Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή σκαναρισμένου σχεδίου (raster) σε Dxf (vertex)


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Θέλω να σκανάρω κάτι σχέδια και να τα μετατρέψω σε dwg για να τα δουλέψω.

Κατέβασα ένα πρόγραμμα που λέγεται any dwg και μετατρέπει το pdf σε dwg (σε dxf για την ακρίβεια).

Το ανοίγω με το Autocad και είναι άλλα ντ' άλλων, μου εμφανίζει κάτι αριθμούς, όχι πάντως το σχέδιο.

 

Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή την μετατροπή και να πετυχαίνει?

 

Ευχαριστώ

 

το wintopo που το εγκατέστησα, δεν ανοίγει αρχείο pdf...........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γιατί δεν μετατρέπεις το pdf σε bmp (με το photoshop ή με κάποιο adobe reader) και μετά το αρχείο bmp να το μετατρέψεις σε αρχείο dwg?

Παρεπιπτόντως ένα πρόγραμμα που κάνει αυτή τη δουλειά είναι το "magictracer".... κάνε μια αναζήτηση στο ιντερνετ να το βρεις ******. Απ ότι θυμάμαι την κάνει καλά τη δουλειά του....

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

 

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΚΤΛ

"Σπασμένα" προγράμματα, αντίγραφα εγχειριδίων χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες, μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο καλό "φωτοτυπάδικο" για σκανάρισμα ενός Α0; (Αθήνα) Αν θέλετε στείλτε μου προσωπικό μήνυμα, προς αποφυγή παραβίασης των κανόνων περί διαφήμισης!

 

Υπόχρεος!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως υπαρχει καποιο αντιστοιχο προγραμμα που μετατρεπει τα pdf σε dxf Νομιζω πως λεγεται PDF2DXF και κυκλοφορει και σε demo εκδοση .

Αν δωσεις αναζητηση με αυτο πιστευω κατι θα σου δωσει

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχει τέτοια λύση σε έκδοση για αξιολόγηση πριν την αγορά. Είναι ειδικό λογισμικό , τα καταφέρνει πολύ καλά σε μετατροπή γραμμών , αποδεκτά σε τόξα κύκλων και ελλείψεων και μέτρια στο κείμενο. Με τις διαστάσεις , σε γενικές γραμμές, ΔΕΝ τα πάει καλά και δεν τις αναγνωρίζει. Μιλάμε βέβαια για λογισμικό από 100 - 250 Euro.

 

Περισσότερα μπορείτε να βρείτε εδώ ή εδώ ή εδώ.

 

Οι λύσεις αυτές είναι ειδικές, υλοποιούνται με βάση fuzzy algorithms και επιτυγχάνουν ακρίβεια σε καλά σαρωμένα πρωτότυπα σχέδια τα οποία (πρωτότυπα) είναι διατηρημένα σε καλή κατάσταση.

 

Κάποια στιγμή , το μακρινό 2000 , στην τεχνική εταιρεία που τότε εργαζόμουν , είχαμε πληρώσει ένα σεβαστό ποσό για μετατροπή σχεδίων σε raster to vector και τα μόνα στοιχεία που είχαν μετατραπεί σωστά ήταν τα ευθύγραμμα. Με τις τότε τεχνολογίες , ούτε τόξα κύκλου δεν αναγνώρισε.

 

Πριν λίγους μήνες έκανα για λογαριασμό συναδέλφου κάποια δοκιμή σε κεντρικό φωτοτυπείο στην Αθήνα και τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικά . Το κόστος για Α1 ήταν προσιτό (12 Euro) αλλά για βελτιστοποιήσεις πάνω στην αυτόματη αναγνώριση οι χρεώσεις ήταν ανά ώρα 25 Euro. To κόστος του ειδικού λογισμικού μετατροπής ξεπερνούσε τα 2500 Euro όπως μου είπε ο υπάλληλος και αποτελούσε αναπόσπαστο μέρος της ολοκληρωμένης λύσης ειδικού scanner σχεδίων + λογισμικού μετατροπής raster to vector.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά .

 

Περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχουν εδώ.

 

Οικονομικά ξεφεύγει λίγο γι' αυτό και δεν έκανα κάποια ιδιαίτερη αναφορά.

 

Αρκετοί προμηθευτές large format scanners το δίνουν "πακέττο" με τις συσκευές τους . Κάποιοι άλλοι προμηθευτές δίνουν κάποιες δικές τους λύσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω , τα ακριβά και εξειδικευμένα προγράμματα , δίνουν την δυνατότητα εφαρμογής ενιαίου διορθωτικού συντελεστή.

 

Αν πάει κανείς στο σχέδιο σε οργανωμένο γραφείο παροχής υπηρεσιών ψηφιοποίησης , αναλαμβάνουν εκείνα να "φέρουν" το σχέδιο στην αναγραφόμενη κλίμακα. Η κατάσταση του πρωτοτύπου είναι θεμελιώδους σημασίας για την ακρίβεια των αποτελεσμάτων που θα μας παραδώσουν.

 

Τα διάφορα προγράμματα που κυκλοφορούν ως Shareware , ελάχιστα προσφέρουν αν το πρωτότυπο δεν είναι σε άριστη κατάσταση (ατσαλάκωτο κ.λ.π.) .

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πιο οικονομικο να σκαναρεις το σχεδιο, να το εχεις υποβαθρο κια να βαλλεις ενα ατομο να "πατησει πανω" και να το κανει απο την αρχη...Το εχω κανει και ειναι πολυ ευκολο.... Δεν νομιζω οτι παλιο, σκισμενα, ξεθωριασμενα σχεδια, αξιζει να τα κανεις ψηφοποιηση αν μιλαμε για κοστος 30-40Ε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.