Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

@iks

 

Θεωρώ πως είναι ακραίο σενάριο διότι το συγκεκριμένο διαμέρισμα έχει αυτή τη στιγμή σύνδεση μέσω της βάνας αυτονομίας με το κεντρικό δίκτυο θέρμανσης.

Αλλά αν ο εργολάβος δεν έχει πλέον στοιχεία, ή αν δεν υπάρχει πλέον (πιθανό), τότε θα έχω πρόβλημα.

 

Αν έχει κάποιος κάποια άλλη καλή ιδέα ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάφερνες να πείσεις τον ιδιοκτήτη να βγάλει φύλλο ελέγχου (που θα 'ναι άχρηστο βέβαια αφού δεν πρόκειται να λειτουργήσει ξανά η εγκατάσταση Κ.Θ);

Ή να αποκοπεί και αυτός από το δίκτυο; Δεν νομίζω πως θα είναι κάτι χρονοβόρο, καθώς -μάλλον- δεν θα χρειαστεί να παρθεί απόφαση από τη γενική συνέλευση. Απορώ γιατί δεν αδειάζουν την εγκατάσταση και να αποκοπούν όσοι είναι ακόμα συνδεδεμένοι, να τελειώνουν με αυτό.

 

Τώρα, αν πρόκειται να πάει τη Δευτέρα σε συμβολαιογράφο και δεν προλαβαίνει να γίνει τίποτα από τα παραπάνω, τι να πω; Να έκανες μια χονδρική εκτίμηση θερμικών απωλειών για το σύνολο των θερμαινόμενων χώρων της οικοδομής, με μια υπερδιαστασιολόγηση 1,5 και βαθμό απόδοσης κατ-άτι λιγότερο από τον ελάχιστο επιτρεπτό;

Ματσακονιά θα είναι αλλά έτσι κι αλλιώς, όπως έχει επισημάνει κατ' επανάληψη ο sdim και τα ΠΕΑ με φύλλο ελέγχου που εκδίδουμε μετά την 1-1-2014, τυπικά παράτυπα είναι αφού δεν έχει προηγηθεί επιθεώρηση της εγκατάστασης θέρμανσης. Ολίγον παράτυπο (κατά το "ολίγον έγκυος") δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αυτό που θα γίνει είναι να μου δώσουν βεβαίωση πως δεν λειτουργεί η θέρμανση και ως εκ τούτου είναι αποκομμένοι από το δίκτυο.

Απόφαση της γενικής συνέλευσης υπάρχει.

Μετά προχωράω σαν να μην υπάρχει λέβητας.

Έτσι και αλλιώς φύλλο ελέγχου καυσαερίων δεν είχαν, ακόμη και τα στοιχεία του λέβητα να βρω, πάλι παράτυπος θα είμαι.

 

@panos-vicious. Και εγώ το ίδιο ισχυριζόμουνα για τα ΠΕΑ των συστημάτων αλλά ίσως δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο Ν.4122/2013 απαιτεί από 1/1/14 έκδοση ΠΕΑ συστήματος θέρμανσης πριν την έκδοση ΠΕΑ κτιρίου μόνο αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις υποχρεωτικής έκδοσης ΠΕΑ συστήματος. Στο προηγούμενο εδάφιο όμως αναφέρει πως το περιθώριο για υποχρεωτική εφαρμογή της έκδοσης τέτοιων ΠΕΑ είναι 4 έτη από την δημοσίευση του Ν.4122/2013. Άρα μέχρι 18/02/2017 υπάρχει το περιθώριο να μην εκδίδονται ΠΕΑ συστημάτων θέρμανσης/κλιματισμου (δυστυχώς...).

 

Και εδω έρχεται και το ασυμβίβαστο...Αν εκδώσω ΠΕΑ συστήματος, μπορώ να εκδώσω και ΠΕΑ για το κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω μια τοποθέτηση του συνάδελφου κ. Ευθυμιάδη που μου έστειλαν από κάπου, και τα σχόλια δικά σας

<<Φίλτατε -----------------, τώρα πλέον επίκειται ριζική αναθεώρηση του ΚΕΝΑΚ βάσει του νέου νόμου 4122/2013 δια την "Ενεργειακή Απόδοση Κτιρίων – Εναρμόνιση με την Οδηγία 2010/31/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου και λοιπές διατάξεις".

Ειδικότερα στο άρθρο 3 "Θέσπιση μεθοδολογίας υπολογισμού ενεργειακής απόδοσης κτιρίων " προβλέπεται ότι με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής εγκρίνεται Κανονισμός Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΚΕΝΑΚ), ο οποίος καθορίζει τη σχετική μεθοδολογία υπολογισμού και τις ελάχιστες απαιτήσεις για την ενεργειακή απόδοση κτιρίων.

Σύμφωνα με την Οδηγία 2010/31 η απόφαση αυτή έπρεπε να είχε εκδοθεί από τις 9 Ιουλίου 2012 και επομένως έχει καθυστερήσει πάνω από 2,5 χρόνια, γεγονός δια το οποίο η Επιτροπή έχει υποβάλει σχετικό ερώτημα εις τις αρμόδιες δικαστικές αρχές!!!

Μόλις τον Δεκέμβριο του 2014, το ΥΠΕΚΑ ανέθεσε την εκπόνηση της μελέτης των ελαχίστων απαιτήσεων εις τους φορείς της αγοράς η οποία είχαν προθυμοποιηθεί να εκπονήσουν την σχετική μελέτη δωρεάν!!!. Την εκπόνηση της μελέτης αυτής οι φορείς ανέθεσαν εις το ΕΜΠ (επίκουρος καθηγητής Μηχανολόγων Μηχανικών Σωτήρης Καρέλας) και την εποπτεία της μελέτης αυτής έχει επιτροπής από τους φορείς εις την οποία συμμετέχω και εγώ ως εκπρόσωπος της ΠΟΜΙΔΑ.

Μία ομάδα εμπειρογνωμόνων του ΤΕΕ εις την οποία συμμετέχεις και εσύ έχει ήδη καταλήξει εις τα πρώτα συμπεράσματα τα οποία τα γνωρίζεις και θα πρέπει οσονούπω να τα δημοσιεύσουμε προς πάσα κατεύθυνση. 

Εις τα πλαίσια αυτής της προσπάθειας ευελπιστώ ότι θα εξεταστούν εκτός των άλλων και τα βέλτιστα επίπεδα θερμομονώσεως και την τοίχων σε επαφή με το έδαφος καθώς και όλες οι λοιπές απαιτήσεις του του ΚΕΝΑΚ!!! >>

Υ.Γ

τα υπογραμμισμένα και τα έντονα είναι δικές μου επισημάνσεις!. Εγώ τα είχα ξαναπει για αυτούς που είχαν μάλιστα επαινεθεί εδω μέσα, και προσπαθούν να μας σκάψουν το λάκκο αχρηστεύοντας ΚΕΝΑΚ, ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, ΤΟΤΕΕ κλπ. Μπορεί να είμαι λάθος , δεν ξέρω!!. Πάντως στο να έχει εκπρόσωπο η ΠΟΜΙΔΑ στην αναθεώρηση υπό τίς ευλογίες??. Πιστεύω (το είχε αναφέρι και στο φορουμ), να γνωρίζετε ποιά ήταν η άποψη του εκπροσώπου για το πώς πρέπει να βγαίνουν τα ΠΕΑ σε 15 λεπτά και από τον ιδιοκτήτη!

Edited by katrmp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε κτίριο με μεταλλική κατασκευή και τούβλοα, στις μεταλλικές κολώνες τις θερμογέφυρες τις υπολογίζουμε σαν σκυρόδεμα ή σαν οπτοπλινθοδομή?

Link to comment
Share on other sites

Από τα FAQs του ΤΕΕ:

<<Επειδή ο Κ.Εν.Α.Κ. στον υπολογισμό των θερμογεφυρών δεν έχει λάβει υπόψη άλλα υλικά εκτός του οπλισμένου σκυροδέματος και της οπτοπλινθοδομής, όλα τα υπόλοιπα υλικά κατά απλοποιητική παραδοχή ανάγονται σε αυτά τα δύο. Δηλαδή:
α) Η πέτρα και το μέταλλο έρχονται πλησιέστερα προς το οπλισμένο σκυρόδεμα.
β) Τα διαφόρων τύπων πετάσματα από οργανικά και ανόργανα υλικά και το ξύλο ανάγονται στην οπτοπλινθοδομή>>.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! έχω περίπτωση πεα για εξοικονομώ σε κατοικία στο χωριό, με δύο ανεξάρτητους κτιριακούς όγκους (1 διώροφο κτίσμα με τα δωμάτια και 1 ανεξάρτητο σε απόσταση 5 μ. με την κουζίνα). Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να βγάλω πεα για το σύνολο της κατοικίας θεωρώντας δύο θερμικές ζώνες? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάθένα έχει επιφάνεια < 50τμ (ανεξάρτητα τον όγκο) => οχι

 

Αν το 2όροφο κτήριο που αναφέρεις είναι >50 τμ (σε συνολική επιφάνεια)...τότε μονο σ' αυτό !

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτηκα κι εγώ αρχικά.. το 2όροφο είναι >50 και το άλλο 30 τ.μ.

Όμως ο περιορισμός για τα 50 τ.μ. δε νομίζω τελικά ότι έχει σχεση με το εξοικονομώ (αλλα είναι κυρίως για τις ενοικιάσεις και την υποχρέωση έκδοσης πεα). Μόνωση άλλωστε θα γίνει και στο μικρό κτίριο (τοίχους και στέγη), γι αυτό σκέφτηκα να τα θεωρήσω ως δύο θερμικές ζώνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.