Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχωρητήρια ΑμΕΑ σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, στο υγειονομικό κατάστημα στο οποίο ανήκω καθώς και στην αντίστοιχη πολεοδομία θεωρούν πως αν το κτίριο είναι συνολικά >100τ.μ. τότε θα πρέπει να έχει wc αμεα. 

Κατ' εμέ (και τους το ανέφερα) διαβάζοντας το νόμο τα τετραγωνικά αφορούν στην ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων... το ζητούμενο είναι πως το αποδεικνύω και γενικότερα ήθελα να ρωτήσω αν έχουμε κανένα νεότερο ως λύση για το συγκεκριμένο ερώτημα......μετά από τόσους μήνες εφαρμογής του νόμου και αφού οπωσδήποτε όλοι (μηχανικοί-ιδιοκτήτες-δημ.υπάλληλοι) έχουμε δει ότι το ζήτημα διχάζει και συγχέει.... ακόμα να αποσαφηνιστεί;;;; 

Στην περίπτωση μου έχω παντοπωλείο - αναψυκτηρίο 140τ.μ. συνολικά, αλλά έχει ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων μόνο στον υπαίθριο χώρο ο οποίος καλύπτει 70τ.μ......

  :confused: τι γίνεται ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση;;;

Link to comment
Share on other sites

ενδεχομένως να μπορεί να σε βοηθήσει η Παρ 4δ της εγκ. 42382/16-7-2013:

 

(δ) Στις περιπτώσεις των υφιστάµενων - πριν την ισχύ του παρόντος νόµου  χώρων – για τα οποία 

εκδίδεται  οικοδοµική  άδεια  για  χρήση  εµπορίου,  γραφείων  και  καταστηµάτων  υγειονοµικού 

ενδιαφέροντος  µε  ανάπτυγµα  τραπεζοκαθισµάτων  στον  εσωτερικό  ή  εξωτερικό  χώρο  και  µικτό 

εµβαδόν µικρότερο από 100τ.µ. (δεν προσµετρώνται τα τ.µ. που δεν υπολογίζονται στον σ.δ.), οι 

χώροι αυτοί,  υποχρεούνται µεν να έχουν διασφαλίσει την οριζόντια και κατακόρυφη προσπέλαση, εξαιρούνται  δε,    από  τη  δηµιουργία  προσβάσιµων  χώρων  υγιεινής  για  το  κοινό,  στις  περιπτώσεις 

που προκαλείται δυσανάλογη επιβάρυνση για τον ιδιοκτήτη και συγκεκριµένα: 

 

•   Όταν  δεν  πραγµατοποιείται  ριζική  ανακαίνιση  και  οι  προτεινόµενες  επεµβάσεις    απαιτούν 

αναδιαµορφώσεις που θα µειώσουν σε ποσοστό µεγαλύτερο του 10% το ωφέλιµο εµβαδόν του 

καταστήµατος ή στις περιπτώσεις των καταστηµάτων υγειονοµικού ενδιαφέροντος, το 10% του 

χώρου τραπεζοκαθισµάτων, ή 

 

•   Όταν  προκύπτει  ανάγκη  χωροθέτησης  χρήσης  WC  AµεΑ  σε  άλλον  όροφο  στον  οποίο  δεν 

υπάρχει  πρόσβαση  προδιαγραφών  ΑµεΑ    ή  ανάγκη  χωροθέτησης  σε  χώρο  που  εξαιρείται  από 

την  υποχρέωση  πρόσβασης  (παρ.  5.  του  παρόντος  άρθρου)  και  το  εναποµένον  µικτό  εµβαδόν 

είναι µικρότερο από 100τµ. ή  

 

•   Όταν  απαιτείται παρέµβαση στον φέροντα οργανισµό του κτιρίου. 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΜΕΑ 42382 16-7-013.pdf

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άρα αν καταλαβαίνω σωστά στην περίπτωση μου, που έχω καφετέρια σε κτίριο υφιστάμενο (άδεια 1970) με μικτό εμβαδόν 180 τ.μ. (εκ των οποίων ωφέλιμη επιφάνεια 120 τ.μ. ) , εφόσον το wc AMEA δεν μου μειώνει κατά 10% το χώρο των τραπεζοκαθισμάτων , τότε επιβάλλεται η κατασκευή του, σωστά????

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστο το θεμα του παυλου

 

προς συμπληρωση...

υπαρχει και αυτο...

απο παλαιοτερη συζητηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/31711-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CE%BC%CE%95%CE%91-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B5/page-4?do=findComment&comment=574634

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

κυε σε ισόγειο χώρο με υπαίθριο και πατάρι που βρίσκεται σε κτήριο με μοναδική πρόσβαση στο δρόμο με σκαλοπάτια απαλλάσσεται από WC ΑμεΑ και τις εν γένει απαιτήσεις απέναντι στα ΑμεΑ ; 

 

Απάντηση: Ναι...παρ. 5 άρθρο 26 ΝΟΚ

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε νέο κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, που απαιτείται τουαλέτα ΑΜΕΑ, μπορεί αυτή να τοποθετηθεί στο υπόγειο του καταστήματος, με τον κατάλληλο τρόπο πρόσβασης,πχ αναβατόριο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,
 

Μετά από ερώτηση σε Υγειονομικό κατάστημα του Ν.Εβρου - που μάλιστα ρώτησα τρεις φορές και έντονα για να μην υπάρξει αργότερα ισχυρισμός ότι δεν κατάλαβαν την ερώτηση - WC για ΑΜΕΑ απαιτείται μόνο όταν το κατάστημα είναι μεγαλύτερο από 100τμ. Στο εμβαδόν αυτο προσμετράται το άθροισμα των εμβαδών της αίθουσα ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων μέσα (τώρα λέγεται "συναθροιση εντός") και του υπαίθριου χώρου που θα αναπτυχθούν τραπεζοκαθίσματα έξω (τώρα λέγεται "συνάθροιση εκτός"). ΔΕΝ μετράνε αποθήκες, κουζίνες, τουαλέτες και καμία σχέση με το εμβαδόν του Σ.Δ.

Επαναλαμβάνω (τι μου έιπανε): Μη απαίτηση WC ΑΜΕΑ <= (<εμβαδόν συνάθροισης εντός>+<εμβαδόν συνάθροισης εκτός>) < 100τ.μ.

Εν ολίγοις, παίξτε με τον εξωτερικό χώρο και συνήθως καθαρίζετε...

Η ερμηνεία αυτή, γιατί περί ερμηνείας πρόκειται, εφόσον εντός του Ν.Ο.Κ. αναφέρεται ρητά μικτό εμβαδόν 100 τ.μ. και το μικτό εμβαδόν ορίζεται εντός του Ν.Ο.Κ., δόθηκε από αυτήν την υπηρεσία και ενδεχομένως να μη γίνεται αποδεκτό από άλλες υπηρεσίες. Επίσης η Υγειονομική Υπηρεσία δεν είναι αρμόδια για τον έλεγχο της απαιτήσεως υπάρξεως αποχωρητηρίων ΑμεΑ. Ελέγχει την καταλληλότητα αυτών από υγειονομικής απόψεως εφόσον υπάρχουν. Την απαίτηση υπάρξεως ή μη την ελέγχει ο υπεύθυνος μηχανικός.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάν σε ΚΥΕ επιτρέπεται η κατασκευή αποχωρητηρίων ΑμεΑ σε όροφο ;

Εφόσον επιτρέπεται:

1) Ποιές είναι οι απαιτούμενες προδιαγραφές κατασκευής ; π.χ. Πρέπει να είναι ανδρών-γυναικών με προθάλαμο ;

2) Αναφορικά με την όδευση για την πρόσβαση:
 

    α) Ποιές είναι οι διαστάσεις-προδιαγραφές των διαδρόμων;
    β) Προδιαγραφές Ανελκυστήρα;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω λίγο αυτό το θέμα αν μου επιτρέπετε για να ρωτήσω κάτι μιας και δεν μπορώ να ερμηνεύσω πολύ καλά το ΝΟΚ και τις λοιπές διατάξεις.

Αν έχω νέο πολυώροφο κτίριο με χρήση καταστήματος (κυε) στο ισόγειο, απαιτείται wc ΑΜΕΑ στο καταστημα του ισογείου ή όχι; Μιλάμε για έκδοση νέας άδειας στην ουσία. Τι πρέπει να προβλέψω για ΑΜΕΑ στο ισόγειο; Από το αρθρο 26 καταλαβαίνω ότι πρέπει να έχει αλλά δεν είμαι και σίγουρος... Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; 75 τ.μ. περίπου το ισόγειο.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

 

ενδεχομένως να μπορεί να σε βοηθήσει η Παρ 4δ της εγκ. 42382/16-7-2013:

Συνάδελφοι, η εγκύκλιος αυτή έχει ισχύ; Δεν νομίζω αφού δεν έχει υποβληθεί στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.