Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες από τον ΟΚΧΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρήκα μία κοινή α/φ με τα σημεία ενδιαφέροντος που θέλω, η οποία είναι σε κλίμακα 1:10.000 έγχρωμη. Θα διακρίνεται τίποτα αν την παραγγείλω στα 400 dpi ή είναι μονόδρομος τα 1000 για τόσο μεγάλη κλίμακα? Οι αυθαιρεσίες που θέλω να δείξω είναι κατασκευές σε δώματα οπότε δεν χρειάζεται τρελό ζουμ για να φανούν.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης πρέπει να πληρώνει σε τέτοιες περιπτώσεις, ούτως ώστε να μην σε ενδιαφέρει το κόστος.

Ρίσκο είναι πάντως, αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν πρωτίστως ...δεν περάσεις από το ταμείο!

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης έχει πληρώσει και ξοφλήσει αλλά αν γίνεται η δουλειά με μικρότερο κόστος, δεν θα πω όχι να μου μείνει κάτι παραπάνω στην τσέπη. Βέβαια μιλάμε μόνο για 50 ευρώ διαφορά, σιγά το ποσό, όμως άλλοι με τόσα εκδίδουν ενεργειακά πιστοποιητικά χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο όταν πάρεις την ΑΦ θα μάθεις για την ευκρίνεια των αντικειμένων που θέλεις μιας και δεν παίζει ρόλο μόνο η κλίμακα αλλά και τα εμπόδια που μπορεί να υπάρχουν (δεντροφύτευση, πυκνότητα κτιρίων, ποιότητα φωτοληψίας κτλ) ή ενδεχομένως κάποιο σύννεφο που να έχει κάτσει πάνω από το σημείο ενδιαφέροντος (διότι μου έχει τύχει και αυτό..)

 

Προχώρησε στην αγορά με την ελπίδα ότι θα βγάλεις κάποιο ασφαλές συμπέρασμα. Συνήθως οι αυθαιρεσίες στα δώματα (μικροπροσθήκες και κεραμοσκεπές) διακρίνονται..

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν και με μια επίσκεψη στον ΟΚΧΕ πριν την αγοράσεις να δεις "περίπου" τι θα πάρεις κι αν σε εξυπηρετεί (ίσως όχι 100%, αλλά ειδικά αν είναι να γλυτώσεις το 70άρι αξίζει τον κόπο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρει κανείς τις ημέρες/ώρες λειτουργίας του ΟΚΧΕ για να πάω να δω από κοντά κάποιες αεροφωτό? Στο σάιτ δεν βρήκα κάτι σχετικό (ενώ και ο αυτόματος τηλεφωνητής λέει ότι για θέματα σχετικά με α/φ να επισκεφτώ το σάιτ) και φοβάμαι μήπως έχουν κάποια μέρα όφ και χάσω τσάμπα την ώρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τις ημέρες/ώρες λειτουργίας του ΟΚΧΕ για να πάω να δω από κοντά κάποιες αεροφωτό? Στο σάιτ δεν βρήκα κάτι σχετικό (ενώ και ο αυτόματος τηλεφωνητής λέει ότι για θέματα σχετικά με α/φ να επισκεφτώ το σάιτ) και φοβάμαι μήπως έχουν κάποια μέρα όφ και χάσω τσάμπα την ώρα μου.

 

Αφού πάρεις τηλέφωνο, περίμενε στην γραμμή και στην συνέχεια θα το απαντήσει κάποιος να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.