Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Δεν ξέρω στην Αθήνα τι γίνεται, αλλά στην επαρχία οι "επαρχιώτες" δεν καταλαβαίνουν από συμφωνητικά και τους το πλασάρουμε ως "ένα χαρτί που πρέπει να υπογραφεί για τυπικούς λόγους".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά την γνώμη μου καμία επιπλέον σύμβαση δεν χρειάζεται. Η έγγραφη συμφωνία που αναφέρουν οι σχετικοί νόμοι είναι οι δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης του έργου όπου αναφέρονται τα στοιχεία του έργου, ιδιοκτήτη κλπ και τα συνοδευτικά στοιχεία αμοιβών και όλα αυτά υποβάλλονται στην πολεοδομία και στο τεε έτσι κι αλλιώς.

Επειδή το τεε κάνει πόλεμο στην κυβέρνηση, δεν θα είμαστε εμείς τα θύματα της γραφειοκρατίας που θέλει να δημιουργήσει για να έχει αντικείμενο.

 

Διαφωνω.

Κανεις εσυ αναθεση-αναληψη πχ για ενα τοπογραφικο, για ενα ΠΕΑ, για μια Τ.Ε.????

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά λένε....πλέον παντού ιδιωτικό συμφωνητικό με όλο το ποσό της συμβατικής.

Είναι το μόνο που σε εξασφαλίζει ότι θα πληρωθείς (με το καλό, γιατί αν είναι να τρέχεις νομικά άστο καλύτερα..)

 

Σωστός giorgosv. Τους ζητάω και μια υπογραφή εδώ, για την εφορία είναι μην σας απασχολεί..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το συμφωνητικό πρέπει να είναι 4σέλιδο και τόσο νομικίστικο σαν αυτό του ΙΑΣΟΝΑ.

 

Δεν λέω, είναι το καλύτερο αυτό που έχει κάνει αλλά και με μία σελίδα που θα λέει τα βασικά δεν είμαστε ικανοποιημένοι ? Στοιχεία ιδιοκτήτη, μηχανικού, τι κάνει κ.τ.λ. Τις νομικές υποχρεώσεις και όλα αυτά πρέπει να τις αναφέρουμε ?

Link to comment
Share on other sites

terry

Όχι, αναφέρομαι μόνον σε περιπτώσεις που υποβάλλουμε αίτηση για αδειοδότηση από υπηρεσία όπως οικ. άδεια, άδεια εγκατάστασης, λειτουργίας κλπ. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις (ακόμη) γίνονται δηλώσεις ανάληψης-ανάθεσης και υποβάλλονται στην δημόσια αρχή (πολεοδομία κλπ). Τοπογραφικά και πεα δεν έχω άποψη γιατί δεν κάνω έτσι κι αλλιώς και δεν γνωρίζω τι απαιτείται για αυτά.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνουμε το συμφωνητικό είναι ένα έγγραφο που μας διασφαλίζει (και εμάς και τους πελάτες μας).

Είναι ισχυρό αποδεικτικό στοιχείο της συμφωνίας μας.

Είμαστε σήμερα και εκ του νόμου υποχρεωμένοι να έχουμε συμφωνητικό για ΚΑΘΕ δουλειά για την οποία εκδίδουμε ΑΠΥ.

Ο καθένας μας είναι επαγγελματίας και μπορεί να κινηθεί όπως αυτός επιλέξει καλύτερα.

Η γιαγιά μου στο χωρίο μου έλεγε "....όπως στρώσεις έτσι θα κοιμηθείς"!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικό μου συμπέρασμα λοιπόν για την ουσία του θέματος,

από τη στιγμή που Ι.Σ. χρησιμοποιούσα και θα χρησιμοποιώ (συμφωνώ με τη ρήση της γιαγιάς του ΙΑΣΟΝΑΣ άλλωστε..) , δεν μου είναι κόπος να το σκαννάρω - να το ανεβάσω - να το καταθέσω όπου μου ζητηθεί. Πέντε λεπτά παραπάνω χρόνος είναι..

 

Τα υπόλοιπά περί νομιμότητας του ΤΕΕ στο να ζητάει διάφορα, δεν τα λαμβάνω υπόψη μου γιατί δεν με αγγίζουν και πολύ στο συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Ιασονα. Νομίζω ότι για τα αυθαίρετα δεν χρειάζονται πολλά πολλά. Δεν είναι τόσο πολύπλοκη διαδικασία. Κάνεις κάτι και πληρώνεσαι....Ούτε μεγάλα ποσά είναι , ούτε ποσοστά υπάρχουνε σαν τους δικηγόρους. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Προσωπικά για τόσο μικρά ποσά νομίζω μπερδεύεται ο πελάτης (που είναι ο "Μήτσος") με 4σέλιδο συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικό μου συμπέρασμα λοιπόν για την ουσία του θέματος,

από τη στιγμή που Ι.Σ. χρησιμοποιούσα και θα χρησιμοποιώ (συμφωνώ με τη ρήση της γιαγιάς του ΙΑΣΟΝΑΣ άλλωστε..) , δεν μου είναι κόπος να το σκαννάρω - να το ανεβάσω - να το καταθέσω όπου μου ζητηθεί. Πέντε λεπτά παραπάνω χρόνος είναι..

Τα υπόλοιπά περί νομιμότητας του ΤΕΕ στο να ζητάει διάφορα, δεν τα λαμβάνω υπόψη μου γιατί δεν με αγγίζουν και πολύ στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Σωστά θα πράξεις!

Κι εγώ έτσι θα κάνω.

Να μην ξεχάσεις ν' ανεβάσεις μαζί και το "φύλλο υπολογισμού της αμοιβής από το ΤΕΕ με τον Α/Α έργου" σκαναρισμένο κι αυτό.

 

Υ.Γ. Λες και δεν μπορούν να το βρουν από δίπλα.

Δηλαδή; 3 σελίδες η σύμβαση και 3 σελίδες η αμοιβή = 6 σελίδες.

Αν π.χ. κάποιος έχει κάνει 100 δηλώσεις, τότε έχει 100 Χ 6 = 600 σελίδες Α4 για σκανάρισμα, με μέσο ρυθμό 30 την ημέρα, θέλει 20 ημέρες γι' αυτή τη δουλειά!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλά το φύλλο υπολογισμού ας το βρούν από παραδίπλα...μόνο το ιδιωτικό συμφωνητικό σκαννάρω πάνω στο οποίο έχω περάσει χειρόγραφα τον Α/Α έργου πριν τις υπογραφές.

Το έχω πάρει απόφαση πάντως πως από χθές μέχρι τη Δευτέρα, θα ασχολούμαι μόνο με scanning :???:

 

Είναι και μια καλή ευκαιρία να ξεσκονίσω παλιούς φακέλους για τυχόν εκκρεμότητες....ή απλά προσπαθώ δω το καψόνι θετικά...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.