Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

Σε ολα τα παραδειγματα μεχρι τωρα παρατηρω πως η σοφιτα ντε και καλα πρεπει να ειναι ενας προβολος κατω απο την στεγη. Κανω κατι λαθος?

Το ερωτημα μου ειναι εαν μπορει να θεωρηθει σοφιτα ενα τμημα μιας στεγης και το υπολοιπο να ειναι κλειστος χωρος και φυσικα να μην μετραει στη δομηση.

Με μια μικρη κουβεντα που ειχα σημερα με ΥΔΟΜ υποστηριξαν πως ναι μεν μπορει να γινει αυτο αλλα τα κλειστα μερη (που αν θελω δεν τα κλεινω) πρεπει να μετρησουν στη δομηση ή πιο απλα θα μετρησει σαν δομηση η επιφανεια κατω απο την στεγη μειον την επιφανεια της σοφιτας.

Δειτε και την σχηματικη τομη.

Τα μπερδεψα λιγο? :smile:

σοφιτα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Έχω και εγώ μπέρδεμα με τις σοφίτες και τα διαβάζω ξανά και ξανά μήπως βγάλω άκρη…

Καταρχήν Tzeno δεν κατάλαβα γιατί τους κλειστούς χώρους τους μετράς στο Σ.Δ. Δεν είναι επέκταση σοφίτας (ασχέτως αν είναι λειτουργικοί ή όχι)? έχεις την σοφίτα<50% του υποκείμενου ορόφου ή το βγάζεις με αυτόν τον τρόπο?

Επίσης, από όσα κατάλαβα έως τώρα η σοφίτα είναι εξολοκλήρου εντός του ύψους της στέγης. Αφού το ύψος της στέγης μετράει από την έδρασή της άρα το δάπεδο της σοφίτα είναι στο επίπεδο της έδρασης της επικλινούς στέγης ή και ψηλότερα. Αυτά κατάλαβα ότι προκύπτουν εξ ‘ ορισμού. Δεν ξέρω πόσο εύκολα έχουν εφαρμογή.

Πάντως σίγουρα δεν γίνεται να δοθούν διευκρινήσεις για όλους τους τύπους στεγών και παράλληλα θα δημιουργούνται συνεχώς θέματα. Επισυνάπτω σκίτσο με σοφίτα που κόπηκε γιατί είναι εκτός του ύψους της στέγης. Το αριστερό τμήμα θεωρείται ότι έχει άλλο ύψος στέγης από το δεξιά, λόγω διαφορετικής στάθμης έδρασης. Θα ήθελα τα σχόλιά των συναδέλφων.

Και ένα τελευταίο: γιατί είναι τόσο δύσκολο να ερωτήσουμε την ΔΟΚΚ? Πως θα λάβουν γνώση των θεμάτων μας ώστε να δοθούν ερμηνείες που περιμένουμε όλοι όπως ο συνάδελφος G Micheal?

 

Καλή ανάσταση !

1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοψη ειναι αυτο στο συνημμενο.

 

Πρακτικα αυτο που ερωτω ειναι αν μπορουμε να κλεισουμε ολο το πατωμα κατω απο μια στεγη και το 50% (του υποκειμενου οροφου) να το θεωρησουμε σοφιτα.

 

edit: Οσο για το υψος στεγης αντιγραφω απο ΝΟΚ & τεχνικες οδηγιες "Όταν το ύψος του κτιρίου είναι μικρότερο του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής τότε το ύψος της στέγης μπορεί να είναι μεγαλύτερο των δύο μέτρων με την προϋπόθεση ότι το συνολικό ύψος κτιρίου και στέγης δεν υπερβαίνει το μέγιστο ύψος της περιοχής προσαυξημένο κατά δύο μέτρα."

Model.pdf

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

σε σημερινό έλεγχο ΔΔ στην ΥΔΟΜ η υπάλληλος μου ξεκαθάρισε(το έγραψε και στις παρατηρήσεις) οτι απαγορεύεται στη σοφίτα να έχουμε τμήμα εντός ΣΔ , επίσης η σοφίτα γίνεται απαρεγκλίτως μέσα στο ύψος της στέγης , υπό συζήτηση αν μπορεί να μπεί ημιυπαίθριος στο επίπεδο της σοφίτας.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν της εδειχνες το 1ο ΔΔ υποδειγμα του ΥΠΕΚΑ?

Εκει ειναι ξεκαθαρο πως καποιο τμημα της σοφιτας το υπολογιζει στον ΣΔ.

Κανω καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Έχω και εγώ μπέρδεμα με τις σοφίτες και τα διαβάζω ξανά και ξανά μήπως βγάλω άκρη…

Καταρχήν Tzeno δεν κατάλαβα γιατί τους κλειστούς χώρους τους μετράς στο Σ.Δ. Δεν είναι επέκταση σοφίτας (ασχέτως αν είναι λειτουργικοί ή όχι)? έχεις την σοφίτα<50% του υποκείμενου ορόφου ή το βγάζεις με αυτόν τον τρόπο?

Επίσης, από όσα κατάλαβα έως τώρα η σοφίτα είναι εξολοκλήρου εντός του ύψους της στέγης. Αφού το ύψος της στέγης μετράει από την έδρασή της άρα το δάπεδο της σοφίτα είναι στο επίπεδο της έδρασης της επικλινούς στέγης ή και ψηλότερα. Αυτά κατάλαβα ότι προκύπτουν εξ ‘ ορισμού. Δεν ξέρω πόσο εύκολα έχουν εφαρμογή.

Πάντως σίγουρα δεν γίνεται να δοθούν διευκρινήσεις για όλους τους τύπους στεγών και παράλληλα θα δημιουργούνται συνεχώς θέματα. Επισυνάπτω σκίτσο με σοφίτα που κόπηκε γιατί είναι εκτός του ύψους της στέγης. Το αριστερό τμήμα θεωρείται ότι έχει άλλο ύψος στέγης από το δεξιά, λόγω διαφορετικής στάθμης έδρασης. Θα ήθελα τα σχόλιά των συναδέλφων.

Και ένα τελευταίο: γιατί είναι τόσο δύσκολο να ερωτήσουμε την ΔΟΚΚ? Πως θα λάβουν γνώση των θεμάτων μας ώστε να δοθούν ερμηνείες που περιμένουμε όλοι όπως ο συνάδελφος G Micheal?

 

Καλή ανάσταση !

 

Δηλαδή σου ξεκαθάρισε ο ελεγκτής πως δε μπορούμε να σηκώσουμε τους πλαϊνούς τοίχους στη σοφίτα? Πρέπει οπωσδήποτε τα δοκαρια της στέγης να ακουμπάνε στο δάπεδο της σοφίτας? Από όσα συζητάμε εδώ γενικά προκύπτει πως μάλλον μπορούμε να σηκώσουμε πλαινούς τοιχους...είναι μπέρδεμα και θα αργήσει να ξεκαθαρισει και να υπάρχει κοινή γραμμή σε όλες τις ΥΔΟΜ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου ξεκαθάρισε ο ελεγκτής πως δε μπορούμε να σηκώσουμε τους πλαϊνούς τοίχους στη σοφίτα? Πρέπει οπωσδήποτε τα δοκαρια της στέγης να ακουμπάνε στο δάπεδο της σοφίτας? Από όσα συζητάμε εδώ γενικά προκύπτει πως μάλλον μπορούμε να σηκώσουμε πλαινούς τοιχους...είναι μπέρδεμα και θα αργήσει να ξεκαθαρισει και να υπάρχει κοινή γραμμή σε όλες τις ΥΔΟΜ...

Την απάντηση σε αυτό το ερώτημα περιμένω και εγώ Πιστεύω ότι σύντομα θα υπάρξει σχετικό ερμηνευτικό έγγραφο του ΥΠΕΠΑ γιατί διαπιστώνω κυρίως άρνηση στην απάντηση του ερωτήματος ,αλλά και μη έγκρισης από τις ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Ενώ κάπου αλλού σύμφωνα με τον Οικ. Καν. Βαυαρίας δεν χρειάσθηκαν καμία ερμηνευτική εγκύκλιο σχετικά με τις σοφίτες...

 

Είναι η επιφάνεια της σοφίτας <2/3 του υποκείμενου ορόφου δεν προσμετράται στον ΣΔ και τελειώσαμε και ας μην έχει καμία σχέση με τον από κάτω όροφο και λίγο πιο πάνω ίσως χωρέσει και κάποιος φτωχός φοιτητής!

 

Είπε κανείς τίποτα; Στην ΥΔΟΜ μιλάω!

 

Όλα τα σχέδια είναι σε ένα φύλο 1:100

Υπογράφει ο ιδιοκτήτης ενώ ο μηχανικός αναφέρει ταπεινά: "έλαβα γνώση και συμφωνώ"

 

Βάζω και το τρομερό τοπογραφικό ιδιαίτερο διάγραμμα δόμησης δεν υπάρχει!

 

Είμαστε στο 1969

post-31607-0-54623500-1367587040_thumb.jpg

post-31607-0-13840400-1367587071_thumb.jpg

post-31607-0-04940400-1367587102_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση σε αυτό το ερώτημα περιμένω και εγώ Πιστεύω ότι σύντομα θα υπάρξει σχετικό ερμηνευτικό έγγραφο του ΥΠΕΠΑ γιατί διαπιστώνω κυρίως άρνηση στην απάντηση του ερωτήματος ,αλλά και μη έγκρισης από τις ΥΔΟΜ

 

εμένα μου ξεκαθάρισε η ΥΔΟΜ οτι το δοκάρι πρέπει να ακουμπάει στην πλάκα , και αν θέλω να έχω ανοίγματα στο δοκάρι για αερισμό-φωτισμό. Επίσης το δοκάρι θα έχει ύψος 1.20μ. πολύ όμορφες κατασκευές δλδ...

όσον αφορά το 1 ΔΔ του ΥΠΕΚΑ οπου φαίνονται τμήματα σοφίτας εντός ΣΔ μου είπαν κατηγορηματικά οτι είναι λάθος και δεν το δέχονται άποψη που σχημάτισαν μετά από σεμινάρια υπαλλήλων της ΥΔΟΜ με Λεμπέση για την ερμηνεία ΝΟΚ και τεύχους ΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.