Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.να ρωτήσω οι καταθέσεις ακόμα και του ενός λεπτού που θα μπούν?

2.Δηλαδή για 1Ε θα τρέχουμε για βεβαιώσεις ή μπορούμε να το δούμε και από το βιβλιάριο?

3. αν το βιβλιάριο είναι χωρίς ενημέρωση μέσα στο 2012 και άρα δεν πέρασαν(1 ή 2Ε)  τόκοι?

4. και για τίς ΟΕ ισχύει?

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113048615

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Και αν με έχει ο πατέρας μου σαν δεύτερο συνδικαιούχο (για την κακιά ώρα) θα πρέπει να βάζω και από εκεί αποδεικτικά;

Link to comment
Share on other sites

και οι τόκοι των καταθέσεων θα ληφθούν ως εισόδημα για φορολογία ή ξεκινούν να "φακελώνουν" για να φορολογήσουν με έμμεσο τρόπο εισοδήματα προηγούμενων ετών;

Το 15% φορολογία επί των τόκων δεν τους αρκεί. Άκοπο χρήμα προς το δημόσιο είναι. 

Αν οι τράπεζες δεν στείλουν φέτος στη Γ.Γ.Π.Σ ονόματα καταθετών με τα ποσά τόκων τότε δε βλέπω το λόγο να πάει να αυτοκαρφωθεί ο κόσμος στην εφορία. 

Για τους συνδικαιούχους εκτιμώ πως μπορεί να ισχυριστεί ο καθένας το ποσοστό επιμερισμού. Ίσως 50% έκαστος στο σύνολο των τόκων, ή να πάρει το ποσό των τόκων ο πρώτος δικαιούχος του λογαριασμού. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φορολογηθούν αλλά θα ληφθούν υπόψη στον υπολογισμού της εισφοράς αλληλεγγύης.

Για το θέμα μου, δεν είναι δικά μου λεφτά άρα πως θα βάλω τους τόκους;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο όσοι έχουν πάνω από 250 ευρώ τόκους θα τους βάλουν..... Τρομάρα τους.....

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω 3 λογαριασμους στην ιδια τραπεζα και πχ. στον 1ο ειμαι μαζι με αλλον 1 συνδικαιουχο, στον 2ο με αλλους 2 και στον 3ο με αλλους 3, θα πρεπει να υπολογισω το ποσο των τοκων που μου αναλογει σε καθε λογαριασμο και να κανω το αθροισμα?

Εχουν δωσει οδηγιες για τετοιου ειδους θεματα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο όσοι έχουν πάνω από 250 ευρώ τόκους θα τους βάλουν..... Τρομάρα τους.....

Πόθεν προέκυψε το παραπάνω;

 

edit

Βρήκα και εγώ τις αναφορές που λένε ότι θα βγει διευκρινιστική εγκύκλιο.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σημερινή ανακοίνωση. Προσωπικά το άκουσα το πρωί στην τηλεόραση. Το έχουν οι περισσότερες εφημερίδες κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.