Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικού του Ν.4014/11 εκτός συστήματος ΤΕΕ


GEOPETH

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν υπάρχει συναδελφικότητα μεταξύ μας...Ο καθένας θα κοιτάξει να πάρει τα 100-200 € με μια χειρόγραφη βεβαίωση κάνοντας τα χατίρια του κάθε συμβολαιογράφου...

 

Ναι αυτο ισχυει...

 

Υ.Γ. 2. Οι τεχνολόγοι μηχανικοί δεν τους απασχολεί η συγχώνευση του ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥΥ, ούτε η αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών γιατί πολύ απλά όσοι είναι ενγεγραμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ μπορούν εύκολα να γραφτούν στο ΤΕΒΕ. Ο αγώνας είναι δικός μας, εμείς τουλάχιστουν πρέπει να αντισταθούμε!!

 

Δεν τους απασχολει γιατι δεν ειναι εγγεγραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ και ειναι ηδη στον ΕΟΠΥΥ. Ουτε η αυξηση των εισφορων τους απασχολει καθως αν δεν εχουν δουλεια το κλεινουν κ δε δινουν μια στον ΟΑΕΕ, σε αντιθεση με το ΤΣΜΕΔΕ που σου ζηταει να κλεψεις για να το πληρωσεις. Και τελος ποιος εγγεγραμμενος του ΤΣΜΕΔΕ, θα πηγαινε να γραφτει στον ΟΑΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας έχοντας γνώση του τι συμβαίνει και στα δύο ταμεία , τα πράγματα δεν ήταν και τόσο υπέρ του τσμεδε όπως νομίζετε , ιδιαίτερα στο θέμα της πρωτοβάθμιας περίθαλψης , ενώ οι εισφορές του οαεε είναι ιδιαίτερα υψηλές , περίπου 5500 τον χρόνο γιά έναν με 20+ χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας έχοντας γνώση του τι συμβαίνει και στα δύο ταμεία , τα πράγματα δεν ήταν και τόσο υπέρ του τσμεδε όπως νομίζετε , ιδιαίτερα στο θέμα της πρωτοβάθμιας περίθαλψης , ενώ οι εισφορές του οαεε είναι ιδιαίτερα υψηλές , περίπου 5500 τον χρόνο γιά έναν με 20+ χρόνια .

 

και περίπου 3000 το χρόνο για έναν με <5 χρόνια......

Link to comment
Share on other sites

Καλα χειρογραφη βεβαιωση δεν παιρνουν... Αν θελει ας σφραγισει ο συμβολαιογραφος οτι θελει, οπως θελει, οτι ωρα θελει.

 

Εγω παραδιδω μονο τοπογραφικα, βεβαιωση χειρογραφη δεν δινω ουτε κι αν ανατειλει ο Ηλιος απο τη Δυση, γιατι πολυ απλα το 2013 με την παρουσα κατασταση ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ.

 

Και αν με ρωτησουν γιατι δεν δινω, εχω και εγω πολιτικαντικη λυση απεναντι στον πελατη: 'Θα με πανε (δήθεν) πειθαρχικο τα Κεντρικα'. Πεταω την μπαλα στην εξεδρα μεν, λιγο ανανδρο δε, αλλα η δουλεια γινεται και εχω τη συνειδηση μου ησυχη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα στην ουσία και όχι στις δικαιολογίες προς τους πελάτες.

 

Το ΦΕΚ προβλέπει την εντός δυο μηνών ενημέρωση της εφαρμογής του ΤΕΕ για την βεβαίωση.

 

ΔΕΝ μας είπε όμως τι θα γίνει ΑΝ ΔΕΝ ενημερωθεί ΕΓΚΑΙΡΑ το σύστημα του ΤΕΕ για τον Α ή Β λόγο (πέραν του κλειστού συστήματος).

 

π.χ. ο μηχανικός αποδήμησε εκτός Ελλάδος....εις Κύριον... συνταξιοδοτήθηκε.... νοσηλεύεται.....εξαφανίστηκε.... κ.λ.π. κ.λ.π.....

  1. Το συμβόλαιο αυτό θα το έχουν μεταγράψει οι Υποθηκοφύλακες?
     
  2. Αν το έχουν μεταγράψει τι θα γίνει αν δεν καταχωρηθεί έγκαιρα στο σύστημα? Θα τεθεί θέμα ακυρότητας του συμβολαίου?
     
  3. ΠΟΙΟΣ και ΠΩΣ θα ελέγξει ΑΝ καταχωρήθηκε στο σύστημα εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας (αν ΔΕΝ είναι ο αγοραστής στην τσίτα να κυνηγάει το μηχανικό του...πωλητή)?

Αυτά και άλλα πολλά επιχειρήματα και ΟΧΙ απλά δικαιολογίες προς τους πελάτες.......

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με την συνεδριαση που ειχαν σημερα στο ΤΕΕ για την συνεχεια των κινητοποιησεων τι εγινε?? ακουσε κανεις κατι?

 

Και γω την ίδια απορία έχω..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα στην ουσία και όχι στις δικαιολογίες προς τους πελάτες.

 

Το ΦΕΚ προβλέπει την εντός δυο μηνών ενημέρωση της εφαρμογής του ΤΕΕ για την βεβαίωση.

 

ΔΕΝ μας είπε όμως τι θα γίνει ΑΝ ΔΕΝ ενημερωθεί ΕΓΚΑΙΡΑ το σύστημα του ΤΕΕ για τον Α ή Β λόγο (πέραν του κλειστού συστήματος).

 

π.χ. ο μηχανικός αποδήμησε εκτός Ελλάδος....εις Κύριον... συνταξιοδοτήθηκε.... νοσηλεύεται.....εξαφανίστηκε.... κ.λ.π. κ.λ.π.....

  1. Το συμβόλαιο αυτό θα το έχουν μεταγράψει οι Υποθηκοφύλακες?
     
  2. Αν το έχουν μεταγράψει τι θα γίνει αν δεν καταχωρηθεί έγκαιρα στο σύστημα? Θα τεθεί θέμα ακυρότητας του συμβολαίου?
     
  3. ΠΟΙΟΣ και ΠΩΣ θα ελέγξει ΑΝ καταχωρήθηκε στο σύστημα εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας (αν ΔΕΝ είναι ο αγοραστής στην τσίτα να κυνηγάει το μηχανικό του...πωλητή)?

Αυτά και άλλα πολλά επιχειρήματα και ΟΧΙ απλά δικαιολογίες προς τους πελάτες.......

 

Και αυτα που περιγραφεις πολιτικαντικα ειναι σαν αυτο που περιεγραψα παραπανω. Ο Ν.4014/11 δεν εχει καμια ουσια, ειναι φοροεισπρακτικος και τιποτα παραπανω. Και δεν τιμαει τους μηχανικους η υπαρξη του Ν.4014/11 ουτε την εξελιξη του πολεοδομικου δικαιου.

 

Η ουσια ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΘΟΥΝ βεβαιωσεις γιατι ειναι ο μονος τροπος στον οποιον συμφωνουν οι περισσοτεροι ως μετρο αντιδρασης. Και ως μετρο αντιδρασης εχει ισχυ γιατι ενοχλει το κρατος επειδη ο Ν.4014/11 ειναι φοροεισπρακτικος.

Τωρα τα υπολοιπα, αν θα με πανε πειθαρχικο, αν θα το μεταγραψει ο υποθυκοφυλακας, αν θα μεταγραφει εγκαιρα κλπ ειναι δικαιολογιες Αμπελοφιλοσοφικου Δικαιου πανω σε ενα πτωμα. Το κρατος το ενδιαφερουν μονο τα χρηματα, ολα τα αλλα τα ακουει βερεσε.

 

No offence.

Silent Arrow

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ Silent Arrow

 

Δεν έγραψα δικαιολογίες αν πρόσεξες.... στάθηκα στην ουσία (όπως και το ανέφεραστην αρχή τπου μηνύματός μου) ότι το ΦΕΚ είναι μια ακόμη μπαρουφολογία - μπαρουφογραφία προκειμένου να βρεθεί τρόπος να παρακαμφθεί το σύστημα του ΤΕΕ.....

 

Απλά τις διαπιστώσεις μου ως προς την προβλεπόμενη από το ΦΕΚ διαδικασία διατύπωσα..... πιστεύω έχω το δικαίωμα....

 

Εξάλλου νομίζω ότι σαφώς διατύπωσα επιχειρήματα (για το λανθασμένο της διαδικασίας) και όχι δικαιολογίες....

 

Πολιτικάντης δεν ήμουν ποτέ (καλώς ή κακώς.... η ιστορία θα το δείξει...)

 

Δεν σχολίασα προκειμένου να πείσω ή μη κάποιον να δώσει ή να μη δώσει βεβαίωση....ούτε προκειμένου να κρίνω κάποιον συνάδελφο για το αν θα δώσει ή δε θα δώσει βεβαίωση....

 

Ως μεγάλα παιδιά που είμαστε (εδώ και πάρα πολλά χρόνια) καταλαβαίνουμε (θέλω να πιστεύω) ο καθένας από εμάς ότι όπως στρώνουμε θα κοιμηθούμε.....

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.