Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή σκαναρισμένου σχεδίου (raster) σε Dxf (vertex)


Recommended Posts

Μέχρι σήμερα, ό,τι χρειάστηκα (χάρτες ΓΥΣ και σχέδια παλιών κατασκευών) τα ψηφιοποίησα με το χέρι (ξεπατίκωμα κοινώς). Μιλάμε για αρκετές χιλιάδες κλικ στο Autocad, αλλά έχω συνηθίσει πια, δεν με νοιάζει.

 

Ενδιαφέρθηκα για αυτά τα προγράμματα μόλις τώρα (δεν το είχα δει το θέμα), επειδή θέλω να περάσω την όποια ψηφιοποίηση χρειάζομαι στους υπαλλήλους.

 

Θα κάνω κάποιες δοκιμές και βλέπουμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν νομιζω οτι παλιο, σκισμενα, ξεθωριασμενα σχεδια να τα κανεις ψηφοποιηση αν μιλαμε για κοστος 30-40Ε

 

Και παραπάνω θα φτάσει το κόστος για μεγάλη φθορά στο πρωτότυπο. Το δεδομένο είναι ότι μετά την πρώτη αυτοματοποιημένη μετατροπή , "παίζει" χρονοχρέωση. Δύσκολο να τυποποιηθούν σε τιμοκατάλογο δύσκολες περιπτώσεις με φθαρμένα , τσακισμένα , ξεχειλωμένα πρωτότυπα

 

Γι' αυτό , ανάλογα με το τι ζητάμε , επιλέγουμε και την διαδικασία που βολεύει και θα στοιχίσει λιγότερο σε χρόνο και χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:Όταν γίνεται η μετατροπή απο raster σε vector, η γραμμή του vector σχηματίζεται στο μέσο του πάχους της γραμμής-ίχνους raster?Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ....Σε όσα freeware προγράμματα εχω δοκιμάσει,η γραμμή που δημιουργείται κάνει το γνωστό κέντημα οπότε είναι άχρηστη.....

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση (πραγμα που παντα ισχυει) που εχουμε μεγαλα σφαλματα στις ακρες του raster λογω της ψηφιοποιησης μπορουμε με το raster design να εφαρμοσουμε αλγόριθμους διορθωσης των λαθων αυτων (αφινικος μετασχηματισμος). Αναλογα με τον αλγοριθμο που θα εφαρμοσουμε και τα σημεια που εχουμε επιλεξει για να συμμετεχουν στη συνορθωση θα προκυψει και το αποτελεσμα. Μπορει κανεις να κατεβασει demo 30 ημερων να το δοκιμασει τις δυνατοτητες και αν αξιζει τον κοπο. Πιθανον να γινεται αναβαθμιση απο απλη αδεια του autocad

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα σε όλους,:D

ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει

κάποιο προγραμματακι που ανοίγει

κανονικά σχέδιο (σωσμένο σαν εικόνα)

στο autocad.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ποιό AutoCAD έχεις...

Πάντως γενικά οι εικόνες μπαίνουν στο Acad αλλά θα πρέπει να δεις πως θα βρείς κλίμακα σωστή... Για GIF δεν ξέρω, αλλά για πιο κοινά format (π.χ. JPG) σίγουρα.

Αν έχεις τελευταίο Acad μπορείς και στο συστήνω να δουλεύεις και με PDF.

Για προγραμματάκι δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι θα μπορούσες να κάνεις raster to vector μετατροπή της εικόνας αν είναι και καθαρή, ώστε να πάρεις DXF.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χαίρετε. Είδα σε κάποιο τεχνικό γραφείο ότι σκανάρουν σχέδια πχ Α2 κατά τμήματα με πολυμηχάνημα σελίδας Α4 και έπειτα "ενώνουν"¨τις σκαναρισμένες Α4 σελίδες σε Α2. Ξέρε κανείς τίποτα επ'αυτού πως γίνεται; Υπάρχει πρόγραμμα που βρίσκεις τις ενώσεις των γραμμών και συνδυάζει τις σελίδες ή τα "ταιριάζεις" μόνος σου κάνοντας εργασία σαν "πατιτούρα" και έπειτα παίζεις με copy, paste , move, trim κτλ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χαιρετω τα μελη του φορουμ

Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν γινεται να πραγματοποιήσω ένα λεπτομερές σχέδιο με βάση μια εικόνα με την βοήθεια κάποιου προγραμματος,πχ να πετυχω το σχεδιο πανω στην εικονα και επειτα να το απομονωσω. Την ιδέα την πηρα απο την σχολή μου όταν για παραδειγμα έκανα ψηφιοποίηση μιας λίμνης στο GIS μεσω δορυφορικής εικόνας και βγηκε το περιγραμμα της λίμνης.Υπαρχει κατι αντιστοιχο ,το οποιο να εχει και την δυνατοτητα να μου δωσει και ακριβεις διαστασεις του σχεδιου συμφωνα με καποιες στανταρ που θα εισαγω αρχικα εγω;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τέτοια προγράμματα, όπως το Raster της Autodesk και το Rave της ΑCE -Hellas.Για τη δική σου περίπτωση δέν ξέρω αν σου κάνουν ,συνήθως αυτά τα προγράμματα που αναφέρω χρησιμοποιούνται σε αρχιτεκτονικτά σχέδια.Δηλαδή εισάγεις την εικόνα και πάνω σ'αυτή διορθώνεις τίς διαστάσεις απο κάποιες που έχεις μετρημένες.

 

Εγώ το χρησιμοποιώ για ενεργειακές μελέτες σε παλιά κτίρια, αλλά πάντα έχω απόκλιση στίς διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήμποτε CAD πρόγραμμα που υποστηρίζει εισαγωγή raster εικόνας.

Επειδή όμως οι εικόνες έχουν "μονάδα μέτρησης" τα pixels πρέπει να έχεις μία γνωστή διάσταση επάνω στην εικόνα, για να μπορείς να την φέρεις στην κλίμακα που θες.

 

Επίσης οι απλές φωτογραφίες έχουν κάποια παραμόρφωση (ακόμα και με απόλυτα οριζοντιωμένη μηχανή, οι ευθείες γραμμές που βρίσκονται κοντά στις άκρες μια φωτογραφίας κάμπτονται) οπότε τότε πρέπει να πας σε εξειδικευμένο λογισμικό για να γίνει διόρθωση.

 

Εντυπωσιακή λειτουργία είναι και το photo match του sketchup που μπορείς από δυο+ φωτογραφίες να δημιουργήσεις τρισδιάστατο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.