Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για έκδοση άδειας


Recommended Posts

  • 4 months later...

εχω μια απορια που οσο και να το ψαχνω δεν μου λυνεται!

 

απαιτειται

''Αποτύπωση των ορίων και κτισμάτων των ομόρων οικοπέδων. Αναφορά περί αρτιότητας

τους και αναγραφή στοιχείων των ομόρων ιδιοκτητών''
 
Θα πρεπει δηλαδη να γνωριζουμε τα όρια των ομορων οικοπεδων και να μελετησουμε αν αυτα ειναι αρτια και οικοδομησιμα? 
αυτο πως θα γινει? ? ?
ξεσηκωνοντας τη γειτονια ολοκληρη για να μας υποδειξουν τα όρια των οικοπεδων,  τυχον τοπογραφικα τους, συμβολαια κ.α :confused:
 
 
παρακαλω πεστε μου οτι δεν καταλαβα κατι καλα, διαφορετικα οι ανθρωποι που το εγραψαν ειναι τρελοι..
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περί αρτιότητας και στοιχείων όμορων ιδιοκτησιών: Δε το έχω κάνει ποτέ και δεν είχα κανένα πρόβλημα έως σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

 

εχω μια απορια που οσο και να το ψαχνω δεν μου λυνεται!

 

απαιτειται

''Αποτύπωση των ορίων και κτισμάτων των ομόρων οικοπέδων. Αναφορά περί αρτιότητας

τους και αναγραφή στοιχείων των ομόρων ιδιοκτητών''
 
Θα πρεπει δηλαδη να γνωριζουμε τα όρια των ομορων οικοπεδων και να μελετησουμε αν αυτα ειναι αρτια και οικοδομησιμα? 
αυτο πως θα γινει? ? ?
ξεσηκωνοντας τη γειτονια ολοκληρη για να μας υποδειξουν τα όρια των οικοπεδων,  τυχον τοπογραφικα τους, συμβολαια κ.α :confused:
 
 
παρακαλω πεστε μου οτι δεν καταλαβα κατι καλα, διαφορετικα οι ανθρωποι που το εγραψαν ειναι τρελοι..

 

καλά κατάλαβες και είναι τρελοί

η λογική τους λέει ότι πρέπει να είναι άρτια και τα όμορα και δεν υπάρχουν μή άρτια, τυφλά κλπ τα οποία χρήζουν τακτοποίησης την οποία μπορεί να εμποδίσει η ανοικοδόμηση στο "δικό σου"

το γεγονός βέβαια ότι τα ρυμοτομικά πρέπει να βασίζονται σε κτηματολογικό υπόβαθρο είναι μια παράμετρος που την "ξεχνάνε" όταν τα συντάσσουν, όπως πολλές φορές "ξεχνάνε" και να αναρτήσουν τα ρυμοτομικά σε κατάλληλη κλίμακα ώστε οι εμπλεκόμενοι να μπορούν να δουν αν προκύπτουν τέτοια ζητήματα και να υποβάλουν ενστάσεις, γενικώς "ξεχνάνε" διάφορα και πρέπει να τρέχει ο ιδιώτης μηχανικός να καλύπτει την απώλεια μνήμης

(όπως τις Α/Φ του 4178,.. ρε κόλλημα με τις Α/Φ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ξεμπερδεματα δηλαδη..

σκεφτομαι να παρω το αποσπασμα του κτηματολογιου και να βαλω αναλογως τα ορια των ιδιοκτησιων.

Οσον αφορα την αρτιοτητα βεβαια θα προκυψει στο περιπου και αυτη απο τις διαθεσιμες συντεταγμενες αυτου του αποσπασματος..

Ούτως η άλλως μπορεί να υπάρχουν κακοπροαιρετοι γείτονες , που εφοσον δεν υπογράφουν πουθενα για την υποδειξη των οριων των ιδιοκτησιων τους, μπορουν να μας δείξουν ο.τι να ναι..

Συνεπώς δεν μπορει να ευθυνόμαστε ιδιαιτερα σε αυτό το σημειο συναδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κλείσεις το ΟΤ σου με όλες τις οδούς που το περικλείουν και ΟΓ,ΡΓ στο απέναντι σου οικόπεδο.

Οι αρτιότητες, δε, των ομόρων κατά προσέγγιση αν είναι άρτια κατά κανόνα η παρέκκλιση

Link to comment
Share on other sites

στο περίπου ρωτώντας

για τους όμορους που κυρίως σε ενδιαφέρει μπορείς και δικαιούσαι να τους καλέσεις -αν δεν έχουν σκοτωθεί με τον δικό σου, ως είθισται-, ακόμα και άν είναι υλοποιημένα τα όριά του δεδομένου ότι θέλει να οικοδομήσει και δεν θα ήταν σκόπιμο να προκύψει κάποια διεκδίκηση εκ των υστέρων (μετά την άδεια)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω την αίσθηση ότι η κουβέντα σας βαδίζει σε λάθος μονοπάτι.

Σύμφωνα με το άρθρο 7§7 του ΝΟΚ

«7. Δεν επιτρέπεται η δόμηση ακόμη και σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, έστω και κατά το άρθρο 25 του ν. 1337/1983 όπως εκάστοτε ισχύει, αν για οποιονδήποτε λόγο απαιτείται τακτοποίηση των γειτονικών του οικοπέδων και κατά την κρίση της πολεοδομικής υπηρεσίας, η δόμηση θα παρεμποδίσει ή θα δυσχεράνει με οποιονδήποτε τρόπο την τακτοποίηση»

Το άρθρο αυτό έχει ισχύ για τα εντός εγκεκριμμένου ρυμοτομικού σχεδίου.

 

Το πρόβλημα που θίγεται είναι υπαρκτό, και μπορεί να γίνει ακόμα πιο πολύπλοκο: ακόμα και να ξέρετε τα όρια των όμορων, χωρίς χρόνο δημιουργίας, δεν μπορείτε να βεβαιώσετε παρέκκλιση. Και μια παραλλαγή, όμορη πολυκατοικία (π.χ. στην Αθήνα), πως βρίσκουμε τους ιδιοκτήτες;

 

Και ενώ εδώ θα σχολίαζα ότι όλα αυτά θα λυθούν με την έλευση ενός σωστού Κτηματολογίου, ο/η Perda λέει ότι στην περίπτωσή του υπάρχει κτηματολόγιο...

 

Συνάδελφε Perda, υπολόγισε στο κόστος του τοπογραφικού 1 κτηματογραφικό απόσπασμα ΜΕ συντεταγμένες ομόρων, πήγαινε βρες το βιβλίο και τσέκαρε για τα όμορα ΚΑΕΚ ιδιοκτήτες και αρχικές εγγραφές, και τα περισσότερα προβλήματά σου έχουν λυθεί.

Edited by dsworks
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.