Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος μηχανικός-αρχικός εξοπλισμός


stvxri

Recommended Posts

Έχω ένα 6μηνο κενό μπροστά μου μέχρι να ορκιστώ , ποιο πρόγραμμα θα ήταν καλό να μάθω μέσα σ αυτό το διάστημα που θα μου χρησιμεύσει στο μέλλον ??? Και γενικότερα ποια θα ήταν η καλύτερη επένδυση του χρόνου μου όσον αφορά το επάγγελμα ( Π/Μ )  ???

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν νήμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... Και γενικότερα ποια θα ήταν η καλύτερη επένδυση του χρόνου μου όσον αφορά το επάγγελμα ( Π/Μ )  ???

Άποψη μου είναι να βρεις ένα έστω βασικά στελεχωμένο τεχνικό γραφείο στην περιοχή σου, να πας με το χαμόγελο σου και να τους πεις αν μπορείς να έχεις μια ταχτική παρουσία εκεί έστω και 4 ωρών την ημέρα.

Δεν ζητάς τίποτα παρά μόνο να αποκτήσεις μια εμπειρία τα καθημερινά που χρειάζονται και να βοηθάς σε αυτά όσο είναι εφικτό οπότε να μάθεις.

Προσφέρεις τον χρόνο σου και την βασική σου υποδομή ως νέος διπλωματούχος χωρίς εμπειρία.

Εκεί θα δεις (άμα βρεις) αρκετά πρακτικά ζητήματα…

 

Ενδιάμεσα βρες τα βασικά προγράμματα στατικών που υπάρχουν στην ελληνική αγορά μίλησε με εταιρίες αν δίνουν ντέμο και δες κατ αρχήν την λογική τους…

Παράλληλα κατέβασε και εκτύπωσε ώστε να διαβάσεις ΓΟΚ73,  ΓΟΚ85, ΝΟΚ, 4030, 4014, 4178 για ξεκίνημα μια ανάγνωση να πάρεις εικόνα… αλλά όλα

 

Αυτά και καλό ξεκίνημα να έχεις

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις μάθει ήδη Autocad ή τύπου autocad ξεκίνα άμεσα!!

Από εκεί και πέρα ότι σου λένε τα παιδιά. Πιο πολύ νομοθεσία θα πρέπει να διαβάσεις για να εξοικειώνεσαι....

Από στατικά, τι να σου πω...

ΑΝ πρόκειται να ασχοληθείς, πήγαινε στο θέμα σχετικά με ποιο πρόγραμμα στατικών να επιλέξω και ρώτα εκεί...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι να βρεις ένα έστω βασικά στελεχωμένο τεχνικό γραφείο στην περιοχή σου, να πας με το χαμόγελο σου και να τους πεις αν μπορείς να έχεις μια ταχτική παρουσία εκεί έστω και 4 ωρών την ημέρα.

Δεν ζητάς τίποτα παρά μόνο να αποκτήσεις μια εμπειρία τα καθημερινά που χρειάζονται και να βοηθάς σε αυτά όσο είναι εφικτό οπότε να μάθεις.

Προσφέρεις τον χρόνο σου και την βασική σου υποδομή ως νέος διπλωματούχος χωρίς εμπειρία.

Εκεί θα δεις (άμα βρεις) αρκετά πρακτικά ζητήματα…

 

Ενδιάμεσα βρες τα βασικά προγράμματα στατικών που υπάρχουν στην ελληνική αγορά μίλησε με εταιρίες αν δίνουν ντέμο και δες κατ αρχήν την λογική τους…

Παράλληλα κατέβασε και εκτύπωσε ώστε να διαβάσεις ΓΟΚ73, ΓΟΚ85, ΝΟΚ, 4030, 4014, 4178 για ξεκίνημα μια ανάγνωση να πάρεις εικόνα… αλλά όλα

 

Αυτά και καλό ξεκίνημα να έχεις

Αυτό ακούγεται πολύ καλό (4ωρο σε κάποιο γραφείο) ..είναι εφικτό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει δουλειά για να μάθω κάτι. Αλλά θα περάσω μια βόλτα να μιλήσω. ΓΟΚ73 ΓΟΚ85 και τα υπόλοιπα κινέζικα που τα βρίσκω ?? και θα καταλάβω κάτι αν τα διαβάσω τώρα που δεν έχω ιδέα??

Αν δεν έχεις μάθει ήδη Autocad ή τύπου autocad ξεκίνα άμεσα!!

Από εκεί και πέρα ότι σου λένε τα παιδιά. Πιο πολύ νομοθεσία θα πρέπει να διαβάσεις για να εξοικειώνεσαι....

Από στατικά, τι να σου πω...

ΑΝ πρόκειται να ασχοληθείς, πήγαινε στο θέμα σχετικά με ποιο πρόγραμμα στατικών να επιλέξω και ρώτα εκεί...

Autocad έχω μάθει απ τη σχολή .. Τώρα αν το επίπεδο είναι καλό δε το γνωρίζω ..το μάθημα ήταν πολύ καλό παντως στη σχολή αλλά δε νομίζω οτι επαρκεί...

Δουλειά στο εξωτερικό ...

Ολοι εξάλλου θέλουν εναν φοιτητή χωρίς πτυχίο :P

 

Εθνικό Τυπογραφείο - Αναζήτηση Φ.Ε.Κ.

Το χρησιμότερο πρόγραμμα του Π.Μ.

Είναι το ίδιο με τα ΓΟΚ73 , ΓΟΚ85 κλπ που λένε πιο πάνω οι συνάδελφοι ???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Βρες τον ΝΟΚ για αρχή και άσε τα άλλα για την πορεία:

Ν.4067/12 ΦΕΚ79Α'/2012 (ΝΟΚ) και το τεύχος τεχνικών οδηγιών του ΤΕΕ

Επίσης, θα σε απασχολήσουν οπωσδήποτε τα:

Ν. 4178/13 ΦΕΚ174Α'/2013 (Νέος νόμος αυθαιρέτων) και

Ν. 4030/11 ΦΕΚ249Α'/2011 (Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης)

Δες αυτά, προσπάθησε να κάνεις τακτοποίηση του σπιτιού σου, των γονιών σου, της γιαγιάς κλπ ή τουλάχιστον να βρεις όλα τα έγγραφα και να δεις ΑΝ είναι νόμιμα και τι είδους τακτοποίηση θέλουν.

Μέσα από αυτή την διαδικασία θα αποκτήσεις μια πρώτη εμπειρία.

Ταυτόχρονα ψάξε για κάποια απασχόληση σε κάποιο γραφείο. Η πλειοψηφία των μηχανικών με αυτά ασχολείται και με τα ενεργειακά πιστοποιητικά+ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από σχεδιαστικά όπως προείπαν οι φίλοι Autocad και για εξωτερικό ίσως κάποιο bim όπως πχ. Revit ή Archicad.

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου λενε τα παιδια παραπανω.....ξεκινα με την νομοθεσια κ σιγα-σιγα με παραπομπες θα ανακαλυπτεις νεα πραγματα....

Επισης διαβασε για οικισμους κ τα εκτος σχεδιου......ΦΕΚ 181Δ/85 & ΦΕΚ 270Δ/85....

Απο προγραμματα δες και τα fespa/tekton τα οποια παιζουν πολυ στη πιατσα.....στο site της εταιριας νομιζω εχει δωρεαν demo.

Και το πιο σημαντικο....ξεκοκαλισε το forum....ειδικα σε συζητησεις πριν απο 2 χρονια (προ εποχης αυθαιρετων) υπαρχει απιστευτος

ογκος πληροφοριας ειδικα για καποιον νεο...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα σε ένα γραφείο και μου πρότειναν να μάθω ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα .. το  IDEA της 4Μ .   Ποια η γνώμη σας γι αυτό το πρόγραμμα ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.