Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για κλιμακοστάσια ΝΟΚ


Recommended Posts

Καλημέρα!

Αφαιρούνται σίγουρα όπως και τυχόν υπάρχοντες διάδρομοι στον όροφο προς τα δωμάτια. Εγώ δεν θα προσμετρούσα και τα τοιχία του ανελκυστήρα στο χώρο του κλιμακοστασίου παρά μόνο τα περιμετρικά. Στα κοινόχρηστα κλιμακοστάσια δεν προσμετράται κανένα τοιχίο του ανελκυστήρα οπότε εδώ χάριν του αδιευκρίνιστου της νομοθεσίας τα περιμετρικά θα τα προσμετρούσα. Είναι αρκετά κατατοπιστικό το δκ που ανάρτησαν ως υπόδειγμα καθώς είναι για διώροφη μονοκατοικία. Σας το παραθέτω. Καλή συνέχεια!

ΔΚ ΔΕΙΓΜΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 189
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσο για τη στάση ΑΜΕΑ μπροστά από τον ανελκυστήρα δύναται να τοποθετηθεί καθώς, όπως πολύ σωστά έγραψε ο συνάδελφος, οι ανελκυστήρες δεν χρησιμοποιούνται σε περίπτωση πυρκαγιάς και οι οδεύσεις διαφυγής σε κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο πρέπει να έχουν πλάτος τουλάχιστον 0,90μ.  Οπότε αν ήταν κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο δεν θα επαρκούσε το 0,80μ όδευση αν τοποθετούσαμε τη στάση ΑΜΕΑ μπροστά από την είσοδο του φρεατίου. Στην περίπτωσή σας βέβαια δεν είναι κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο οπότε δεν απαιτείται ούτε στάση ΑΜΕΑ στον όροφο καθώς δεν απαιτείται ανελκυστήρας. Από τη στιγμή βέβαια που βάλατε (ανελκυστήρα) καλώς το προβλέπετε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θεωρώ πως ακόμα και αν ήταν Κ/Χ κλιμακοστάσιο, δεν θα υπήρχε πρόβλημα αφού δεν είναι έξοδος διαφυγής μιας και είναι το τέλος του διαδρόμου....

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το έχουμε ξανασυζητήσει ... αλλά το επαναλαμβάνω.

Η ελάχιστη απαίτηση είναι 80+90=170. Το 80 είναι του ΑΜΕΑ και το 90 είναι του πυροσβέστη (είτε αυτός περνάει δίπλα από τον ΑΜΕΑ είτε βγαίνει από τον ανελκυστήρα τον οποίο μόνον αυτός χειρίζεται σε περίπτωση πυρκαιάς).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η θέση ΑΜΕΑ επιτρέπεται μπροστά από ανελκυστήρα. Επίσης δεν έχουμε όδευση μπροστά από τον ανελκυστήρα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Η 6ε δεν έχει ανελκυστήρα. 

Ο ανελκυστήρας αφαιρείται με την 6κζ και σωστά αφαιρείτε μόνο 1,60*1,60.

Οι διάδρομοι που έχετε επιλέξει να αφαιρέσετε είναι οι διάδρομοι του κλιμακοστασίου. Είναι η αυστηρή και σωστή κατά την γνώμη μου ερμηνεία. Πολλοί συνάδελφοι αφαιρούν και όλους τους διαδρόμους στο επίπεδο.

 

 

On 4/3/2023 at 2:36 ΜΜ, kan62 said:

Αν θυμάμαι καλά το έχουμε ξανασυζητήσει ... αλλά το επαναλαμβάνω.

Η ελάχιστη απαίτηση είναι 80+90=170. Το 80 είναι του ΑΜΕΑ και το 90 είναι του πυροσβέστη (είτε αυτός περνάει δίπλα από τον ΑΜΕΑ είτε βγαίνει από τον ανελκυστήρα τον οποίο μόνον αυτός χειρίζεται σε περίπτωση πυρκαιάς).

Οι ανελκυστήρες πυροσβεστών απαιτούνται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και έχουν ειδικές προδιαγραφές.

Ο κοινός ανελκυστήρας μιας πολυκατοικίας θεωρείται ανενεργός σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Latg said:

Η θέση ΑΜΕΑ επιτρέπεται μπροστά από ανελκυστήρα. Επίσης δεν έχουμε όδευση μπροστά από τον ανελκυστήρα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Η 6ε δεν έχει ανελκυστήρα. 

Ο ανελκυστήρας αφαιρείται με την 6κζ και σωστά αφαιρείτε μόνο 1,60*1,60.

Οι διάδρομοι που έχετε επιλέξει να αφαιρέσετε είναι οι διάδρομοι του κλιμακοστασίου. Είναι η αυστηρή και σωστή κατά την γνώμη μου ερμηνεία. Πολλοί συνάδελφοι αφαιρούν και όλους τους διαδρόμους στο επίπεδο.

 

Τι σημαίνει αυτό για εμάς τους αδαείς;

Link to comment
Share on other sites

Η διάταξη λέει: "ε. Η επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά επίπεδο (όροφο, πατάρι, σοφίτα) και ανά κλιμακοστάσιο σε κάθε αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία, συμπεριλαμβανομένων των πλατύσκαλων, των διαδρόμων και των χώρων αναμονής ατόμων με αναπηρία και εμποδιζόμενων ατόμων."

Αυτό για εμένα διαβάζεται: "ε. Η επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά επίπεδο (όροφο, πατάρι, σοφίτα) και ανά κλιμακοστάσιο σε κάθε αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία, συμπεριλαμβανομένων των πλατύσκαλων, των διαδρόμων και των χώρων αναμονής ατόμων με αναπηρία και εμποδιζόμενων ατόμων του κλιμακοστασίου."

 

Όπου διάδρομοι του κλιμακοστασίου σημαίνει διάδρομοι που συνδέουν μόνο όσους χώρους/επιφάνειες σχετίζονται με το κλιμακοστάσιο, δηλαδή την κλίμακα με τον τυχόν ανελκυστήρα και με τον τυχόν προστατευμένο χώρο αναμονής ΑΜΕΑ.

Από εκεί και πέρα όπως είπα αυτή είναι η αυστηρή ερμηνεία (και σωστή κατά τη γνώμη μου).
Πλέον οι άδειες εκδίδονται με ευθύνη μηχανικού και δεν μπορώ να είμαι απόλυτος ότι η ερμηνεία που δίνουν οι συνάδελφοι που αφαιρούν ότι διαδρόμους υπάρχουν στην εκάστοτε στάθμη έως 25τμ είναι λάθος.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

αυτό που προσπαθώ να ξεκαθαρίσω είναι πως καλύπτεται σε όλο τον "κύκλο" (από την οικοδομική άδεια, κατασκευή με ρύθμιση Ν.4495/17, Κ1000, μέχρι την ΗΤΚ) η διαφορά στη Δόμηση που προκύπτει από τον ΝΟΚ αφού πλέον δεν συνυπολογίζεται ένα τμήμα του κλιμακοστασίου και θα πρέπει να διορθωθεί ο πίνακας ποσοστών συνιδιοκτησίας.

Επιτρέψτε μου ένα αριθμητικό παράδειγμα :

Διώροφη οικοδομή με οικοδομική άδεια του 2000, έχει συνταχθεί Κ1000 για εξάντληση Δόμησης στον Β' όροφο

Υπάρχον Ισόγειο : Διαμέρισμα Ι1 100,00τμ - Διαμέρισμα Ι2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 25,00τμ

Υπάρχων Α' όροφος : Διαμέρισμα Α1 100,00τμ - Διαμέρισμα Α2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 25,00τμ

Μελλοντικός Β' όροφος : Διαμέρισμα Β1 100,00τμ - Διαμέρισμα Β2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 25,00τμ

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΔΟΜΗΣΗ 675,00τμ

Σήμερα, βάσει ΝΟΚ, σε άδεια για προσθήκη ορόφου δεν συνυπολογίζονται στη Δόμηση τα 20,00τμ του Κλιμακοστασίου, συνεπώς προκύπτει Γ' όροφος για εξάντληση Δόμησης

Υπάρχον Ισόγειο : Διαμέρισμα Ι1 100,00τμ - Διαμέρισμα Ι2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 5,00τμ

Υπάρχων Α' όροφος : Διαμέρισμα Α1 100,00τμ - Διαμέρισμα Α2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 5,00τμ

Προσθήκη Β' ορόφου : Διαμέρισμα Β1 100,00τμ - Διαμέρισμα Β2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 5,00τμ

Προσθήκη Γ' ορόφου : Διαμέρισμα Γ1 55,00τμ -  Κλιμακοστάσιο 5,00τμ

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΔΟΜΗΣΗ 675,00τμ

1. Ποιά η διαδικασία;

  • Σύνταξη νέου Πίνακα Ποσοστών
  • ΗΤΚ
  • Έκδοση Άδειας Προσθήκης

2. Μήπως θα πρέπει να γίνει Ενημέρωση Φακέλου στην υπάρχουσα οικοδομική άδεια για να μην υπάρχει ανακολουθία στην ΗΤΚ;

3. Οι εξωτερικοί τοίχοι του κλιμακοστασίου προς τον ακάλυπτο συνυπολογίζονται στη Δόμηση (όπως προαναφέρθηκε στη σελ. 9) ενώ στο Ισόγειο κλιμακοστάσιο με pilotis αφαιρείται όλο το εμβαδόν του κλιμακοστασίου-εισόδου (έως 40,00τμ);

 

Συγνώμη που επιμένω με το αριθμητικό παράδειγμα (το έχω ξαναρωτήσει στο "Κοινόχρηστο Κλιμακοστάσιο") αλλά δεν έχω βρει κάποια απάντηση από ΤΕΕ.

Υπάρχει κάποιο email που μπορώ να απευθυνθώ για τέτοιου είδους λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει το ερώτημα. Έχεις αυθαίρετο και θες να νομιμοποιήσεις; Αν έχεις εξαντλήσει δόμηση, τα ξεχνάς όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.