Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερχεται ο νέος νόμος για τα αυθαίρετα;


JTB

Recommended Posts

Το πιο λογικο ειναι να βγει ο Προεδρος και να πει 2 κουβεντες "Τι λετε ρε?? Ο μηχανικος θα κανει τσαμπα την εξτρα δουλεια? Ξερετε οτι απαιτουνται 1,2,3, ...10 εξτρα πραγματα? Ξερετε οτι πρεπει ο καθε μηχανικος να διαβασει 20 μερες το νεο Νομο? Οτι αναλαμβανει νεα ευθυνη?"

 

Το αυτονοητο δηλαδη.

 

 

Τώρα που καταργήθηκε το 2% ποιός Πρόεδρος ποιά γραμματέα! Εδω πρίν που υπήρχε το 2% και κάνανε την πάπια, τώρα....:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απολαυστε διακοπες και ξεχαστε τα ολα.

 

θα δουμε τι θα γινει, οταν με το καλο μας τα αποκαλυψουν ολα.

 

σε κανα 2-3 μηνες δλδ με διευκρινιστικες...

Link to comment
Share on other sites

Να ιντριγκάρω λίγο περισσότερο?

 

Για ποιό λόγο να μην "πειράξουν" τις Σοφίτες που δηλώσαμε με 4014 απο τη στιγμή που δεν λογίζονται ως τέτοιες στο ΝΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστε του Προέδρους, τις γραμματείς, τους συλλόγους κ.λπ.!!!!!

Ό,τι κάνουμε, θα πρέπει να το κάνουμε μόνοι μας!!!!

Ουδείς πρόκειται να μας προασπίσει.....

Κι αν ο καθένας από εμάς ..."παλεύει" μόνος του, τότε το "έπαθλο" του ....Ροβινσώνα Κρούσου θα πάρει........

Μην ξεχνάτε ότι, όλες οι μεγάλες επαναστάσεις ξεκίνησαν από μια ....χούφτα ανθρώπους!!!!

Πρέπει κι εδώ μια ...χούφτα άνθρωποι να μαζευτούν και σιγά - σιγά θ' ακολουθήσουν κι άλλοι....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

....

Μην ξεχνάτε ότι, όλες οι μεγάλες επαναστάσεις ξεκίνησαν από μια ....χούφτα ανθρώπους!!!!

Πρέπει κι εδώ μια ...χούφτα άνθρωποι να μαζευτούν και σιγά - σιγά θ' ακολουθήσουν κι άλλοι....

Αρκεί, στην πορεία, να μην την πέσουν στη μαρμίτα ;)    

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή έχω φτάσει στα όριά μου, είμαι μέσα ειλικρινά για οργανωμένη μορφή διαμαρτυρίας έστω και από Θεσσαλονίκη. Το φόρουμ ίσως θα μπορούσε να αξιοποιηθεί για το σκοπό αυτό, για να συγκεντρωθεί δηλαδή ένας ικανός αριθμός μηχανικών, να γραφτεί ένα ενιαίο κείμενο, αλλά να υπάρξει και συνέχεια - επι τοπου στο υπουργείο μέχρι να δεχτούν μια σοβαρή αντιπροσωπεία. Όλα αυτά φυσικά με απαραίτητη προυπόθεση να μην ασχοληθούν ενεργοί συνδικαλιστές παρατάξεις κλπ.

Χθες έλαβα έγγραφο από πολεοδομία που με εγκαλεί να διορθώσω δήλωση και να συμπεριλάβω μεταξύ άλλων : τροχόσπιτο με πληρωμένα τέλη και ισχύουσα άδεια ρυμούλκησης, 2 κλιματιστικά, και παγκάκι από τσιμέντο (προκατ - μεταφερόμενο). Δεν πάει άλλο πραγματικά.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή έχω φτάσει στα όριά μου, είμαι μέσα ειλικρινά για οργανωμένη μορφή διαμαρτυρίας έστω και από Θεσσαλονίκη. Το φόρουμ ίσως θα μπορούσε να αξιοποιηθεί για το σκοπό αυτό, για να συγκεντρωθεί δηλαδή ένας ικανός αριθμός μηχανικών, να γραφτεί ένα ενιαίο κείμενο, αλλά να υπάρξει και συνέχεια - επι τοπου στο υπουργείο μέχρι να δεχτούν μια σοβαρή αντιπροσωπεία. Όλα αυτά φυσικά με απαραίτητη προυπόθεση να μην ασχοληθούν ενεργοί συνδικαλιστές παρατάξεις κλπ.

....

Χωρίς να θέλω να σε θίξω, μου θύμισε το Βαμβακούλειο ρηθέν "...να κάνουμε μια τριμελή επιτροπή με πέντε άτομα..."

Το σωστό είναι να ανατεθεί ή υπόθεση (εφόσον ευσταθεί η μήνυση) σε κάποιον σοβαρό νομικό, με διάθεση να την τραβήξει στα άκρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ιντριγκάρω λίγο περισσότερο?

 

Για ποιό λόγο να μην "πειράξουν" τις Σοφίτες που δηλώσαμε με 4014 απο τη στιγμή που δεν λογίζονται ως τέτοιες στο ΝΟΚ?

Είσαι ακριβώς μέσα στο μυαλό μου!!!

 

 

Το σωστό είναι να ανατεθεί ή υπόθεση (εφόσον ευσταθεί η μήνυση) σε κάποιον σοβαρό νομικό, με διάθεση να την τραβήξει στα άκρα.

 

Εχουμε ήδη αναμεσά μας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς πάντως τζάμπα ΔΕΝ πρόκειται να κάνω δήλωση που έκανα με τον 4014 κι απαιτήσουν (όποιος κι είναι αυτός) να πάει ξανά με τον νέο νόμο!!!! Θα ξαναπέσει ακριβώς η ίδια αμοιβή (ή έστω ένα ποσοστό της τάξης του 60% για περιπτώσεις που δεν χρειάζεται πάλι αυτοψία κ.λπ.) που είχα πάρει κι αν θέλει ο ιδιοκτήτης ας πάει αλλού (ή σς τραβιόμαστε στα δικαστήρια)!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 tetris, το να αναθέσεις σε ένα νομικό πάλι απαιτεί την "3μελή από 5 άτομα επιτροπή" (καλό αυτό!) γιατί κάποιοι πρέπει να του πουν για λογαριασμό των υπολοίπων τί θα κυνηγήσει, και πώς θα πληρωθεί. Εν πάσει περιπτώσει, στον τρόπο δε θα τα χαλάσουμε, το θέμα είναι να ξυπνήσουμε και να κάνουμε κάτι γιατί κάθε μέρα που περνάει η δουλειά μας πάει στην τρέλα.

ΥΓ Ιάσονα με όλο το σεβασμό σε βλέπω πολύ αισιόδοξο! προφανώς το κύρος σου στη δουλειά και το επίπεδο των πελατών σου σου επιτρέπουν αυτήν την αισιοδοξία. Εγώ πάλι για τους δικύς μου πελάτες δεν είμαι τόσο.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.