Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικού του Ν.4014/11 εκτός συστήματος ΤΕΕ


GEOPETH

Recommended Posts

Αυτό που γνωρίζω με βεβαιότητα είναι ότι, σε περίπτωση υπογραφής συμβολαίων (με άμεση ανάγκη - πρόβλημα) το ΤΕΕ κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες ούτως ώστε να καταστεί αυτό δυνατόν και χωρίς την ύπαρξη χειρόγραφης βεβαίωσης!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα πήγα υποθηκοφυλακείο για προσωπική μου υπόθεση και ρώτησα αν έχει γίνει καμμία μεταβίβαση από την ημέρα που ψηφίστηκε ο νόμος και με διαβεβαίωσαν ότι έχουν γίνει κάμποσες...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, εννοείται.... και όλες δεν είχαν τίποτε αυθαίρετο και όταν ανοίξει το σύστημα όλες θα περαστούν και ηλεκτρονικά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα πήγα υποθηκοφυλακείο για προσωπική μου υπόθεση και ρώτησα αν έχει γίνει καμμία μεταβίβαση από την ημέρα που ψηφίστηκε ο νόμος και με διαβεβαίωσαν ότι έχουν γίνει κάμποσες...

 

το τόνισες οτι ρώτησες για μεταβιβάσεις με χειρόγραφες βεβαιώσεις και οχι για μεταβιβάσεις που απλά καθυστέρησαν?

 

παίζει σημαντικό ρόλο....!!!!!!!!!!! και τι μεταβιβάσεις? και η αποδοχή και η γονική ειναι μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται κανονικότατα μεταβιβάσεις με χειρόγραφες βεβαιώσεις!!!!

Ακόμα και "περιπτώσεις" αγοραπωλησιών ακινήτων που έχουν υπαχθεί στον 4014 κι εκκρεμεί η οριστικοποίηση των δηλώσεων μεταβιβάζονται κανονικότατα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δινονται οι χειρογραφες βεβαιωσεις...

Επειδη εμεις ειμαστε μια ομαδα μηχανικων που φωναζουμε να μη δινονται ωσπου να ανοιξει το συστημα, δε σημαινει οτι αντιπροσωπευουμε και ολη την κοινοτητα...

 

Γι αυτο εγω νευριαζα με τους συναδελφους εδω μεσα που φωναζαν και γραφαν με Bold και κεφαλαια μεγαλα γραμματα, βριζοντας τους υπολοιπους λες και απευθυνονταν σε μας που δινουμε βεβαιωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Χειρόγραφες μεταβιβάσεις...

 

Εδώ πελάτης μου, που διαμένει στο εξωτερικό και έχει ήδη παρατείνει τη διαμονή του στο Ελλάντα κατά δύο εβδομάδες, ο οποίος περιμένει από τις 8 Οκτωβρίου να πάρει τη βεβαίωση για μεταβίβαση αδομήτου, μπήκε την Παρασκευή σχεδόν έξαλλος στο γραφέιο λέγοντάς μου ό,τι "βγήκε ο νόμος για χειρόγραφες βεβαιώσεις" και ό,τι "δεν ξέρω τι μου γίνεται". Αφού χτύπησα ένα XANAX των 0,25mg, του εξήγησα ότι αυτό δεν μπορώ να το κάνω διότι αφενός δεν υπάρχει κάποια σχετική οδηγία για το πως θα γίνεται αυτό, αφετέρου δε σε περίπτωση που δεν ανοίξει το σύστημα στους επόμενους δύο μήνες τότε θα υπάρξει πρόβλημα με το συμβόλαιό του. Του είπα ό,τι εγώ σέβομαι τη δουλειά μου και τα χρήματα που δίνει για αυτή. Στο τέλος το κατάλαβε ό,τι δεν είναι σωστός τρόπος η χειρόγραφη και είπε ό,τι θα περιμένει λίγο ακόμη και σε διαφορετική περίπτωση θα ορίσει πληρεξούσιο. Όταν τον ρώτησα ποιος του το είπε μου έδωσε το όνομα συναδέλφου, Δ.Υ. Τα σχόλια δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουμε να σχολιάσουμε τιποτα! ο καθένας κάποια στιγμη θα κριθεί, γιατί οτι κάνουμε παράτυπο πάντα το λουζόμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πελάτης μου, που διαμένει στο εξωτερικό και έχει ήδη παρατείνει τη διαμονή του στο Ελλάντα κατά δύο εβδομάδες, ο οποίος περιμένει από τις 8 Οκτωβρίου να πάρει τη βεβαίωση για μεταβίβαση αδομήτου, μπήκε την Παρασκευή σχεδόν έξαλλος στο γραφέιο λέγοντάς μου ό,τι "βγήκε ο νόμος για χειρόγραφες βεβαιώσεις"

Ναι, και που είναι το παράλογο?

Ας μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις από τους ιδιοκτήτες...ο νόμος βγήκε και μας δίνει το δικαίωμα να δώσουμε χειρόγραφη βεβαίωση, δεν είπε κάτι λάθος ο άνθρωπος ούτε τον πληροφόρησαν ψευδώς.

Άλλο "δεν δίνω για δεν νιώθω ηθικά εντάξει" και άλλο "δεν μπορώ / δεν επιτρέπεται να δώσω".

 

Αυτονόητο ότι δεν συμφωνώ με τον τρόπο του και αυτό το "δεν ξέρεις τι σου γίνεται"..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.