Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακομά δεν ΕΙΔΑΝΕ τιποτα...(4014/11).


Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι...Τι θελει να πει ο ποιητης......μετα απο επισκεψη μου σε αγαπημενη πολεοδομια νοτιων προαστιων πληροφορηθηκα οτι για καθε οικοδομη που εχει εμπλακει με 4014 θα πραγματοποιειται ΑΥΤΟΨΙΑ απο την υπηρεσια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ...τουλαχιστον οσο αναφορα ρευματοδοτηση...φοβαμαι οτι δεν θα γινεται μονο για αυτο....

 

αυτο προφανως σημαινει οτι οσοι εξακολουθουν και δουλευουν με 500-600-700 ευρω θα προβληματιστουν πολυ!!!!

αυτο το λεω με την εννοια οτι προφανως η ποιοτητα της εξαγομενης εργασιας δεν θα ειναι ιδια με καποια καλα (κανονικα) πληρωμενη.....αν οι αμοιβομενοι με αυτα τα χρηματα κρατουν υψηλο το επιπεδο της δουλειας τους παω πασο και πρωτος ζηταω συγνωμη.....αλλα τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια το βρισκω δυσκολο......εκτος αν το γυρισουν σε φιλανθωπικο ιδρυμα το γραφειο τους....

 

πρωτη χρονια εχω απληρωτο τσμεδε.....(αυτο μαλλον απο γινατη....αυτον τον χρονο τον αλλο μαλλον απο μη δυνατοτητας...) και επισης πρωτο τριμηνο εκανα διακανονισμο σε φπα και μου ηρθε ειδοποιητηριο στο γραφειο.....πραγματα ανικουστα τουλαχιστον για μενα και ομως αφου με εβαλαν και εκοψα απυ και δεν με πληρωσαν οχι μονο το φπα αλλα ουτε και την αμοιβη μου...!!! παλιοι συνεργατες βλεπετε....τι να κανεισ??????!!!!!

 

Αρα ή προσπαθουμε να κρατησουμε τις αμοιβες σε φυσιολογικα επιπεδα ή μας βλεπω για αλλαγη επαγγελματος......αυτα...

 

αφορμη του θεματος ειναι εκτος του καινουριου δεδομενου της αυτοψιας και το ''Η απαξίωση του ΠΕΑ'' του φιλου inzachi...

Edited by giannisp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

πρωτη χρονια εχω απληρωτο τσμεδε.....(αυτο μαλλον απο γινατη....αυτον τον χρονο τον αλλο μαλλον απο μη δυνατοτητας...) και επισης πρωτο τριμηνο εκανα διακανονισμο σε φπα και μου ηρθε ειδοποιητηριο στο γραφειο.....πραγματα ανικουστα τουλαχιστον για μενα και ομως αφου με εβαλαν και εκοψα απυ και δεν με πληρωσαν οχι μονο το φπα αλλα ουτε και την αμοιβη μου...!!! παλιοι συνεργατες βλεπετε....τι να κανεισ??????!!!!!

 

Αρα ή προσπαθουμε να κρατησουμε τις αμοιβες σε φυσιολογικα επιπεδα ή μας βλεπω για αλλαγη επαγγελματος......αυτα...

 

αφορμη του θεματος ειναι εκτος του καινουριου δεδομενου της αυτοψιας και το ''Η απαξίωση του ΠΕΑ'' του φιλου inzachi...

 

Μια από τα ίδια συναδελφε 20 χρόνια εργασίας ούτε όταν ήμουν φαντάρος δεν καθυστέρησα πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ και το έκανα το εξάμηνο που έφυγε Ευελπιστώ να το πληρώσω το επόμενο μήνα Και επίσης το προηγούμενο τρίμηνο έκανα διακανομισμό στο ΦΠΑ για να μπορώ να βοηθήσω κάποιους συμπολίτες μου πελάτες να με πληρώσουν πιο μετά και να μην μείνω από ρευστό Και ευτυχώς που μου το είπε η λογίστρια γιατί δεν το γνώριζα ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα

 

Ελπιζω ότι χαμηλές αμοιβές δεν σημαίνει και έκπτωση από την δουλειά και την ποιότητα των μελετών Αν θα πρέπει να γίνει μια αναπροσαρμογή στις τιμές λόγο των συνθηκών που επικρατούν για όλους , τότε ο μόνος τρόπος για κάλυψη του κενού οικονομικά είναι η παραπάνω δουλειά και όχι η προχειρότητα στην δουλειά

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να κάνουν αυτοψίες, να ελέγχουν και την ορθότητα της υπαγωγής και να το υπογράφουν.

Αν υπάρχει αυτό τότε δεν θα έχει την ευθύνη εφ όρου ζωής ο μηχανικός ο όποιος ακόμα και καλή τη πίστη μπορεί να κάνει σφάλμα με τις 100αδες ερμηνείες που υπάρχουν μέχρι και σήμερα.

 

Προσωπικά είχα σκοπό σε ακίνητα που έχω την ελάχιστη αμφιβολία να ζητούσα έλεγχο. Τώρα αν ισχύει αυτό γλυτώνω τον κόπο.

 

Το πρόβλημα αν κάποιοι συνάδελφοι ζήτησαν αμοιβές που δεν θα τους καλύπτει είναι δικό τους πρόβλημα. Υπήρχε και υπάρχει ακόμα βάση υπολογισμού για τις αμοιβές.

Επ ευκαιρία, που είναι επίσημα διατυπωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είμαι πολύ περίεργος να δω και να παρακολουθήσω από κοντά πως γίνεται η αυτοψία του χάους και σε ποιό νομικό υπόβαθρο θα στηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

.........μετα απο επισκεψη μου σε αγαπημενη πολεοδομια νοτιων προαστιων πληροφορηθηκα οτι για καθε οικοδομη που εχει εμπλακει με 4014 θα πραγματοποιειται ΑΥΤΟΨΙΑ απο την υπηρεσια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ...τουλαχιστον οσο αναφορα ρευματοδοτηση......

 

Η ΥΔΟΜ πως θα μάθει εάν εσύ έχεις εφαρμόσει 4014 στην οικοδομή σου ? Μήπως μιλάς για καταγγελίες ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας για ρεύμα με υπεύθυνες δηλώσεις πάνω στον στέλεχος σου αναγράφουν τις τακτοποιημένες επιφάνειες με ν.4014/11, οπότε γνωριζουν τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.