Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

στην τελευταια τροποποιηση του νομου για το ΕΚ, υπαρχουν απλουστευσεις και για τα "αγνωστος"

δες το αρθρο 13 του ν 4821/21

" Διαδικασία διόρθωσης πρόδηλων σφαλμάτων αρχικών εγγραφών με την ένδειξη «άγνωστου ιδιοκτήτη» - Τροποποίηση της υποπερ. αα' της περ. β' των παρ. 1 και 2 του άρθρου 18 του ν. 2664/1998"

Οπως προειπε και η Χριστινα, θα χρειαστεις συνεργασια με δικηγορο.

Και αφου συμφωνουν ολοι οι ενδιαφερομενοι, προκειται για  "τυπικη" διαδικασια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ερώτηση μου η αρχική ήταν για το πως θα γίνει το διάγραμμα ως προς τη θέση για τα άλλα όλα έχει βρεθεί λύση ! Ο άγνωστος θα γίνει γνωστός με το άρθρο 6 παρ 4 του 2664/98 διότι έχει μεταγεγραμμένο τίτλο στο υποθηκοφυλακείο αφού όμως πρώτα γίνει η διόρθωση των θέσεων αυτών των 3 τεμαχίων με το άρθρο 19 παρ. 2 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτο

https://www.ktimatologio.gr/sites/default/files/g7n9q1584613417200[1].pdf

και αυτο

Για τη διόρθωση απαιτείται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος γεωμετρικών μεταβολών το οποίο υποβάλλεται ηλεκτρονικά στην κεντρική βάση της ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο  με αριθμό ΓΔ 1120/1827953/13-7-2018.

και αυτο

ΟΔΗΓΙΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΔΓΜ της Ελληνικό Κτηματολόγιο σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΝΕΠ/110243/4885/12.12.2019 απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος & Ενέργειας δημοσιευμένη στο ΦΕΚ Β΄ 4765/24.12.2019

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες.Πίνακας αρχικού τεμαχίου-συντεταγμένες,Πίνακας τελικού τεμαχίου-Συντεταγμένες (κι ας μην συμπίπτει καθόλου με το αρχικό).......Τμήμα που αποκόπτεται από το ΚΑΕΚ........---->Συντεταγμένες τελικού τεμαχίου.Στο υπ'άρ.1 τα ίδια-Αρχικό,Τελικό-Όμορα που επηρεάζονται.Στο υπ'αρ.1 ,σου φαίνονται όλα παράξενα γιατί "πέφτει" ακριβώς πάνω σε ένα άλλο ΚΑΕΚ-μίλα με τον δικηγόρο,μιλήστε με το Κτηματολογικό Γραφείο,για όλα υπάρχουν λύσεις εφόσον είναι τεκμηριωμένες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Σε πρώτο ΔΓΜ που συντάσσω έχω τις εξής απορίες.

α) Μπορεί να γίνει ένα ΔΓΜ για 2 όμορες ιδιοκτησίες διαφορετικών ιδιοκτητών ?

β) Κατά τη σύνταξη του ΔΓΜ όταν διορθώνω την ιδιοκτησία μου πρέπει το TOPO_PROP και το DGM_PROP_FINAL να συμπίπτουν . Τα τμήματα όμως που αποκόπτω και προσθέτω αλλάζουν τα σχήματα των όμορων ιδιοκτησιών ως προς το κτηματολόγιο . Δεν ταιριάζει το σχήμα τους με αυτό που προκύπτει μετά την διόρθωση . Με νοιάζει αυτό ή κοιτάω μόνο την ιδιοκτησία μου ?

γ) στο layer DGM_PROP_FINAL  βάζω τις ιδιοκτησίες  όπως μένουν μετά από τα τμήματα που αποκόπτονται και διεκδικούνται ή μπορώ να βάλω τις ιδιοκτησίες έτσι όπως πρέπει να είναι κανονικά με το σχήμα τους και τα εμβαδά τους χωρίς να συμπίπτουν με το PST_KAEK;

Επισυνάπτεται σχέδιο και αναφέρομαι για τις ιδιοκτησίες όπως μένουν μετά 1015 1028 1029 

 

dgm_219_v001-Model.pdf

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω πως ναι, αλλά θα σου πρότεινα δύο ξεχωριστά για καλύτερο έλεγχο

2. Μόνο το γεωτεμάχιο για το οποίο αιτείσαι διόρθωση 

3. Το layer PST_KAEK αφορά στο περίγραμμα όπως είναι καταχωρισμένο πριν τη γεωμ. μεταβολή. Το layer DGM_PROP_FINAL αφορά στο τελικό περίγραμμα μετά τη διόρθωση, και θα πρέπει να ταυτίζεται με το TOPO_PROP

Link to comment
Share on other sites

@tetris σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Έχω μια όμορη ιδιοκτησία που έχει ορθογώνιο σχήμα και μετά την αποκοπή η την διεκδίκηση ενός τμήματος από την ιδιοκτησία μας κάνει ένα μικρό σπάσιμο και αλλάζει το σχήμα της . Αυτό θα μπει στο DGM_PROP_FINAL της όμορης ιδιοκτησίας όμως δεν ανταποκρίνεται με την πραγματικότητα . Είναι σωστό αυτό ; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Το δ.γ.μ. γίνεται για να απεικονίσει (και αποκαταστήσει) την πραγματική κατάσταση

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.