Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία κατασκευαστικά λάθη


Adavis

Recommended Posts

Απο την προσωπική μου συλλογή εργοταξίου υπάρχει και μια παρασπονδία.

 

 

Καλώς ήρθατε στο forum.

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, gvarth.

post-985-131887242363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά έχω κάτι φωτογραφίες θα πάθετε λαλά. Και πού να ακούσετε και τον ιδιοκτήτη πολυγνώστη, τρομερό μάστορα κτλ κτλ.

Θα προσπαθήσω να βρω τρόπο για να περάσω τις φωτό στο pc και θα τις ανεβάσω να ξεραθείτε στα γέλια (ή θα βάλετε τα κλάματα, όπως το πάρει κανείς).

Οι συζήτήσεις ήταν όμως το κάτι άλλο.

Αύριο που θα είμαι για τελευταία μέρα στο σπίτι του, θα βγάλω περισσότερες και θα τις ανεβάσω όλες μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην νομίσει κανείς ότι οι Ρωμαίοι συνάδελφοι δεν κάναν τα ίδια κατασκευαστικά λάθη:

 

attachment.php?attachmentid=2649&stc=1&d=1277995134

Γαλεριανό συγκρότημα, Θεσσαλονίκη. Το κακό με τις σκάλες έχει ξεκινήσει από παλιά... :):):)

post-33925-131887243086_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός στη Ρωμαϊκή αρχιτεκτονική :P , έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο εύρημα δεν είναι κατασκευαστικό λάθος. Η κλίμακα αυτή δεν εξυπηρετεί κύρια χρήση, αλλά μάλλον είναι για πρόσβαση σε κάποιου είδους τοιχίο κάστρου ή άλλο οχυρωματικό έργο. Και σκόπιμα αυτές οι προσβάσεις είχαν μικρή ικανότητα για να κρατάνε πίσω τους εισβολείς ( όπως στο μεσαίωνα).

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που δεν είναι οχυρωματικό έργο! Είναι μέσα στο ανάκτορο, δίπλα σε μια μεγάλη θολωτή αίθουσα, παραδίπλα από το οκτάγωνο... Βοηθητική κλίμακα βεβαίως, αλλά πολύ αντι-λειτουργική. Φυσικά αν πιάσουμε τα περί φάσεων (που 'σαι directionless) βγαίνουν διάφορα συμπεράσματα, η ουσία όμως είναι μία: Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο αρχαίος αρχιτέκτων έκανε ένα αστείο κατασκευαστικό λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Προσεξατε οτι υπάρχει διαφορετικο υλικο κατασκευής στην τοιχοποιια στο κατω μέρος της σκαλας, με αυτο της ιδιας της σκάλας. Πιστευω οτι ειναι απο διαφορετικές φάσης κατασκευασμένα αυτα τα δυο, μαλλον σε διαφορετικύς χρόνους. Οπότε, ισως τότε να είχε λογική!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και είναι άλλη φάση (ο ψευδοπεσσός στα δεξιά)! Απλά το λάθος δεν το έκανε ο πρώτος αρχιτέκτονας, το έκανε ο δεύτερος!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.