Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Το συμφωνητικό εξασφαλίζει και εμάς και τον πελάτη, ο λόγος που έχει μπει στον νόμο είναι να εξασφαλιστεί το ΤΕΕ. Εγώ βρε παιδιά δεν θέλω να εξασφαλιστώ τόσο κακό είναι, θα κάνω συμφωνητικό για ΠΕΑ ή για μια απλή βεβαίωση. Εγώ δεν κάνω τουλάχιστον για δουλειές που κοστίζει περισσότερο το συμφωνητικό από την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω καταλάβει ότι για κάθε ΑΠΥ που κόβω πρέπει να υπάρχει ένα συμφωνητικό.

Αυτό κάνω παιδιά , ακόμα και για 150Ε ΑΠΥ κάνω συμφωνητικό ότι και αν είναι, Βέβαια όχι σαν κι αυτό του Ιάσονα , κάτι πολύ απλό , 10 σειρές είναι.

 

Από την άλλη θεωρώ γελοίο να γράψω όλες αυτές τις βλακείες που το ΤΕΕ θυμήθηκε 1,5 χρόνο μετά. Και στην τελική με ποιό δικαίωμα θα υποχρεώσω τον πελάτη να μου υπογράψει όλα αυτά περί νομίμων κτλ ? Κι αμα δεν θέλει τι κάνω ? Τον διώχνω ? Λοιπόν αυτά είναι τρίχες μετά συγχωρήσεως , δεν προτίθεμαι να τα κάνω και παρακαλώ να μου πει όποιος ξέρει ποιον νόμο παραβαίνω.

 

Γενικά , αυτή η ιστορία με τα υποχρεωτικά συμφωνητικά είναι μεγάλη , πολύ μεγάλη βλακεία. Θέλει βλακόμετρο extra max για να μετρηθεί.

 

Κατ'αρχήν αν θέλω εγώ να εξασφαλιστώ ή ο πελάτης ότι δεν θα ρίξει ο ένας τον άλλο δεν χρειαζόμαστε το ΤΕΕ ή το ΥΠΟΙΚ να μας πει να κάνουμε συμφωνητικό.

Και πάντα για μια σοβαρή δουλειά όχι μια βεβαίωση εδώ ή ένα ΠΕΑ εκεί. Αμα δηλαδή στην σφυρίξει ο άλλος θα πας στα Δικαστήρια με συμφωνητικό 300Ε να πάρεις τι ? Θα στα φάει ο δικηγόρος.

 

Τώρα από φορολογικής απόψεως πάλι μάπα είναι .

Οπως ο άλλος μπορεί να κόψει απόδειξη στο μισό ποσόν που εισπρατει , το ίδιο μπορεί να κάνει με το συμφωνητικό. Τι παραπάνω εγκυρότητα έχει ?

 

Εγώ αλλού προβληματίζομαι.

 

Ποιές είναι κατα 3919 οι εργασίες για τις οποίες το συμφωνητικό υποχρεωτικά κατατίθεται στο σύστημα του ΤΕΕ ?

Πχ ένα συμφωνητικό για τοπογραφικό μεταβίβασης πρέπει να ανέβει ή όχι ?

 

Αν από την άλλη δεν το ανεβάσεις στο ΤΕΕ αλλά το συμπεριλάβεις στην δικιά σου συγκεντρωτική λίστα στο taxis τι μπορεί να γίνει ? Δεν βλέπω κάπου να προβλέπεται κάτι..

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου απορία είναι πού κολλάει ο 3919 με το ΤΕΕ και από που ως που έρχεται 1,5 χρόνο μετά ο νταβατζής μας (ΤΕΕ) να μας βάλει να παίζουμε με τις λέξεις..πώς να το διατυπώσουμε..για ποια έργα-μελέτες να το συντάξουμε..Άλλος λέει για όλα,άλλος λέει για κάποια..άλλος καμένος (όπως και εγώ) ρωτάει εφοριακούς και λογιστές και του λένε τόσο καιρό μόνο ΑΠΥ να κόβεις..Και στην τελική αν κάποιος αγνοήσει το ΤΕΕ και τα καψώνια του τί θα πάθει??

Θα μας στείλει το ΣΔΟΕ??

Link to comment
Share on other sites

Θέλω από καρδιάς,

να πω ένα μεγάαααλο "Ευχαριστώ!"

στον καλό μας νταβ....εεε..... στο καλό μας

το ΤΕΕ, γιατί πάνω απ' όλα σκέφτεται το

Μηχανικό του!

 

Του δίνει έξτρα δουλειά

για να μην κάθεται, να μη σκουριάσει βρε παιδιά!!

 

Σου λέει, "Τι κάνουν αυτοί οι ε.ε. μηχανικοί μας;; Τι πράγμα;;

Φυτοζωούν λέει;; Βρε συ Μάκη, γράψε καμιά παπ@ριά

στο ιντερνέτ να δώσουμε δουλειά στα παιδιά να μην κάθονται!!

Βρες καμιά παλιά οδηγία και τροποποίησέ τη λίγο...

μη γίνει καμιά στραβή και σκουριάσουν τα παιδιά!!!"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι πολύς χαμός για το τίποτα....

κάτι θυμήθηκε μετά απο ενα χρόνο το ΤΕΕ/ΤΚΜ και είπε ας σπείρω πανικό....

οτι συμφωνητικό εκανα για τον 4014 μέχρι τώρα, ετσι θα τους κατατεθεί...καθώς έχω φροντίσει να το εχω υποβάλλει και στην ΔΟΥ :mrgreen: :mrgreen:

αν δεν τους αρέσει....ξύδι!

 

απο τα όλα οσα γράφει τώρα η ανακοίνωση του ΤΕΕ/ΤΚΜ δεν θα ασχοληθώ καθόλου, καθώς ενα ιδιωτικό συμφωνητικό είναι μόνο ένα ιδιωτικό συμφωνητικό....αν δεν μπορούν να το καταλάβουν, παλι ξύδι!!!!

 

αν γουστάρω το ιδιωτικό συμφωνητικό μου να είναι 1 € θα είναι 1 €. οτι θέλω κάνω πλέον!!! έτσι δεν ψήφισαν????

ουου πες αλεύρι ΤΕΕ...η απελευθέρωση σε γυρεύει... ΑΣΧΕΤΟΙ καρεκλάδες του ω!

κέρδισα το joker και δουλεύω πλέον απο χόμπι.....έχει πρόβλημα το ΤΕΕ? Αν έχει, ξύδι....για να μην πω τίποτα αλλο με 3....

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές περιπτώσεις έχουμε ήδη υπογράψει συμφωνητικά.Δεν πρόκειται βέβαια να ζητήσουμε επανυπογραφή τους συμφωνα με το πρότυπο ΤΕΕ.Θα γελοιοποιηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, αν δεν ανεβάσετε τα αναγκαία συμφωνητικά και τους απαραίτητους υπολογισμούς αμοιβών, τότε το ΤΕΕ θα στείλει στη συγκεντρωτική του κατάσταση στη ΓΓΠΣ τη νόμιμη αμοιβή για τα έργα σας!!!!! Όλα και κάποιος μ@λ@κας την εποχή που διανύουμε θα βρεθεί για να τα ελέγξει και τότε δεν πρόκειται να ξεμπερδέψετε εύκολα....

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα θα μας τρελανεις????

Εσυ δεν ειπες οτι απο το "κουτακι" της συμφωνηθεισας θα βγαλλουν τη λιστα?

Λες να κατσουν να τσεκαρουν κατι χιλιαδες συμφωνητικα?

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι, θα τους ήταν εύκολο να το κάνουν από εκεί. Μπορούσαν, αν το ήθελαν.....

Δεν το θέλησαν όμως και μας υποβάλλουν σε αυτό το καψόνι.

Άρα, ο μόνος τρόπος ν' αντιδράσουμε, είναι αυτό το συμφωνητικό, ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ, όποιο κι αν είναι, ό,τι κι αν αναφέρει, να το ανεβάσουμε (δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά) και να τους το ...τρίψουμε στη μούρη!

Κι αν διαφωνούν στη συνέχεια, ας πάμε δικαστικά κι ας αποδείξουν (αν καταφέρουν) κάτι αντίθετο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, αν δεν ανεβάσετε τα αναγκαία συμφωνητικά και τους απαραίτητους υπολογισμούς αμοιβών

 

Εγω εδω ειχα την ενσταση.

 

Ερωτηση.

Με τα εργα τα οποια δοκιμαστικα ανοιξαμε τι γινεται?

Επισης πως ξερει το ΤΕΕ ποια χρονια πληρωθηκαμε? πχ ανοιγω ενα εργο τωρα και πληρωνομαι 23/1/13.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.