Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο βίντεο λέει ότι στα ποσά για ανάλωση προηγούμενων ετών "δεν υπάγονται επιχορηγήσεις που λαμβάνει ο φορολογούμενος λόγω υπαγωγής σε αναπτυξιακό νόμο για πραγματοποίηση επενδύσεων". Αυτό περιλαμβάνει και τα χρήματα από το πρόγραμμα Νέοι Ελεύθεροι Επαγγελματίες - Νέοι Επιστήμονες του ΟΑΕΔ?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως ναι. Δεν περιλαμβάνονται γιατί δίνονται πάντα για κάλυψη κάποιων δαπανών -εξόδων ,οπότε πως θα μπούν για 
κάλυψη τεκμηρίων ? αφού δίνονται για άλλο σκοπό. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε φόρουμ μηχανικών, οι πιο πολλοί μηχανικοί έχουμε λογιστές και όμως καθόμαστε και προσπαθούμε να βρούμε λύσεις στα οικονομικά μας μέσα από εδώ. Καλά να είναι ο Σωτήρης και κάποια άλλα παιδιά που έχουν τις γνώσεις και απαντάνε στα ερωτήματα μας, γιατί αν περιμέναμε από τους λογιστές μας... :mrgreen:

 

Δεν θα είχε πολύ πλάκα ένα αντίστοιχο φόρουμ από κάποια άλλη ειδικότητα π.χ. λογιστών να συζητάνε για το πως να γίνουν τα στατικά και τα ΗΜ στα σπίτια τους?  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα από 01/01/2014 έχει καταργηθεί το ποσοστό (π.χ. 70% εως 1600cc) για έξοδα λειτουργίας και συντήρησης αυτοκινήτου. Πρώτον θα ήθελα μια επιβεβαίωση για αυτό και δεύτερον τι κάνουμε  τα καταχωρούμε τώρα στο βιβλίο και θα δουμε στο τέλος τι ποσοστό θα παει προς αναμόρφωση ? Τρίτον το ίδιο ισχύει για τα κινητά? παει το 50%??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!έχω μια ερώτηση.Θα δουλέψω σε εταιρεία με μπλοκάκι,με πληρωμένο ΤΕΒΕ(ευτυχώς).Θα φορολογηθώ με την κλίμακα των μισθωτών(εφ΄όσον έχω σύμβαση μόνο με αυτή την εταιρεία);Και επίσης όσο αφορά τα βιβλία και τις αποδείξεις,δεν χρειάζονται θεώρηση,όπως μου είπαν και στην εφορία δλδ.Αλλά θα πρέπει να κάνω κάθε μήνα συγκεντρωτική κατάσταση πελατών,από το Μάιο για τους 4 πρώτους μήνες όπως έχω διαβάσει?Αν γνωρίζει κάποιος τι αλλάγες υπάρχουν καθώς είχα δουλέψει παλιότερα με το συγκεκριμένο σύστημα και τώρα δεν γνωρίζω τι γίνεται.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

'

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα από 01/01/2014 έχει καταργηθεί το ποσοστό (π.χ. 70% εως 1600cc) για έξοδα λειτουργίας και συντήρησης αυτοκινήτου. Πρώτον θα ήθελα μια επιβεβαίωση για αυτό και δεύτερον τι κάνουμε  τα καταχωρούμε τώρα στο βιβλίο και θα δουμε στο τέλος τι ποσοστό θα παει προς αναμόρφωση ? Τρίτον το ίδιο ισχύει για τα κινητά? παει το 50%??

 

Για να βρεις τις μη εκπιπτομενες (ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΊΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ) δαπάνες από 01-01-2014 δεν έχεις παρά να διαβάσεις το άρθρο 23 του Ν 4172/2013.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα SOTHRI

 

Διάβασα το άρθρο (23 του Ν 4172/2013) που λες και δεν αναφέρει τις βενζίνες (ανάλογα με τα κυβικά) και τα κινητά τηλέφωνα στις μη εκπιπτόμενες ... συνεπώς όπως καταλαβαίνω συνεχίζουν να ισχύουν ή έχεις κάποια νεώτερη ενημέρωση που τα εξαιρεί ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα SOTHRI

 

Διάβασα το άρθρο (23 του Ν 4172/2013) που λες και δεν αναφέρει τις βενζίνες (ανάλογα με τα κυβικά) και τα κινητά τηλέφωνα στις μη εκπιπτόμενες ... συνεπώς όπως καταλαβαίνω συνεχίζουν να ισχύουν ή έχεις κάποια νεώτερη ενημέρωση που τα εξαιρεί ?

 

Αφού δεν τα εξαιρεί σημαίνει ότι εκπίπτουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.