Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό για έκδοση άδειας


Vikie

Recommended Posts

Συνάδελφοι σε τοπογραφικό αδείας με ρυμοτομικό του 34(ΣΠΑΤΑ), όπου όλα είναι διαφορετικά καθώς η ρυμοτομία δεν υλοποιήθηκε ποτέ, δείχνουμε εννοείται υφιστάμενη κατάσταση και εγκεκριμένη ρυμοτομική...Περνάμε και την οικοδομική που κανένας δεν έχει ακολουθήσει σωστά σε όλο το Ο.Τ...

Είναι υποχρεωτικό όμως να κάνουμε διάγραμμα εφαρμογής σε τέτοιες περιπτώσεις ή αρκεί η παραπάνω προσέγγιση στον σχεδιασμό Ρ.Γ και Ο.Γ?

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε τοπογραφικό αδείας με ρυμοτομικό του 34(ΣΠΑΤΑ), όπου όλα είναι διαφορετικά καθώς η ρυμοτομία δεν υλοποιήθηκε ποτέ, δείχνουμε εννοείται υφιστάμενη κατάσταση και εγκεκριμένη ρυμοτομική...Περνάμε και την οικοδομική που κανένας δεν έχει ακολουθήσει σωστά σε όλο το Ο.Τ...

Είναι υποχρεωτικό όμως να κάνουμε διάγραμμα εφαρμογής σε τέτοιες περιπτώσεις ή αρκεί η παραπάνω προσέγγιση στον σχεδιασμό Ρ.Γ και Ο.Γ?

Φιλε μου διάγραμμα εφαρμογής θα κάνεις μονο αν δεν μπορείς να φέρεις σωστά τις γραμμές σου. Δηλαδή όταν πας να εφαρμόσεις Ρ.Γ και Ο.Γ. στην αποτύπωση σου και δεν έχεις σωστά και σταθερά σημάδια ωστε να τις εφαρμόσεις σωστά θα αναγκαστείς να κάνεις Δ.Ε.Εγω πάντα τυπώνω σε 1/200 την αποτύπωση μου και παω στην εκάστοτε πολεοδομία και το συζητάω με τον προϊστάμενο του τοπογραφικού να μου πει την άποψη του. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις πάντως αναγκάζεστε να κάνεις Δ.Ε. πριν βγάλεις αδεία για να είσαι εσύ πανω απ όλα κατοχυρωμένος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To διάγραμμα εφαρμογής χρειάζεται μόνο για το κομμάτι που έχει πρόσωπο η ιδιοκτησία ή πρέπει να συνταχθεί για όλο το Ο.Τ?

Link to comment
Share on other sites

To διάγραμμα εφαρμογής χρειάζεται μόνο για το κομμάτι που έχει πρόσωπο η ιδιοκτησία ή πρέπει να συνταχθεί για όλο το Ο.Τ?

Για ολο το Ο.Τ.Θα μαζεψεις ολες τις τεχνικες εκθεσεις αν υπαρχουν απο τις οδους που περιβαλουν το Ο.Τ. θα κανεις μια καλη αποτυπωση και θα προσπαθησεις να εφαρμοσεις τις Τ.Ε. ,τυπωνεις και πας πολεοδομια να το δειξεις και να συμβουλευτεις το τοπογραφικο τμημα.Για μενα αν δεν εισαι σιγουρος για την ακριβεια εφαρμογης των γραμμων κανε Δ.Ε. εγω αυτο θα εκανα.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ξεχάσατε να του πείτε ότι αν βρίσκεται σε περιοχή με πράξη εφαρμογής δεν χρειάζεται αποτύπωση των ομόρων (αφού αυτά έχουν τακτοποιηθεί πλέον).

Μόνο στα παλιά σχέδια απαιτείται αποτύπωση ομόρων πράγμα που δεν είναι πάντα εύκολο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tην αποτύπωση την έχω ήδη κάνει , συμπεριλαμβανόμενων και των ομόρων και όλου του Ο.Τ.

Απλά η υφιστάμενη ρυμοτομική διακόπτεται από όγκους παλιών κτισμάτων που βγαίνουν πάνω στον δρόμο τελείως άναρχα σε αρκετά κομμάτια του Ο.Τ. Επίσης δεν υπάρχει σαφής Ο.Γ και δεν κολλάει και το εγκεκριμένο ρυμοτομικό. Όμως στο τμήμα που έχει πρόσωπο η ιδιοκτησία τα πράγματα είναι πιο ομαλά. Το πρόβλημα δημιουργείται στις άλλες πλευρές του Ο.Τ. Οπότε Θα σχεδιάσω το τοπογραφικό με την υφιστάμενη κατάσταση και ό,τι μου πουν από την πολεοδομία.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Eδώ αναφέρεσαι σε παλαιό σχέδιο το οποίο δεν έχει υλοποιηθεί. Απλά θα κάνεις όπως έκανες την αποτύπωσή σου και θα εφαρμόσεις σε σχέση πάντα με τα όμορα Ο.Τ τις Ρ.Γ.

Να κάνεις διάγραμμα εφαρμογής ...γιατί???

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Βρίσκω το εμβαδόν της ταράτσας (ενός κτίσματος που βρίσκεται μέσα στο οικοπέδο που έχω αποτυπώσει) από το site του κτηματολογίου και ειναι χονδρικά 504 τ.μ. ενώ από το σχεδιο μου βγαίνει 492 τ.μ. είναι μεγάλη απόκλιση για εντός σχεδίου περιοχή.

Αυτό συμβαίνει γιατι θέλω να πιστεύω πως ο υπολογισμός μέσω του παραπάνω site είναι ιδιαίτερα χονδρικός έτσι δεν είναι? ή να αρχίσω να σκεφτομαι πως κάτι δεν έκανα καλά?

Επίσης ακόμη μια ερώτηση,

για οικοδομική άδεια με σκοπό την αλλάγη χρήσης σε 1 διαμέρισμα 6οροφης πολυκατοικίας, εσείς θα σημειώνατε και υψόμετρα στο τοπογραφικό?δηλ. δεν το καταλαβαίνω αυτό, ο νόμος λεει ναι πλεον αλλά ρε παιδιά στην προκειμένη περίπτωση ότι ήταν να χτιστεί στο συγκεκριμένο οικόπεδο έχει χτιστεί εδώ και πολλά χρόνια, τα υψόμετρα τι τα θέλουν (λέω εγώ τώρα...)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Απ την κλίμακα απ την οποία σχεδίασες την ταράτσα χονδρικά, μέσω του ορθοφωτοχάρτη του κτηματολογίου δεν είσαι σε θέση να ξέρεις ότι έχεις "πατήσει" ακριβώς πάνω στις κορυφές και όχι σε σημεία 10-20+ εκατοστά δίπλα απ τα πραγματικά. Οπότε εκεί οφείλεται η φυσιολογική διαφορά που βρίσκεις. Αν συνέπιπταν οι μετρήσεις τότε θα το ρίχναμε όλοι στην ορθοφωτοχαρτική αποτύπωση. :smile:

Τα υψόμετρα μου τα ζήτησαν και μένα πριν από ένα μήνα,ομοίως σε άδεια αλλαγής χρήσης. επειδή τα ζητάει ο νόμος. Πάνε όλα με προδιαγραφές αδείας καθώς δεν υπάρχουν διευκρινήσεις για υποπεριπτώσεις... Στην ουσία τις υψομετρικές διαφορές των κορυφών του οικοπέδου έδειξα, πράγμα που ούτως ή άλλως θα υπολόγιζα κατά την αποτύπωση, οπότε μικρό το κακό. Μην ξεχάσεις και βεβαίωση υψομέτρων αν έχεις διαμορφωμένα πεζοδρόμια, από την τεχνική υπηρεσία του δήμου. Θα στην ζητήσουν σίγουρα.

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.