Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερχεται ο νέος νόμος για τα αυθαίρετα;


JTB

Recommended Posts

Περισσότερες δουλειές έχω χάσει από τον ορθό τρόπο υπολογισμό προστίμου παρά λόγω αμοιβής. Ο άλλος μηχανικός σου λένε μου το βγάζει στη μισή τιμή. Εξηγείς αλλά (κάνουν οτι) δεν καταλαβαίνουν. Μιλάς με το συνάδελφο, σου λέει εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι (δεν είναι ισόγειο-είναι υπόγειο, δεν είναι δασικό ακόμα-εκκρεμεί η απόφαση, τα στέγαστρα δεν τα βάζω τα ξηλώνουν σε μια νυχτα αν χρειαστεί-ευτυχώς γνωρίζω photoshop και τα αφαιρώ, στατική μελέτη επάρκειας; - σιγά, που το λέει αυτό- θα δούμε τότε...) ρωτάς υπηρεσία δόμησης σου απαντάνε ουφ! ότι λέει ο 4014 και οι Ε/Α, ρωτάς ΔΟΚΚ περιμένεις απάντηση, ρωτάς ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ ακόμα περιμένεις απάντηση (3/7/2012), εν τω μεταξύ ο πελάτης ήδη έχει αποπληρώσει το μισό του προστίμου και αναζητά την έκπτωση 10%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ινζακι.

 

Στο ΧΕΡΙ ΜΑΣ ειναι να μην ξεφτιλλισουμε τις αμοιβες.

Μην τα ριχνουμε ολα στους αλλους.

Εσυ ο ιδιος λες οτι εριξες τις τιμες σου.

Καλυτερα μια δουλεια πληρωμενη, παρα δυο σκοτωμενες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δε βγαζω την ουρα μου απεξω επ ουδενι....

Δεν ειμαι εγω αυτος ομως που ξεκινησε τα ξεφτυλιζει τις τιμες ουτως ωστε να συνεχισουν και οι αλλοι, καθαρα για βιοποριστικους λογους...

Ουτε εκανα ποτε εξευτελιστικη προσφορα

Αλλα ξερεις πως ειναι ο κλαδος... Ο ανταγωνισμος σε συνδυασμο με την οικονομικη κατασταση που επικρατει, εχουν καταρρακωσει τις αμοιβες...

Συνεβη.... Δε φταις ουτε εσυ μεμονωμενα, ουτε εγω...

Και ηταν αναμενομενο....

 

Οπως και στον επομενο νομο παλι αναμενομενο θα ειναι...

Οποτε ας εκμεταλλευτουμε το σταδιο προσαρμογης του νομου, μπας και δουμε πιο αξιοπρεπη αμοιβη, μεχρι να ξεφτυλιστει και αυτο τελειως...

Link to comment
Share on other sites

Προς ολους τους συναδελφους.

 

 

ΜΗΝ ΞΕΦΤΙΛΛΙΖΕΤΕ τη δουλεια σας.

 

Ο Ν4014 φερνει ενα καρο ευθυνες και ενα καρο κενα.

Δεν ξερετε απο που θα σας ερθει η στραβη.

 

Η ολη ενασχοληση με τον Ν4014, απαιτει απειρες ωρες, οι οποιες ΠΡΕΠΕΙ να πληρωθουν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω την οικονομικη κατασταση του καθενος, αλλα ας κρατησουμε τον πηχη ψηλα.

Οσοι κανουν δηλωσεις με 400-500Ε θα μπουν μεσα, ειναι βεβαιο.

Αν βεβαια η αμοιβη αυτη ειναι το "τυρακι στη φακα" (ξερετε τι εννοω) τοτε να τους ξεφτιλλισουμε στα ματια των πελατων τους/μας για να δουν τη γλυκα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

 

Αλλά να μην κρυβόμαστε, αν δεν "εξαναγκάσουν" τους ιδιοκτήτες για να προστρέξουν να δηλώσουν τις αυθαιρεσίες των ακινήτων τους, δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα! Και μέχρι σήμερα όλες οι εξαγγελίες και οι διαρροές που κάνουν σχετικά με τη νέα αντιμετώπιση του θέματος, δεν βαδίζουν προς την κατεύθυνση αυτή!!!

Η μόνη λύση είναι ο "έξυπνος συνδυασμός" των εξαγγελιών που θα κάνουν, με την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας ακινήτου και για τα παλιά ακίνητα για π.χ. χρονικό διάστημα δύο ετών!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το άρθρο.....

 

"Βασική προϋπόθεση για την πλήρη νομιμοποίηση ενός αυθαιρέτου είναι η ύπαρξη οικοδομικής άδειας και η εναρμόνιση με τους όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή όπου αυτό βρίσκεται, ειδικότερα δε η τήρηση του συντελεστή δόμησης"

 

και

 

"Σε πλεονεκτική θέση οι ημιυπαίθριοι όπως και οι υπόλοιποι χώροι -πιλοτές, πατάρια, αποθήκες κ.λπ.-, που βρίσκονται μέσα στον κτιριακό όγκο"

 

Αυτά τα δύο δεν συμβαδίζουν. Οι Η/Χ , πατάρια, αποθήκες κ.τ.λ. δεν μετράνε στην Δόμηση. Επομένως μάλλον ο νομοθέτης θα νομιμοποιήσει ό,τι βρίσκεται μέσα στο περίγραμμα του κτιρίου ανεξάρτητα του εάν υπάρχει υπέρβαση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Οντως, ειναι τελειως ασχετο...

Αν μπορουσε στην αδεια ο Η/Χ να ειναι κλειστος και να προσμετρησει στη δομηση, νομιζω θα γινοταν...

Αν περιμενουμε να βρισκουμε υπολοιπο ΣΔ για να τακτοποιησουμε Η/Χ και λοιπες παραβασεις, βρασε ρυζι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.