Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

Στα φορολογικά μετράει η χρήση του χώρου όχι το αν μετράει δόμηση.

Έτσι λοιπόν σοφίτα, πατάρι πανε με την χρήση τιυ χώρου που εξυπηρετούν όπως κσι η εσωτερικη κλιμακα ρνω ο η/χ σαν η/χ...

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου, πρέπει να έχουμε ύψος ισογείου+σοφίτα <4μ? Νομίζω πως, δυστυχώς για την περίπτωση μου, ναι, αλλά λέω μήπως κάτι μου χει διαφύγει...

Link to comment
Share on other sites

Στα φορολογικά μετράει η χρήση του χώρου όχι το αν μετράει δόμηση.

Έτσι λοιπόν σοφίτα, πατάρι πανε με την χρήση τιυ χώρου που εξυπηρετούν όπως κσι η εσωτερικη κλιμακα ρνω ο η/χ σαν η/χ...

έτσι λέει η λογική , αλλά στην ΥΔΟΜ η φορολογικός δεν πείθοταν με τπτ και ήθελε να περάσει τον η/χ που μετρούσε στο ΣΔ σαν κύριο χώρο!!!!!επιπροσθέτως τη σκάλα (που δεν μέτραγε ΣΔ) δεν την έλαβε υπ' όψη , μάλιστα για να με πείσει μου έλεγε οτι μετράει οτι βλέπει σαν ΣΔ από το διάγραμμα δόμησης. Δυστυχώς λόγω χρόνου και ηρεμίας συμφώνησα και προχώρησα...

Link to comment
Share on other sites

Πες μου και ότι είναι σε αυτό το πόστο για χρόνια να με στείλεις για ύπνο πρόωρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, η διάταξη για τις σοφίτες (παρ.ιε, Άρθρο 11 του Ν.Ο.Κ) μπορεί να εφαρμοστεί και για υφιστάμενα κτήρια ή μόνο για Νέα?

π.χ κάποιος έχει τον τελευταίο όροφο οικοδομής και συγχρόνως την αποκλειστική χρήση του δώματος.

Θα μπορούσε να κάνει χρήση αυτής της διάταξης και να κατασκευάσει στο δώμα σοφίτα με εσωτερική σκάλα?Να σημειώσω οτι έχει εξαντληθεί ο Συντελεστής Δόμησης.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

 

Yπάρχει κάποια απάντηση για το παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατασκευάσει σοφίτα όπως προβλέπεται από το 11/ιε σε συνδυασμό και με την τεχνική οδηγία παρ. 91 (σκαριφήματα) δεν βλέπω κάποιο κόλλημα. Στη περίπτωση ιε η σοφίτα αναφέρει ότι δεν προσμετρά στο Σ.Δ. Άρα, δεν ενδιαφέρει να υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ στο οικόπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να προσθέσω και εγώ τον προβληματισμό μου, παραθέτοντας και τρία απλοϊκά σχεδιακια, ρωτώντας:

1. Tα σχήματα 1,2 είναι σοφίτες αφού έχουν μέσο ύψος < 2.20μ.? Σύμφωνα με τον ορισμό του ΝΟΚ για τη σοφίτα θεωρώ πως όχι, αλλά σύμφωνα με Λεμπέση και το τεύχος τεχνικών οδηγιών ναι.

Τελικά έχει βγάλει κανείς άκρη τι ισχύει? Μπορεί να κατασκευαστούν τα σχήματα 1,2 και να μην προσμετρηθεί η σοφίτα στο Σ.Δ?

2. Το σχήμα 3 λόγω του ότι εχει μέσο ύψος > 2,20 μ. θεωρείται εσωτερικός εξώστης?

 

 

Ένα χρόνο μετά, έχει ξεκαθαρίσει αν το σχήμα 2 λογίζεται ως σοφίτα (εντός του ύψους της επικλινούς στέγης);;

post-93147-0-63317200-1400003739.jpg

Edited by IXE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.