Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικού του Ν.4014/11 εκτός συστήματος ΤΕΕ


GEOPETH

Recommended Posts

Εσυ θεωρεις δλδ οτι απεργεις ετσι?

Τι ακριβως δικαιολογιες να ψαχνεις για τους πελατες σου?

Το μονο που μπορεις να πεις ειναι "συγνωμη το συστημα ειναι κλειστο, οτι αλλο θελετε πολυ αυχαριστως"

 

Πες τα βρε terry γιατι θα τρελαθουμε εδω μεσα. Οι αντιφασεις δεν εχουν τελειωμο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή βράδυ μου έστειλε δικηγόρος την εγκύκλιο...μάλλον δεν απεργεί και αυτός και μάλλον δεν θέλει να απεργώ και εγώ!Περιμένουν στην γωνία με την καραμπίνα τις μεταβιβάσεις και πολύ τον χαλάει τόσο καιρό που του λέω ότι ΔΕΝ γίνεται μεταβίβαση χωρίς το ΤΕΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή βράδυ μου έστειλε δικηγόρος την εγκύκλιο...μάλλον δεν απεργεί και αυτός και μάλλον δεν θέλει να απεργώ και εγώ!Περιμένουν στην γωνία με την καραμπίνα τις μεταβιβάσεις και πολύ τον χαλάει τόσο καιρό που του λέω ότι ΔΕΝ γίνεται μεταβίβαση χωρίς το ΤΕΕ!!

Αν ..λέω αν, δοθεί χειρόγραφη βεβαίωση, είσαι σίγουρος πως μετά από δυό μήνες,ο ίδιος ο δικηγόρος δε θα σε περιμένει στη γωνία, αλλά απο την αντίθετη πλευρά, διότι δεν τακτοποίησες ηλεκτρονικά τη βεβαίωση ? Μήπως τους ανοίγουμε μελλοντικές δουλειές ? Την όποια ευθύνη προκύψει έτσι ή αλλιώς στο Μηχανικό θα τη ρίξουν και δικηγόροι και συμβολαιογράφοι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και τι να κάνω, να κάθομαι σπίτι μου; Τελειώνω σχέδια και αν έρθει κάποιος καινούριος πελάτης του λέω έχουμε απεργία, θα πρέπει να περιμένεις. Δεν τον αλυσοδένω να μην πάει αλλού. Αν θέλει συνεχίζουμε και κάνω την δουλειά του όταν σταματήσει η απεργία, αν θέλει φεύγει. Δηλαδή, στο μεταξύ δεν μπορώ να ετοιμάζομαι στο γραφείο μου;

 

Για τη δεύτερη ερώτησή σου, εννοώ δικαιολογίες του τύπου έκλεισε το σύστημα και δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ή τι να κάνω έτσι αποφάσισε το ΤΕΕ. Όχι, αποφάσισε το ΤΕΕ, συμφωνώ και δεν υπογράφω τίποτα, δεν καταθέτω καμία άδεια, αν και έχω εντολές πληρωμής που είχα βγάλει πριν κλείσει το σύστημα.

 

Για το τρίτο, όπως ανέφερα και παραπάνω δεν κάνω τίποτε άλλο πέρα από το ετοιμάζω τη δουλειά μου για μετά το άνοιγμα του συστήματος. Ούτε ΠΕΑ δεν έβγαλα. Κάποιοι πελάτες περιμένουν, κάποιοι δεν ξέρω αν όταν τους πάρω δεν θα έχουν πάει σε κάποιον άλλον να το κάνουν.

 

Όπως προανέφερα πάντως δεν μίλησα με κάποιο ύφος προηγουμένως, μόνο με την αγανάκτηση που νομίζω έχουν όλοι οι μηχανικοί. Έχω την αίσθηση ότι δεν το πήρες έτσι.

 

Για τα υπόλοιπα, επειδή η μητέρα μου είναι δικηγόρος, γνωρίζω ότι όταν κάποιος δικηγόρος θέλει να κάνει οτιδήποτε μπορεί να πάρει άδεια από το σύλλογο, αλλά όπως είπε και ο Kapa για ειδικούς λόγους. Εδώ στη Θεσ/ νίκη από όσους γνωρίζω, δεν κάνουν και τίποτε άλλο, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη, οπότε δεν επιμένω. Άλλωστε δεν είναι και οι δικηγόροι το πρόβλημά μου. Το έφερα ως παράδειγμα ενότητας στα μέλη των συλλόγων (όχι ότι και αυτοί δεν έχουν τα προβλήματά τους, για να μην παρεξηγηθώ).

Link to comment
Share on other sites

Αν ..λέω αν, δοθεί χειρόγραφη βεβαίωση, είσαι σίγουρος πως μετά από δυό μήνες,ο ίδιος ο δικηγόρος δε θα σε περιμένει στη γωνία, αλλά απο την αντίθετη πλευρά, διότι δεν τακτοποίησες ηλεκτρονικά τη βεβαίωση ? Μήπως τους ανοίγουμε μελλοντικές δουλειές ? Την όποια ευθύνη προκύψει έτσι ή αλλιώς στο Μηχανικό θα τη ρίξουν και δικηγόροι και συμβολαιογράφοι.

ΔΕΝ πρόκειται να δοθεί χειρόγραφη βεβαίωση οπότε εμένα πελάτη τους δεν θα με κάνουν ακόμα οι δικηγόροι..απλά επισήμανα την "απεργία" τους..

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ πρόκειται να δοθεί χειρόγραφη βεβαίωση οπότε εμένα πελάτη τους δεν θα με κάνουν ακόμα οι δικηγόροι..απλά επισήμανα την "απεργία" τους..

Σωστός.

Ας το σκεφτούν οι συνάδελφοι που σκέφτονται να δώσουν την όποια βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

παραθεση απο δελτιο τυπου τεε 4/11

 

"Αναφορικά με τις αιτιάσεις που διατυπώνονται ότι χάνονται δημόσιοι πόροι εξαιτίας των κινητοποιήσεων του ΤΕΕ ο Χρ. Σπίρτζης επανέλαβε πως αυτό δεν συμβαίνει, καθώς όλες οι δικαιοπραξίες επί ακινήτων μπορούν να εξυπηρετούνται και όπως με τις δηλώσεις των αυθαιρέτων υπάρχει απόλυτη ευχέρεια οι σχετικές καθυστερήσεις μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος να καλυφθούν αμέσως μετά την αναστολή των κινητοποιήσεων."

 

ο σπιρτζης κατα τα λεγομενα του δεν αντιτιθεται στο διαταγμα

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω οτι στην ουσια λεει αποταν δουλεψει το συστημα

 

και οτι στην ουσια ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΠΟΡΟΙ απλα

αντι να παρει το δημοσιο 10-10-10 ανα βδομαδα θα τα παρει ολα μαζι ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθω να καταλαβω.....τι εννοει ο ποιητης;;;;;λογικο ακουγεται γιατι η ζημια γινεται απο τα αυθαιρετα οχι απο τις βεβαιωσεις.....η οικονομικη ζημια εννοω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.