Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε υφιστάμενο νόμιμο πατάρι με ΓΟΚ, δεν ελέγχω αν το πατάρι προυποθέτει τις προδιαγραφές ΝΟΚ αλλά ελέγχω οτιδήποτε νέο φτιάχνω σε αυτό;

Δηλ αν θέλω να βάλω WC, τα βάζω 1μ μέσα από το ανοικτό όριο;

Ευχαριστώ.

 

Edited by theone
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω ένα κατάστημα στο οποίο θέλουν να τοποθετήσουν πατάρι μεταλλικής κατασκευής. Σύμφωνα με τα όσα διάβασα το πατάρι πρέπει να είναι < του 70% και στο 10% του όγκου της συνολικής οικοδομής. 

Αρχικά το ερώτημα είναι μπορώ να το τακτοποιήσω με την δημιουργία νέας άδειας, στο e-adeies?  και αν ναι γνωρίζεται εαν υπάρχει πρόστιμο...?

Σε μια άλλη περίπτωση πάλι πατάρι σε κατάστημα, το οποίο υπάρχει, το τακτοποιώ με τον Ν.4495/17...? και ως δημόσια έγγραφα τι πρέπει να προσκομίσσω?

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. - akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2023 at 6:00 ΜΜ, 3DCon. said:

Έχω ένα κατάστημα στο οποίο θέλουν να τοποθετήσουν πατάρι μεταλλικής κατασκευής. ....

.....να το τακτοποιήσω με την δημιουργία νέας άδειας, στο e-adeies?  και αν ναι γνωρίζεται εαν υπάρχει πρόστιμο...?...

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά έτσι που το γράφεις.

Θέλουν να τοποθετήσουν καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει ακόμα και θέλουν να γινει

Άρα δεν κάνεις τακτοποίηση. Βγάζεις Άδεια (εάν φυσικά έχεις τους όρους και τις προϋποθέσεις του ΝΟΚ).

Άρα αν δεν υπάρχει τι πρόστιμο να πληρώσεις !!!??? (ε.ιναι άτοπο)

 

On 5/2/2023 at 6:00 ΜΜ, 3DCon. said:

....
...πατάρι σε κατάστημα, το οποίο υπάρχει, το τακτοποιώ με τον Ν.4495/17...? ...

αν έχει κατασκευαστεί προ Ιούλιο 2011 είναι η βασική προϋπόθεση να μπορείς να το τακτοποιήσεις με τον 4495

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να κάνω προσθήκη β' ορόφου (κατοικία) και να χρησιμοποιήσω την υπολειπόμενη δόμηση σε κτήριο που έχει ήδη 2 άδειες και από όπου προκύπτει η υπολειπόμενη δόμηση. 

Στο Ισόγειο του κτηρίου υφίσταται κατάστημα (ξεχωριστή ιδιοκτησία) με πατάρι (εντός όγκου καταστήματος) που δεν εμφανίζεται στις δύο προηγούμενες άδειες και ενδεχομένως είναι νομιμοποιημένο με τον 4495/17 ή κάποιον άλλο, ενδεχομένως και όχι. 

Εγώ για το υπολειπόμενο δόμησης θα πρέπει να δω αν είναι νομιμοποιημένο το πατάρι αυτό; ή θα πάω με τον υπολειπόμενο συντελεστή δόμησης όπως προκύπτει από τις παρελθούσες άδειες;

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, vsokme said:

....

Εγώ για το υπολειπόμενο δόμησης θα πρέπει να δω αν είναι νομιμοποιημένο το πατάρι αυτό;...

με αυτό....

και αν δεν έχει νομιμοποιηθεί ή τακτοποιηθεί θα πρέπει να γίνει.

 

Υ.Γ.

και φυσικά αποτυπώνεις κάθε άλλη υφιστάμενη υπερβαση Δόμησης Κάλυψης όγκο αυθαιρεσία  αν υπάρχει και τα συνυπολογίζεις 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

με αυτό....

και αν δεν έχει νομιμοποιηθεί ή τακτοποιηθεί θα πρέπει να γίνει.

 

Αυτό ακόμη κι αν είναι αλλουνού η ιδιοκτησία;

Το λέω αυτό γιατί η προσθήκη όροφου θα γίνει με δικαίωμα υψούν από τα συμβόλαια.

Εγώ θα πρέπει να αναζητήσω τα χαρτιά του άλλου ιδιοκτήτη έτσι κι αλλιώς;

 

Επίσης, αν έχει τακτοποιηθεί ως πατάρι με τον 4495/17, (ή τέλος πάντων τακτοποιηθεί), εγώ θα λάβω ως δομήσιμα το 50% του παταριού για να αφαιρέσω από την υπολοιπόμενη δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vsokme said:

Αυτό ακόμη κι αν είναι αλλουνού η ιδιοκτησία;

....

Η πολεοδομική Οικοδομική Άδεια πάει με βάση το οικόπεδο (τι είναι και τι έχει) και όχι με τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα που ο καθένας έχει.

Και το τι μελλοντικά δικαιώματα δόμησης, κάλυψης όγκου κλπ τα υπολογίζουμε με βάσει τις πολεοδομικές διατάξεις του οικοπέδου και όχι τι γράφουν γράφουν οι τίτλοι. Οι τίτλοι ορίζουν σε ποιον θα ανήκουν αυτά τα δικαιώματα (πχ το "υψούν" που αναφέρεις)

Οπότε πριν κάνεις ερωτήσεις επί υποθετικών σεναρίων δες τι έχει γίνει και τι υπάρχει και μετά θα έχεις πιο άμεσα ζητήματα να επιλύσεις.

Οπότε εσύ (πιο σωστά ο εργοδότης σου) δεν αναζητάς χαρτιά άλλου ιδιοκτήτη αλλά "χαρτία" του οικοπέδου που είναι και του δικού σου εργοδότη (ιδιοκτήτη)

Επικουρικά τσέκαρες στην υφιστάμενη Οικοδομική άδεια αν στο τεύχος της στατικής μελέτης έχει πρόβλεψη ορόφου

Και φυσικά του πότε είναι αυτή η στατική μελέτη (έχουν αλλάξει πολλα μα πολλά σε μερικές δεκαετίες απόσταση)

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη Didonis

αλλά το άρθρο 107 4495/17 έχει και την εξής εξαίρεση (στην οποία όπως υποθέτω μάλλον εμπίπτει ο/η ερωτών/ούσα) 

Άρθρο 107
Ενέργειες αρμόδιων υπηρεσιών
2. Αν το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μέχρι τις 28.7.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών και την έκδοση οικοδομικής άδειας που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη, δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.
Edited by ΚΑΝΑ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2023 at 6:10 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

συγνώμη Didonis

αλλά το άρθρο 107 4495/17 έχει και την εξής εξαίρεση (στην οποία όπως υποθέτω μάλλον εμπίπτει ο/η ερωτών/ούσα) 

Άρθρο 107
Ενέργειες αρμόδιων υπηρεσιών
2. Αν το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μέχρι τις 28.7.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών και την έκδοση οικοδομικής άδειας που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη, δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.

Ευχαριστώ πάρα πολύ ΚΑΝΑ. Μου έλυσες τα χέρια, ευγενικά και ψύχραιμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε κτήριο γραφείων που κατασκευάστηκε με άδεια του 1999 στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα, μπορεί να κατασκευαστεί εσωτ. εξώστης με νοκ? Δεν υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ. Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να βγάλω άδεια νομιμοποίησης για να βγάλω τα κλιμακοστάσια από τον συντελεστή δόμησης που είχαν προσμετρηθεί ώστε τα τετραγωνικά να τα δώσω στους τακτοποιημένους χώρους και μετά να αντιμετωπίσω ολόκληρο το κτήριο με νοκ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.