Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

14 minutes ago, dimitris GM said:

"Αυτό το τελευταίο κομμάτι στο κτηματολόγιο προφανώς έχει δικό του ΚΑΕΚ και είναι ιδιοκτησίας 'αγνώστου'."

Τί του απεδωσε το ΕΚ;

ειδες το κτηματολογικο φυλλο του πελατη;

 

Ναι το είδα. Το ΕΚ του έχει αποδώσει 270τ.μ. όσα και το τοπογραφικό που είχε συνταχθεί παλαιότερα για την αποδοχή. Το τμήμα όμως που δεν είχε συμπεριληφθεί είναι περίπου 50τμ και στο κτηματολογικό φύλλο φαίνεται ως κυριότητα 100% και 'ΑΓΝΩΣΤΟΥ'. Αυτό είναι το τμήμα που διεκδηκεί ο πελάτης μου και θεωρεί ως δικό του.

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυ "δυσκολα" τα πραγματα...

Χρειαζεσαι πληρη αποδειξη για την αγωγη...

Πρεπει πρωτα πρωτα να διορθωσεις την αποδοχη...και να επικαλεσθεις συμβολαια παροδιων κλπκλπ

[εκτος εάν σου το αποδωσει η επιτροπη, με την σκεψη οτι "50 τμ. δεν μπορει να ανηκουν στο δημοσιο.."]

 

καλη συνεχεια

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το, όχι μακρινό, 2015 είχε αποδεχτεί 270 μ² με διάγραμμα. Κι έρχεται σήμερα να διεκδικήσει 50 μ² "ορφανά"?

Δεν νομίζω πως θα πετύχει κάτι, αλλά ας το παλέψει

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι το τοπο που εκανε...του δημιουργει προβλημα.......

Προκειται και για "διεκδικηση" μετα την αναρτηση...

Ειναι προβληματικη.

 

Αλλά,  θα το παλαιψει, με βαση οσα στοιχεια εχει...

Ουτε και το Δημοσιο θελει να μπλεξει με αυτα τα 50 τμ...που δεν θα ξερει τι να τα κανει...

Ασε που η "διαχειρηση " τους θα του στοιχιζει περισσοτερο απο τηην αξια τους...

Υπαρχουν και οδηγιες στις Επιτροπες να βλεπουν με επιείκεια  τετοιες περιπτωσεις.

Υπαρχει σχετικη ρυθμιση στον ν 4821/21 αρθρο 13

 

Θα δειξει.

υγ

και  τροποποιησεις με τον  προσφατο  ν. 4934/22

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tetris said:

Το, όχι μακρινό, 2015 είχε αποδεχτεί 270 μ² με διάγραμμα. Κι έρχεται σήμερα να διεκδικήσει 50 μ² "ορφανά"?

Δεν νομίζω πως θα πετύχει κάτι, αλλά ας το παλέψει

Ναι, και είναι πράγματι δικό του. Το ζήτημα είναι η διαδικασία που χρειάζεται. Από μερους μου τι διαγράμματα χρειάζεται και με ποια σειρά…

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σας

Σε τοπογραφικό που ζητείται ΚΗΔ για μεταβίβαση κάνω σύγκριση του τοπογραφικού με το Κτηματογραφικό Διάγραμμα.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Κτηματολογίου θα πρέπει να γίνει έλεγχοw θέσης, σχήματος και εμβαδού (μαθηματικός τύπος ή < 7%)

Τμήμα του γηπέδου είναι εντός οικισμού και το υπόλοιπο εκτός οικισμού

Δεν υπάρχει απόκλιση εμβαδού, μόνο απόκλιση σχήματος. Στο τμήμα εντός οικισμού έχω σημεία τοπογρααφικού με Κ.Δ.  που απέχουν 1.50 μ.  > 0.50 μ. και στο εκτός οικισμού έχω σημεία που απέχουν 3.00 ν. > 2.00 μ.

Τηλεφωνικά το Κτηματολόγιο μου είχε απαντήσει ότι μπορεί να μην υπάρχει ΦΕΚ για τις αποκλίσεις αλλά στηριζόμαστε στις οδηγίες του Κτηματολογίο και σε αυτή την περίπτωση κάνουμε ΔΓΜ

Πολλοί συνάδελφοι δεν κοιτάνε τίποτα παραπάνω από την απόκλιση εμβαδού.

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες αποκλίσεις, καλό είναι να κάνεις ΔΓΜ. Όχι γιατί το λέει το Κτηματολόγιο, αλλά για να διασφαλίσεις την ιδιοκτησία του πελάτη σου. Αυτό θα του το εξηγήσεις λεπτομερώς, διότι μπορεί να νομίσει ότι το πας πονηρά, κι άσε τον να αποφασίσει.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Αν δε συμφωνήσει ο πελάτης με το ΔΓΜ εγώ μπορώ να βγάλω ΚΗΔ με αυτές τις διαφορές? Επισυνάπτω το αρχείο όπου φαίνονται οι διαφορές.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΟΡΙΩΝ.dwg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά ο νομος σε καλύπτει αφού δεν έχουν θεσπιστεί οι αποκλίσεις στις πλευρές.

Επίσης μπορεί να μεταβιβαστεί και να διορθώσει μετά ο νέος ιδιοκτήτης αν το θελει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.