Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία κατασκευαστικά λάθη


Adavis

Recommended Posts

Εγώ το έχω γράψει πολλές φορές , δεν αρκούν ούτε επιτροπές , ούτε καινούργιοι νόμοι , ούτε περιπολίες Παιδεία χρειάζεται όταν σε μια περιοχή υπάρχει παρανομία σε όλα τα επίπεδα , περιμένουμε στην εφαρμογή της πολεοδομικής νομοθεσίας να έχουμε νομιμότητα ? Αρκεί να αντικρίσουμε το φυσικό και τεχνικό περιβάλλον μιας περιοχής ή να διαβάσουμε το αστυνομικό δελτίο της περιοχής , για να καταλάβουμε αν εκεί εφαρμόζονται οι νόμοι της πολεοδομική και κτηριοδομικής νομοθεσίας 

 

ΥΣ Εμένα πριν λίγες μέρες μου ανάθεσαν την έκδοση άδειας για την βαφή της πολυκατοικίας που έχω το γραφείο μου και πριν ένα χρόνο έβγαλα ανάλογη άδεια για την βαφή ενός διαμερίσματος σε τριώροφο κτήριο Ενώ ανάλογη άδεια έβγαλα για ισόγειο κτήριο όταν τους έκανε παρατηρήσεις ο δντης του πολεοδομικού γραφείου αφού δεν το γνώριζαν οι ιδιοκτήτες  ότι χρειάζεται άδεια οικοδομής  , λόγο ότι έμεναν μόνιμα στο εξωτερικό 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως!

 

Ο άλλος πριν κάνα μήνα ήρθε στο γραφείο μου, διαχειριστής της όμορης πολυκατοικίας, να μου ζητήσει το ok να περάσει και να στήσει σκαλωσιές στον ακάλυπτο μου για τη βαφή των όψεων της πολυκατοικίας του.

 

- Μάλιστα, παρακαλώ ένα αντίγραφο της Ο.Α. σας  θα ήθελα και μετά στήστε ελεύθερα.

- Εε, ξέρεις, δεν θα βγάλουμε άδεια.

- Και τι θέλεις από εμένα? Δεν ακουμπάτε ούτε πινέλο σας στον ακάλυπτό μου.

- Μα έχω κλείσει συνεργείο, αύριο πρωί βάζουμε μπροστά. Σιγά μην θέλει άδεια αυτή η δουλειά.

-  Θες άδεια. Θες να το τραβήξουμε?

- ...σιωπή...

- Και έχε υπόψην σου ότι σε εργατικό ατύχημα δεν σε φτάνει η πολυκατοικία για την αποζημίωση. Σκέψου το καλά.

 

Την άλλη μέρα είχε στήθει σκαλωσία στον παραδίπλα ακάλυπτο, το συνεργείο δούλευε σχεδόν στον αέρα γιατί απλά είχαν προεκτείνει τα μαδέρια όσο τους έπαιρνε. Ταρζανίες.

 

Ο αλβανός μάστορας πληρώθηκε,  ο τύπος με τις σκαλωσιές έκανε ταμείο για το 2013, ο γνωστός κατασκευαστής της πόλης μου τα πήρε από την εργολαβία,

και εγώ νιώθω σαν ιεραπόστολος της Αφρικής που κάνει κήρυγμα σε ιθαγενείς.

 

 

Να συμφωνησω 1000%.

Εχεις παει να βγαλλεις 48ωρη γνωστοποιηση?

Θα πας 48 φορες στην πολεοδομια και ΑΝ καταφερεις να την παρεις.

 

Θες να σου πω παραδειγμα για αλλαγη 5-6 κεραμιδιων σε κτηριο 100ετων οτι ζηταγαν τη μανα τους και τον πατερα τους?

Και αφου τα πηγα ολα, βρηκαν ενα ρημαδι σημα απο το 2005 το οποιο εκκρεμουσε με τιτλο "ο γειτονας εκανε αυθαιρετη μαντρα 1 μετρα μηκος και 1 μετρο υψος".

Τελικα μου δηλωσαν οτι το σπιτι εχει αυθαιρεσιες και δεν μπορει να εκδοθει 48ωρη γνωστοποιση.

 

Αλλο παραδειγμα.

Επισκευση μαρκιζας προβολων (5-6μ) σε σπιτι στην Παλια Πολη.

Αναγκαστικα ικριωματα.

Ξερεις τι θελεις για να βγαλλεις ΟΑ????

358 εγκρισεις και 6 μηνες.

Ασε που η αρχαιλογια μπορει και τα κουφωματα να σε βαλλει να αλλαξεις!!

Και ολα αυτα για 2 μερες δουλεια για να μην πεσει σε κανενα κεφαλι!!!

 

Πρωτα ας οργανωθουν, ας μαζεψουν τη νομοθεσια, ας απλοποιησουν τις διαδικασιες και μετα ΝΑΙ να βγαζουμε αδεια για το οτιδηποτε.

Εγω προσωπικα μεχρι τοτε, συμβουλευω τους πελατες για το ευκολοτερο (το οποιο δεν ειναι παντα και το νομιμο)

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να διαφωνώ, δεν μπορούμε να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. 

Η δουλειά μας είναι να κάνουμε εργασίες σύμφωνα με το νόμο και σύμφωνα με την επιστήμη.

Επιπρόσθετα, έχω την αίσθηση ότι 9 στους 10 δεν βγάζουν άδεια γιατί "σιγά μην πληρώσω κάνα χιλιάρικο το μηχανικό για να βάψω τη πολυκατοικία", όχι επειδή θα καθυστερήσουν.

 

Στη σκηνή που περιέγραψα παραπάνω, ο γνωστός εργολάβος της πόλης μου είχε ψήσει τον διαχειριστή ότι θα πέσει η πολυκατοικία επειδή "ο σοβάς έχει σκάσει και θα σαπίσουν τα σίδερα".

Φυσικά όταν με ρώτησε τη γνώμη μου δεν μπόρεσα να κρύψω το γέλιο μου αλλά η ουσία είναι ότι ο κύριος και τα συνεργεία του τα τσέπωσαν κανονικά. Αλλά πάλι καλά που η πολυκατοικία γλίτωσε τη...κατάρρευση!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σου μιλαω και για δικες μου δουλειες.

Δεν εχω διανοηθει να βγαλλω αδεια.

 

Το θεμα δεν ειναι μονο η καθυστερηση.

Δες τα παραδειγματα που εγραψα παραπανω.

 

Ειναι πολυ πιθανο σε καποιες περιπτωσεις να μην καταφερουν να βγαλλουν αδεια ή να μπουν σε περιπετειες απο το πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις αλλά προτιμώ να αποσυρθώ από τη δουλειά παρά να προχωρήσω παράνομα.

Έχει συμβεί αρκετές φορές και σε εμένα. Καθαρές κουβέντες και καθαρές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρες δουλειες σε καθαρο κρατος.

Στο χαος που δουλευουμε ή θα αφησεις τον Αλβανο εργολαβο να οικονομησει ή θα του παρεις τη δουλεια.

Τουλαχιστον ως μηχανικος θα εχεις καποια στανταρτ στη ασφαλεια του εργου, των εργατων και των ομμορων καθως και στην ποιοτητα της δουλειας σου.

 

 

Στη φωτο που ανεβηκε, φυσικα δεν θα το αναλαμβανα, οχι οτι ειναι κατι σπουδαιο (πολυ καλυτερα θα γινοταν με την καθοδηγηση του μηχανικου), αλλα χαλαει την αισθητικη και την φιλοσοφια μου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Επικεντρώνεστε σε λάθος κατευθύνσεις Διερωτάστε γιατί δεν υπάρχει εφαρμογή της πολεοδομικής πολεοδομίας στο πολίτη που είναι έτοιμος να παρανομήσει για όλους τους λόγους που αναφέρατε και ερωτώ εγώ στην πόλη που υπάρχει αυτό το πρόβλημα , πόσοι φόνοι έγιναν την τελευταία δεκαετία πόσες κλοπές πόσοι βιασμοί , πόσοι χουλιγκανισμοί ? κλπ Άρα μήπως η παραβατικότητα έρχεται προέκταση της γενικής παραβατικότητας. Πως περιμένουμε σε μια πόλη που γίνονται εγκλήματα του κοινού ποινικού κώδικα να υπάρχει νομιμότητα στην εφαρμογή των πολεοδομικών και κτηριοδομικών κανόνων 

Επομένως για μένα όλα είναι θέμα παιδείας , ιστορικών καταβολών που έρχονται για κάθε περιοχή από τα βάθη των αιώνων Χωρίς παρεξήγηση αλλά σε μια περιοχή όπως η Κρήτη που κυκλοφορούν παράνομα χιλιάδες όπλα  , και που έμαθε ιστορικά να λειτουργεί σε καθεστώς παρανομίας , πως είναι δυνατόν να λειτουργούν νόμιμα στα πολεοδομικά θέματα Και μπορεί αυτή η συμπεριφορά να οδήγησε σε ηρωικά κατορθώματα για το Ελληνικό έθνος (όπως η απελευθέρωση της Μακεδονίας και την συμβολή των κρητικών σε αυτήν  ή την μάχη της Κρήτης στον Β παγκόσμια πόλεμο , αλλά σήμερα η συνέχιση των πρακτικών αυτών οδηγεί σε άλλα μονοπάτια Το ίδιο ισχύει και για άλλες περιοχές της χώρα μας για όμοιους ή άλλης φύσης λόγους που για κάθε περιοχή χρειάζεται ξεχωριστή ανάλυση από τα βάθη της ιστορικής της καταβολής 

 

Και θα τελειώσω το επιχείρημά μου λέγοντας , γιατί να περιμένω σε μια πόλη που δεν κατασκευάσθηκε με σχεδιασμό από την ίδρυση της , να υπάρχει σήμερα νομιμότητα Αν έγινε χωρίς πολεοδομικό σχεδιασμό αλλά έκτιζε ο καθένας όπους ήθελε και ο σχεδιασμός ήρθε εκ των υστέρων,  κάτι που ισχύει στις περισσότερες Ελληνικές πόλεις Αντίθετα όπου η πόλη ιδρύθηκε εξαρχής με νομιμότητα και σχεδιασμό όπως για να ευλογήσω τα γένια μου είναι η πόλη που ζω (Κάρυστος) αλλά και άλλες πόλεις όπως η Ορεστιάδα , εκεί έχουμε γενικά εφαρμογή των πολεοδομικών κανόνων Είναι τυχαίο ότι ιστορικά σε τέτοιες περιοχές δεν έχουμε εγκλήματα και σφαγές και άλλα τέτοια γεγονότα που αμαυρίζουν της Ελληνική ιστορία παλαιά και νέα  ? πΧ στην Μανωλάδα  που έγινε πρόσφατα ότι έγινε πιστεύετε ότι ο μέσος πολίτης θα βγάλει άδεια για την βαφή του κτηρίου του με χρήση ικριωμάτων ?

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μην γίνεται ΚΑΜΜΙΑ δουλειά χωρίς μηχανικό , αλλά και ο μηχανικός να είναι υπεύθυνος έναντι του νόμου , χωρίς να μπλέκει σε γραφειοκρατικές νοοτροπίες και πρακτικές .

 

Αρα πριν γίνουν αυτά πρέπει να απλοποιηθεί η νομοθεσία .

 

Προφανώς άδειες βαφής όψεων σε κτίρια που δεν πέρασαν ΣΑ η ΕΠΑΕ θα έπρεπε να βγαίνουν με δήλωση μηχανικού . Το ίδιο οι επισκευές , οι αλλαγές χρήσης , οι συνενώσεις και οι διαχωρισμοί ιδιοκτησιών κλπ .

 

Οταν στην 48ωρη ζητάνε τόσα πράγματα , αλλά και αυτή η 48ωρη είναι ασαφής ως προς τις εργασίες , τότε είναι λογικό να μην βγαίνει άδεια .

 

Ολα τα μαγαζιά φτιάχνονται χωρίς την παρουσία μηχανικού . Μιλάμε γιά πολλές χαμένες δουλειές που γίνονται από ανύπαρκτα φορολογικά συνεργεία .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μην γίνεται ΚΑΜΜΙΑ δουλειά χωρίς μηχανικό , αλλά και ο μηχανικός να είναι υπεύθυνος έναντι του νόμου , χωρίς να μπλέκει σε γραφειοκρατικές νοοτροπίες και πρακτικές .

 

Αρα πριν γίνουν αυτά πρέπει να απλοποιηθεί η νομοθεσία . Αυτό δυστυχώς θα πάρει καιρό ... αλλά εμείς ας προετοιμαζόμαστε για το παραπάνω ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.