Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο φορολογικό


Recommended Posts

Αλλα συμφωνεις πιστευω οτι δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα.

(ρωτωντας στη ΔΟΥ πριν 1 χρονο, μου ειπαν το αντιθετο, στο λεω να το ξερεις)

Link to comment
Share on other sites

Απλα μλκς σου ειπαν.

Πχ Ανηκω εγω στη Β ΔΟΥ. Κανω ενα συμφωνητικο με τον εναν επαγγελματια που ειναι παλι στη Β ΔΟΥ, Παει και το θεωρει και μου φερνει το θεωρημμενο αντιγραφο κια τη διμηνη λιστα που υποβαλλει.

Θες να μου πεις οτι εγω παλι πρεπει να ξαναπαω, παραμασχαλα με το θεωρημενο αντιγραφο απο τη Β ΔΟΥ, παλι στη Β ΔΟΥ και να τους πω "μαγκες, ξαναθεωρηστε μου, το θεωρημενο αντιγραφο".

Μηπως πρεπει και ο υπαλλληλος της Β ΔΟΥ να παει με το ξαναθεωρημμενο αντιγραφο, στον παραδιπλα υπαλληλο, να ξαναματαθεωρησει το αντιγραφο??

 

Αυτα ΜΟΝΟ στην Ουγκαντα και στην Ελλαδα γινονται.

 

Και σου βαζουν και προστιμο για να αποδειξουν περιτρανα ποσο τριτοκοσμικη χωρα ειμαστε.

 

Σε μια σταθμισμένη βαθμολογία διάφορων άλλων βαθμολογιών (κυριαρχία του νόμου, φορολογική ελευθερία, διαφθορά, ελευθερία του επιχειρείν, σεβασμός ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων κ.α.) η Ελλάδα είναι 119η σε σύνολο 179 χωρών (με τάσεις καθόδου) και η Ουγκάντα 78η (με τάσεις ανόδου). Μάλλον οι Ουγκαντέζοι θα λένε "αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνιονται".

http://www.heritage.org/index/ranking

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλα συμφωνεις πιστευω οτι δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα.

(ρωτωντας στη ΔΟΥ πριν 1 χρονο, μου ειπαν το αντιθετο, στο λεω να το ξερεις)

 

1. Το ότι σου είπαν το αντίθετο δείχνει την ποιότητα του δυναμικού της ΔΟΥ.

2. Βέβαια και δεν έχει κανένα νόημα η αυτοτελής υποχρέωση. Η κατάθεση από τον ένα συμβαλλόμενο είναι φθάνει και περισσεύει (όπως γίνεται με τα μισθωτήρια συμβόλαια ).

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω λίγο το νέο φορολογικό. όταν λέεε π.χ. 26% φόρο εισοδήματος:

αν π.χ. ένας μηχανικός δηλώσει εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα 8.000€ και πληρώνει εισφορές τσμεδε 3.000€ τότε

1. ο φόρος εισοδήματος 26% θα είναι στις 8.000€ ή στις 5.000€?

2. αν ισχύει το δεύτερο και έχει ήδη παρακρατηθεί φόρος 20% στο σύνολο του εισοδήματος (δηλαδή 8.000χ20%=1.600€) θα του επιστραφεί και φόρος 300€?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Για το 1. Δεν ξερουμε ακόμα.... κατσε να ψηφιστεί...

 

Για το 2, θεωρητικά ΝΑΙ. Αλλά μην ξεχνάς πως στο εκκαθαριστικό υπολογίζεται μέσα και Τελος Επιτηδευματος και εκτακτη εισφορά, οπότε χλωμό σε βλέπω...

 

Δεν αναφέρω τπτ για τεκμαρτό εισόδημα γιατί μπορεί να δακρύσεις.... (όπως πολλοί από εμάς)

Edited by zefuros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Διευκρινίστηκε σήμερα ότι θα πάει στις 5000€.

Με άλλη διάταξη θα αποσαφηνίζεται ότι από το 2013 θα εκπίπτει το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών από το εισόδημα των ελευθέρων επαγγελματιών.

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε να ψηφιστεί. Μέχρι εκείνη την ώρα όλα μπορούν ν' αλλάξουν!

Link to comment
Share on other sites

1. Διευκρινίστηκε σήμερα ότι θα πάει στις 5000€.

Με άλλη διάταξη θα αποσαφηνίζεται ότι από το 2013 θα εκπίπτει το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών από το εισόδημα των ελευθέρων επαγγελματιών.

 

 

Eχει καταντήσει κακόγουστο αστείο αυτή η ιστορία για την φορολογική έκπτωση των υποχρεωτικών ασφαλιστικών εισφορών που καταβάλουν τα φυσικά πρόσωπα που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα ή είναι μέλη νομικών προσώπων. Στο τελευταίο σχέδιο του νέου φορολογικού δεν υπάρχει η πρόβλεψη ενώ στην προτελευταία έκδοση που είχε κυκλοφορήσει υπήρχε. Αυτό γίνεται σκοπίμως ώστε εκ των υστέρων να φανεί ότι το ΥΠ. ΟΙΚ υποχώρησε στα αιτήματα των φορολογουμένων και αποδέχθηκε τις αιτιάσεις τους . Ερχονται λοιπόν από το ΥΠ. ΟΙΚ. και μέσω διαρροών λένε ότι δεν έχετε δίκαιο να γκρινιάζεται για τους αυξημένους φορολογικούς συντελεστές ή για την κατάργηση του αφορολόγητου ορίου, αφού εμείς σας αναγνωρίσαμε πλέον την έκπτωση των ασφαλιστικών εισφορών. Μιλάμε για πλήρη διαστροφή της πραγματικότητας. :-o

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.