Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για έκδοση άδειας


Recommended Posts

Εμένα συνέπιπταν κορυφές κτιρίου με οικοπέδου για αυτό και σου είπα μόνο οικοπέδου εκ παραδρομής.

Επομένως εσύ θα χρειαστεί να δείξεις συν/νες και υψομ. διαφορές κορυφών οικοπέδου και κτιρίου.

Γι αυτό και το καλύτερο είναι να περάσεις από την αρμόδια πολεοδομία να σου πουν τι ακριβώς θέλουν στο τοπογραφικό, ώστε να μην σε γυρνάνε πίσω μετά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτησω το εξης: μου ζητηθηκε σε οικισμο προ του 23 χωρις σχεδιο (ιδιοκτησιακο καθεστως) να συνταξω τοπογραφικο διαγραμμα αδειας.Στο τοπογραφικο δειχνω τα ομμορρα και οτι αλλο χρειαζεται. Πρεπει να αναφερω αν τα ομορρα ειναι αρτια και οικοδομησιμα? πρεπει δηλαδη εγω να ζητησω στοιχεια των ομορρων για να δω αν ειναι αρτια και οικοδομησιμα (συμβολαια, τ.μ. και αν ειναι  προυφισταμενα). Και σε περιπτωση που δεν ειανι τι γινεται??? υπαρχει περιπτωση ενω πληροι το απαιτουμενο εμβαδον και προσωπο να μην παρει αδεια οικοδομησης εξ'αιτιας των μη αρτιων και μη οικοδομησιμων ομορρων???

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει???????????????

Edited by peritopo
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό:

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=2911&language=el-GR

Η αποτύπωση των γειτονικών οικοπέδων γίνεται μόνο για τον προσδιορισμό των

ελάχιστων πλαγίων αποστάσεων.

Στους οικισμούς χωρίς σχέδιο η αρτιότητα των ομόρων δεν επηρεάζει την

αρτιότητα/οικοδομησιμότητα του υπο εξέταση γηπέδου...οπότε λογικά μπορείς

να το αποφύγεις..

ΥΓ: Εχω σκαλώσει τώρα και δεν θυμάμαι σε πιο νόμο/εγκύκλιο αναφέρεται το οτι δεν επηρεάζουν

τα όμορα την αρτιότητα/οικοδομησιμότητα στους οικισμούς...αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να με συμπληρώσει...

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

Σαφή και άμεση αναφορά δεν μπορώ να βρώ αυτή τη στιγμή...μάλλον
έχω σκουριάσει λόγω αδράνειας... :-x
 Θα το πάω αλλιώς χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.... το πιό κοντίνο
που βρίσκω ειναι το αρθ7/παρ7 του ΝΟΚ το οποίο κάνει αναφορά για όμορα
οικόπεδα αλλα δεν ισχύει για οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό...
οπότε ίσως απο εκεί προκύπτει οτι δεν επηρεάζουν...

Υπάρχει κ αυτή η εγκύκλιος του ΓΟΚ .... Δες το αρθ6/παρ1.
http://doc.texnikoi.gr/texnikoi_cgi-bin/getfile.asp?URL=/texnikoi_demo/GOK/60.htm&/GOK/60.htm

Με κάθε επιφύλαξη ας με επιβεβαιωσει κάποιος να μου φύγει κ εμένα η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται να γράψεις αν είναι άρτια και οικοδομήσιμα.

Γιατί όμως δεν ρωτάς στην ΥΔΟΜ? Απο εκεί θα το επιβεβαιώσεις, όχι απο εμάς.

Link to comment
Share on other sites

α. στους οικισμούς (κάτω των 2000 ή προ 1923) για να εξετάσεις την αρτιότητα πρέπει να ξέρεις πότε δημιουργήθηκε το όμορο (κάτι που λένε περί κομμώσεως ωών ισχύει εδώ, γιατί πρέπει να βρεις μερίδα γείτονα -μέσω δικηγόρου- στο υποθηκοφυλακείο κλπ. κλπ.)

β. επιπλέον η ύπαρξη ή μη δρόμου στην πρόσοψη (απ' όπου συναρτάται η αρτιότητα) παίζεται κι αυτή, καθώς, ναι μεν πολεοδομικά αναφερόμαστε σε κοινόχρηστους προ του 1983, κατά το αστικό όμως δίκαιο πρέπει να φτάσεις πριν το 1923 (έχουν εξαφανίσει δρόμους τα δικαστήρια ουκ ολίγους ανά την επικράτεια)

Τα α. και β. δεν έχουν κανένα νόημα ούτως ή άλλως γιατί

η ύπαρξη μη άρτιου εντός σχεδίου συνεπάγεται πράξη τακτοποίησης

η σχετική νομοθεσία δεν ισχύει εντός οικισμού χωρίς ρυμοτομικό σχέδιο

άρα και μη άρτιος να είναι ο γείτονας δεν σε εμποδίζει να χτίσεις

Τώρα μη ψαρώνετε στα περί οικοδομικών τετραγώνων (σε οικισμούς), μόνο τα όμορα να βάλετε στο σχέδιο αυτό λέει η τελευταία εγκύκλιος (δεν την σχολιάζω ξανά τα έχω πει αλλού), χωρίς ενδείξεις αρτιότητας οικοδομησιμότητας. Οικοδομικά τετράγωνα ΔΕΝ υπάρχουν στους οικισμούς ούτε κλείνουν από δρόμους (το λέω μην τυχόν σας το πει καμιά ΥΔΟΜ, το αντιμετώπισα και αντιπαρήλθα πρόσφατα)

Όσο για τις αποστάσεις από το όριο πρέπει να είσαι βέβαιος ότι το υφιστάμενο κτίσμα είναι νόμιμο αλλιώς (αν δεν είναι) το αγνοείς

αυτά

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.