θα χειρίζονται αυτά τα μηχανήματα" .

Σίγουρα θα προκηρυχθούν κάποιες θέσεις ,από τους αρμόδιους φορείς και μετά θα γίνει μία μάχη για το ποιοι θα διοριστούν, θα βάλει ο καθένας το μέσο του και στο τέλος θα διοριστεί αυτός με το καλύτερο μέσο, ασχέτως το πόσο ικανός είναι για να βγάλει μία φωτοτυπία ή να εκτυπώσει ένα σχέδιο.

Και μετά θα πάς εκεί να σε εξυπηρετήσουν και θα έχεις να αντιμετωπίσεις «δημόσιους υπάλληλους», δηλαδή δε θα είναι κανένας εκεί ή θα πίνουν καφέ ή θα έχουν χαλάσει τα μηχανήματα κτλ.

 

Όντως είναι μερικά φωτοτυπάδικα που οι τιμές τους είναι απαράδεκτες ή κοστολογούν κατ’έκτίμηση, αλλά ένας «μη σωστός επαγγελματίας» δεν θα επιβιώσει εύκολα, και αν κάποιος σε κλέβει δεν θα ξαναπάς εκεί, αφού πρώτα μπορείς να του την «πείς», ενώ σε κάποιον διορισμένο τι να πεις,

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι ανάγκη να τυπώσετε στα φωτοτυπάδικα των πολεοδομιών?Αυτά ζουν από τους γέρους και τους άσχετους που θα πανε στην πολεοδομία και θα βγάλουν σχέδια από το αρχείο.Οι μηχανικοι μπορούμε να βρούμε συνοικιακά καταστήματα με πολύ καλό εξοπλισμό και και καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε μεινει λιγο πισω. Το φωτοτυπαδικο της Πολεοδομιας πλεον ,ειναι παροχος ενος πακετου υπηρεσιων εκ των οποιων η πιο light ειναι η δικπεραιωση φακελου.

 

paktomene , εγω απο τα μηχανηματα που εχω στο γραφειο , αυτο που εχω χαρει πιο πολυ ειναι το (ψιλοπαλιο πια) φωτοαντιγραφικο μου , το οποιο μου στοιχισε τοτε 600 Κ Δρχ. αλλα συνδεεται και ως εκτυπωτης με το PC και με τα τευχη των στατικων πραγματικα σωθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αποφεύγω να τυπώνω σε φωτοτυπάδικα κοντά στις Πολεοδομίες.

Πάντως, στην Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου Αμαρουσίου (εντάξει δεν είναι Πολεοδομία) έχουν στο υπόγειο φωτοτυπάδικο με υπαλλήλους του Δήμου για δωρεάν φωτοτυπίες εγγράφων κλπ που δίνεις ή παίρνεις από το Δήμο.

Link to comment
Share on other sites

και καλά ρε συνάδελφοι εσείς που αποφεύγετε τα πέριξ της πολεοδομίας φωτοτυπεία, τι κάνετε ?

 

παίρνετε τον φάκελο και τον πάτε βόλτες έχοντας αφήσει ταυτότητα ?

 

Δλδ πάω Συγγρού να πάρω άδεια και πρέπει να πάω Ζωγράφου ?

 

εεεε δε γίνεται αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.