Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη νομοθετικού περιεχομένου για την έκδοση βεβαιώσεων από μηχανικούς


Engineer

Recommended Posts

Για ποιες απεργίες μιλάμε....ο καθένας κάνει ότι του κατέβει. Δεν βλέπεις τον άλλον, είμαι ε.ε σου λέει θα κοιτάξω την πάρτυ μου...Αφού έχω εγώ ας ψωφήσουν οι άλλοι τι με νοιάζει? Αν ήταν ταξιτζής όμως και έλεγε το ίδιο στην καλύτερη θα έβλεπε μετατροπή του οχήματος σε καμπριολέ..

Σε άλλους κλάδους όπως πολύ σωστά είπαν κάποιοι, δεν παίζει αυτό που γίνεται με εμάς. Σου λένε απεργία? Τέλος! Τουμπεκί! Απεργία ΟΛΟΙ. Εκεί θα είσαι γατάκι...τόλμα να κάνεις διαφορετικά..

Εδώ...θα σου τραβήξουν και μία παράκαμψη και θα σε βάζουν να δίνεις δηλώσεις με 100ευρώ και πολλά σου είναι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν εκρινε τετοιες περιπτωσεις....

και γιατι να απολογηθεις στο ζητησε κανεις?

 

 

ευχομαι τα καλυτερα και γρηγορα σιδερΕνιο για το μελος της οικογενειας σου

 

Φίλε akius σε συζήτηση με συναδέλφους κάποιοι ζητήσαν το λόγο που θέλω να βγάλω βεβαίωση με την λογική πως πάω κόντρα στο ρεύμα. Όπως και να έχει σ' ευχαριστώ και εσένα και τους άλλους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

η κυβερνηση ακουει μονο τον εγκριτο βλαχακη και τον παραδια κανεναν αλλο ,προκειμενου οι συμβολαιογραφοι να

συνεχισουν την σπαταλη ζωη τους η κυβερνηση σχεδιαζει να δωσει αδεια εξασκησεως επαγγελματος μηχανικου ακομα

και σε λαθρομεταναστες , <ο χασαν ο μηχανικος απο το τσιμπουτι δινει βεβαιωσεις για 5 ευρω > , τετοια απιστευτο μπαχαλο δεν εχει ξαναγινει . Αν μου το ελεγαν πριν μερικα χρονια θα γελαγα , αλλα τωρα τι να κανουμε ενεργεικα πιστοποιητικα θα δινουν σε λιγο και τα

περιπτερα , τα συνεργεια αυτοκινητων .

Link to comment
Share on other sites

 

Εν κατακλείδι, έχουμε πολύ μέλλον μπροστά μας μέχρι να καταφέρουμε να αντιδράσουμε αποτελεσματικά. Και, επειδή για δεκαετίες ακόμη θα μας μαστίζει η ανεργία, η αποτελεσματική αντίδραση είναι απίθανο να είναι η απεργία...

 

Ας είμαστε τουλάχιστον πραγματιστές και αποτελεσματικοί σε όσα μπορούμε να κάνουμε...

Το οφείλουμε, ως μηχανικοί που είμαστε.

Συνάδελφε το μόνο που προτείνεις ως πραγματιστής είναι η μη απεργία ?

Κάτι άλλο εκτός απο την "αποτελεσματικότητα" του αρνητισμού ?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το δελτίο τύπου του ΤΕΕ, το Υπουργείο δεν δείχνει τη διάθεση να καθίσει σε διάλογο με τους μηχανικούς, αντ' αυτού, του ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΥΤΟΝΌΗΤΟΥ, να συζητήσεις δηλαδή με έναν από τους σημαντικότερους κλάδους- στυλοβάτες της οικονομίας σου, το κράτος επιλέγει το δρόμο της δίωξης..!

Ή θα κατέβουμε στο δρόμο να τους κρεμάσουμε ή θα αρνηθούμε να τους υπηρετούμε ως εισπράκτορες μέχρι να πάρουν χαμπάρι οτι δεν είμαστε οι σκλάβοι τους. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, χρειάζονται θυσίες, τίποτα δεν ήρθε μόνο του στο πιάτο, ποτέ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο τα χθεσινα και σημερινα δρωμενα της βουλης σε σχεση 1) με την απποριψη της τροπολογιας που εντασει ταμεια του ΕΤΑΑ στον ΕΟΠΠΥ και 2) ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!! την καταψηφιση της ρυθμισης για το 2% του ΤΕΕ (αυτο που μας αναστατωσε ολους) :sad:

να ειστε παντελως σιγουροι αγαπητοι συναδελφοι οτι οι κινητοποιησεις του αγαπητου μας ΤΕΕ τελειωνουν καπου εδω! ..εκαναν οι ανθρωποι τη δουλεια τους και ποιος γ..ει τους ιδιωτες μηχανικους...

 

αντε αρκετα ξεκουραστηκαμε ..απο Δευτερα θα μας περιμενουν ολα τα αυθαιρετα και οι αδειες εξω απο τα γραφεια μας!!! ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΜΕ ...ΖΗΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Ειχε ακούστει τη φήμη ότι οι κινητοποίησεις θα έληγαν ανεξαρτήτως αποτελέσματος και ψήφων τη Κυριακή.

Ώρα για δουλειά, σφραγγίδες, δηλώσεις και χρήματα με ουρά :|

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να ανεβάσω μια δημοσκόπηση μεταξύ μας σχετικά με το τι πιστεύουμε ότι, θα κάνει το ΤΕΕ, τη Δευτέρα το πρωί. Θ' ανοίξει το "σύστημα αμοιβών" και το "σύστημα δηλώσεων 4014" ή όχι;

 

Αλλά δεν θα το κάνω, γιατί και την άλλη δημοσκόπηση (με παραπλήσιο θέμα) που ανέβασα, ακόμα δύο ημέρες μετά την έχουν κλειδωμένη, χωρίς απολύτως καμία "δικαιολογία" (δημόσια ή έστω προσωπική).....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά και πράσινα άλογα, αφού η τροπολογία μεταφέρεται για την άλλη εβδομάδα όπου θα πέσει και το τσεκούρι....Τσάμπα χάρηκαν κάποιοι......

 

Να και το θέμα http://www.michaniko...

 

Ιάσονα, μέχρι Τρίτη-Τετάρτη που είναι οι απεργίες, ψηφίσματα αποκλείεται να ανοίξει.....Μετά που θα έχουν τελειώσει όλα.....Βάλε τελος επόμενης εβδομάδας λέω...

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.