Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

καλημέρα σας, στην μελετη θερμομονωσης απο διαμερισμα που χω αναλαβει να εκδωσω π.ε.α. βλεπω u για δοκό για υποστηλωμα για εξωτερικο τοιχο και εσωτερικο τοιχο.επειδη πολλοι στις αδιαφανεις επιφανειες παιρνουν μια ενιαια τιμη τι προτεινετε να κανω?να παρω μια μεση τιμη απ ολα αυτα??

στην μελετη του μηχανικου που εχω στα χερια μου εχει στην τελευταια σελιδα υπολογισμο επιτυγχανομενου μεσου συντελεστη θερμοπερατοτητας ,νομιζω αυτο μπορω να το χρησιμοποιησω σωστα΄?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή πρώτη φορά θα ασχοληθώ με μελέτη θερμομόνωσης - ενεργειακής απόδοσης κτιρίων (αν και μηχανολόγος έτυχε να ασχολούμαι εδώ και χρόνια με έργα περιβάλλοντος και κυρίως εγκαταστάσεις επεξεργασίας υγρών αποβλήτων) θα ήθελα αν ξέρετε να μου απαντήσετε σε κάποιες απορίες:

1) Το κτήριο που θέλω να εξετάσω είναι σε μία εγκατάσταση ΣΜΑ (Σταθμού Μεταφόρτωσης) και είναι το εξής: Κτίριο Διοίκησης με χώρους γραφείων, WC, αναψυκτήριο-καντίνα, αποδυτήρια, γραφεία, αίθουσα συσκέψεων και ιατρείο. Το θέμα είναι σε τι χρήση κατατάσσεται το εν λόγω κτήριο. Θα πρέπει να οριστούν διαφορετικές θερμικές ζώνες?

2) Η θέρμανση (νέο κτήριο, όχι υφιστάμενο) απαιτείται βάσει προδιαγραφών να γίνεται με fan-coil+λέβητα -καυστήρα με φυσικό αέριο και η ψύξη με κεντρική μονάδα ψυχρού νερού και fan-coil. Επειδή έχω μπερδευτεί με την πρώτη ανάγνωση των διαφόρων ΤΟΤΕΕ πρέπει να κάνω εγώ μελέτες θέρμανσης-κλιματισμού και εν συνεχεία να επιλέξω συστήματα που θα βάλω στη μελέτη? Και οι μελέτες θέρμανσης - κλιματισμού πρέπει να γίνουν βάσει του ΕΝ 13790? Γιατί έχω ένα δωρεάν πρόγραμμα για θερμομόνωση και ενεργειακή κατάταξη (Energynius - Fibran) αλλά για τις απώλειες τι ακριβώς ισχύει? (πχ έχω δει υπολογισμό φορτίων θέρμανσης με το ΕΝ12831 ή υπολογισμό ψυκτικών φορτίων με τη μέθοδο ashrae...).

Αυτά για αρχή και συγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κύρια χρήση ("Χρήση κτιρίου") θα έβαζα "Γραφεία" και από 'κει και πέρα τόσες ζώνες (με χρήσεις διαφορετικές της κύριας ή και ίδια χρήση) όσες χρειαζόταν -ή έκρινα ότι χρειάζονται- με βάση και αυτά που γράφει η 1η ΤΟΤΕΕ στην ενότητα 2.2. αλλά και στις 2.3. ως 2.6. Τουλάχιστον μια ζώνη θα ήταν "Γραφεία".

 

Θερμικές απώλειες με το EN 12831 και ψυκτικά φορτία με όποια μέθοδο θέλεις. Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις εσύ τις Η/Μ μελέτες, αλλά θα ήταν καλύτερα γιατί θα είχες ιδία άποψη και γνώση του πως αυτά θα επηρεάσουν και την ενεργειακή του κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας υποχρεώνει κανείς να κάνουμε θερμικές απώλειες με ΕΝ12831. Μπορεί να είναι πιο σύγχρονη μέθοδος επειδή λαμβάνουμε υπόψη και τις απώλειες απο θερμογέφυρες, αλλα κατά τη γνώμη μου, και με όσες συγκρίσεις έχω κάνει, βγάζει λίγοτερες απώλειες τελικά, από ότι η παλιότερη μεθοδολογία DIN 77, η οποία μπορεί να μην λαμβάνει τις απώλειες από θερμογέφυρες, λαμβάνει όμως μεγάλους συντελεστές προσαύξησης, που καλύπτουν αυτές τις απώλειες, όπως και τις απώλειες λόγω διακοπτόμενης λειτουργίας κλπ. Και είναι  και πιο βατή στον Έλληνα μελετητή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Εγώ θα τις κάνω για τις απώλειες. Για τις θερμικές απώλειες σύμφωνα με το ΕΝ 12381 γιατί έχω βρει παράδειγμα και έχω ετοιμάσει ένα σχετικά απλό excel αλλά για τα φορτία ψύξης ποια θεωρείτε πιο καλή? Γνωρίζετε αν υπάρχει κανένα παράδειγμα ή προγραμματάκι υπολογισμού ψυκτικών φορτίων γιατί όπως καταλάβατε δεν έχω λογισμικό και θα γίνουν όλα στο χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 Δύο ερωτήματα:

 

1) Έστω ότι έχω μονοκατοικία με ισογειο αποθήκη μόνο (ΜΘΧ), 1ο και 20 όροφο. Η μονοκατοικία έχει σύστημα θέρμανσης με λέβητα, που βρίσκεται στην αποθήκη και το δίκτυο διανομής διέρχεται μέσω αυτής κατακόρυφα προς 1ο και 2ο όροφο, αμόνωτο. Ουσιαστικά το κομμάτι που διέρχεται μέσα στον απόθήκη (ΜΘΧ) είναι 2 μέτρα. Το θεωρούμε τοπικό σύστημα και άρα χωρίς απώλειες δικτύου ή κεντρικό με απώλειες;

 

2) Όταν για το ζνχ χρησιμοποιούμε ταχυθερμαντήρα (π.χ. επίτοιχος φ. αερίου) σε εξωτερικό χώρο, λαμβάνετε απώλειες αποθήκευσης σε εξ. χώρο, δεοδομένου ότι δεν έχουμε αποθήκευση ζνχ (ή σε εξαιρετικές περιτπώσεις ένα buffer tank 2lt που δεν μπορεί να θεωρηθεί αποθήκευση) ή μόνο τις απώλειες του εναλλάκτη;

Link to comment
Share on other sites

1) Έστω ότι έχω μονοκατοικία με ισογειο αποθήκη μόνο (ΜΘΧ), 1ο και 20 όροφο. Η μονοκατοικία έχει σύστημα θέρμανσης με λέβητα, που βρίσκεται στην αποθήκη και το δίκτυο διανομής διέρχεται μέσω αυτής κατακόρυφα προς 1ο και 2ο όροφο, αμόνωτο. Ουσιαστικά το κομμάτι που διέρχεται μέσα στον απόθήκη (ΜΘΧ) είναι 2 μέτρα. Το θεωρούμε τοπικό σύστημα και άρα χωρίς απώλειες δικτύου ή κεντρικό με απώλειες;

 

2) Όταν για το ζνχ χρησιμοποιούμε ταχυθερμαντήρα (π.χ. επίτοιχος φ. αερίου) σε εξωτερικό χώρο, λαμβάνετε απώλειες αποθήκευσης σε εξ. χώρο, δεοδομένου ότι δεν έχουμε αποθήκευση ζνχ (ή σε εξαιρετικές περιτπώσεις ένα buffer tank 2lt που δεν μπορεί να θεωρηθεί αποθήκευση) ή μόνο τις απώλειες του εναλλάκτη;

 

Προσωπικά έτσι θα τα θεωρούσα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

διαμέρισμα έχει ζνχ από επίτοιχο λέβητα φ.α. όλο το χρόνο και ηλιακό συλλέκτη. Για αποθήκευση υπάρχει μόνο το boiler του ηλιακού.

α. Τα 4 kw του boiler δεν τα περιγράφω ως σύστημα παραγωγής ζνχ, (εφόσον είναι εφεδρικό σύστημα).

β. Στο σύστημα αποθήκευσης ζνχ θα βάλω 12% απώλειες (5% + 7%), σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ο επιτοίχιος λέβητας έχει ταχυθερμαντήρα ΖΝΧ και δεν τροφοδοτεί δοχείο αποθήκευσης.

Κατά πάσα πιθανότητα σε μια τέτοια διάταξη δεν χρησιμοποιείται καθόλου ηλεκτρικό ρεύμα για ΖΝΧ και όλο το χρόνο καίνε αέριο για ΖΝΧ.

Οπότε δεν θα λάμβανα υπόψιν μου την ηλεκτρική αντίσταση.

Αν όμως τη λάβεις υπόψιν σου, πχ τους μήνες που σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ δεν λειτουργεί η θέρμανση, τότε αντίστοιχα θα πρέπει να υπολογίσεις και ένα σταθμισμένο ποσοστό απωλειών γιατί ο ηλεκτρικός θερμαντήρας στο δοχείο του ηλιακού έχει απώλειες 7% ενώ ο ταχυθερμαντήρας έχει μηδενικές όσο αφορά την αποθήκευση. Άρα δεν έχεις 12% όλο το έτος.

Οι απώλειες του δοχείου και του δικτύου διανομής αναφορικά με τον ηλιακό συλλέκτη περιλαμβάνονται στο συντελεστή αξιοποίησης που μας δίνει η ΤΟΤΕΕ. Δεν υπολογίζεις τίποτε άλλο.

 

Σε μια τέτοια περίπτωση με δοχείο στη σκεπή ή στο δώμα δεν θα θεωρούσα το δίκτυο διανομής ΖΝΧ ''τοπικό'' ακόμη και για την παραγωγή με ηλεκτρικό ρεύμα.

Πίνακας 4.16, απώλειες για τον ηλεκτρικό, προσαύξηση 20% εαν χρειαστεί,  και επειδή ο ταχυθερμαντήρας δεν έχει απώλειες, θα καταχωρούσα τη χειρότερη τιμή από τα 2 (εδώ έχω υποχρέωση να λάβω υπόψιν μου τη χειρότερη τιμή).

Εάν πάλι δεν έχουμε ταχυθερμαντήρα αλλά εναλλάκτη μέσα στο δοχείο, τότε είτε με το ηλεκτρικό ρεύμα, είτε με το ΦΑ έχεις τις ίδιες απώλειες στο δίκτυο διανομής.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.