Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΟΚ και Καπνοδόχοι


konel

Recommended Posts

Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το έγγραφο που αναφέρετε ( ΕΓΚ-59716/19-10-89 ) γιατί απευθύνηκα στον ΔΟΚΚ και δεν το είχαν, δεν μπόρεσαν να το βρούν. Η δομική θέλει ετήσια συνδρομή για να έχει κάποιος πρόσβαση στο αρχείο της και εγώ έχω μπλέξει με την τοπική πολεοδομία που δεν δέχεται τις αναφερθείσες διατάξεις του ΓΟΚ και επιμένει πως "αρκεί καταγγελία για όχληση ώστε να συνταχθεί έκθεση επικινδύνου από άποψη υγειινής κτλ.."

 

Ευχαριστώ

 

Καπνοδόχοι Τζακιού


 


Επιπλέον:
Όσοι έχουν Δομική ενημέρωση ας κοιτάξουν το ΕΓΚ-59716/19-10-89 του 1989. Είναι λίγο μπερδεμένο στην χρονική αλληλουχία αλλά μάλλον έχει ως εξής:
Η Πολεοδομία Σερρών με το έγγραφο 4345/23-7-89 ρωτά μεταξύ άλλων εάν «υπάρχουν περιορισμοί για την απόσταση του σημείου εξόδου καυσαερίων τζακιού από γειτονικά παράθυρα»
Η ΔΙΠΕΧΩ Κεντρ. Μακεδονίας με το 59550/22-9-89 απαντά ότι υπάρχουν περιορισμοί αλλά κοινοποιεί την απάντηση στην ΔΟΚΚ για τυχόν διαφορετική άποψη.
Η ΔΟΚΚ όμως διαφοροποιείται και απαντά «σας γνωρίζουμε ότι η παρ. 3.3.2 αναφέρει ρητά ότι για τις περιπτώσεις των ανοικτών εστιών (τζάκια) υπό τις προϋποθέσεις της παρ. 3.1. ισχύουν οι περιορισμοί της παρ.2.4.2.4. σε καμία δε άλλη περίπτωση των διατάξεων του άρθ-27 δεν προβλέπονται άλλες απαιτήσεις αποστάσεων απόληξης της καπνοδόχου των από ανοίγματα.»

 

Link to comment
Share on other sites

η εγκύκλιος με συνημμένα τα σχετικά έγγραφα στα οποία απαντά

εγκ 59716 19-10-89 απαντήσεις σε ερωτήματα κτιριοδομικού.docx

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

η εγκύκλιος με συνημμένα τα σχετικά έγγραφα στα οποία απαντά

 

Ειλικρινά και εκ βαθέων ευχαριστώ! Ελπίζω να ξεμπλέξω με τους γείτονες και το Βασίλειο της Πολεοτρομίας....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια σας και απο εμενα .

 

εχω ενα προβλημα με το bbq σε μια μονοκατοικια που εχω .

 

η καμινάδα μετά από έντονα παράπονα γειτόνων λόγω του ότι ήταν 2,5 μέτρα ύψος και φυσικά κάπνιζε πολύ (μου αρέσουν τα μπριζολάκια ) και τα δίπλα οικόπεδα εχουν πλεον απο μια 3οροφη ,εκανα μια κατασκευή γαλβανιζέ καμινάδας 250φ με γωνία οριζόντια 4 μετρα και καθετα 5 μετρα υψος,και μοτερ 1hp τύπου σαλίγκαρο.

 

το θέμα είναι ότι πάλη ενοχλεί η καμινάδα μιας και όταν φυσάει απο το μέρος τον διαμερισμάτων πάει ο καπνός εκει ,το ύψος τησ καμινάδας είναι στο ίδιο ύψος με το μπαλκόνι του 3του ορόφου τησ απέναντι οικοδομής ,το πρόβλημα μου είναι οτι ειμαι μονοκατοικία και η καμινάδα μου είναι στο κέντρο τησ κατοικίας μου με αποτέλεσμα να μην έχω να στηριχθώ πουθενά και φυσικά δεν θελω να βαλω πύργο σιδερένιο κτλπ λόγο του οτι θα χαλάσει η ομορφιά του σπιτιού και τησ ταράτσας μου αν και για να στιριξω τα 5 μετρα υψος εκανα σιδηροκατσκευη ηδη !!!!!!

 

με αποτέλεσμα να φαίνομαι για σουβλατζίδικο τα 3 αδέλφια ,

 

δεν θέλω να ενοχλώ τους γείτονες και η κάπνα να ενοχλεί (ρούχα κτλπ) και ουτε βέβαια και να σταματήσω να ψήνω .

 

έχω μπερδευτεί με άλλα θέματα που διάβασα εδω  μιας και έχουν να κάνουν με ψητοπωλεία και τζάκια ....

 

η  περίπτωση μου είναι στο αρθρο 27 της  εγκ 59716 19-10-89      ???

ο ΓΟΚ τι λεει σχετικα ?

Edited by filakhs
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ότι θυμάμαι, η υποχρέωση του έχοντα BBQ στην αυλή του σπιτιού του ήταν η καμινάδα του να εξείχε 1.5 μέτρο από την οροφή του (την δικιά του) 

Μη το δένεις όμως γιατί μπορεί σήμερα να ισχύει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Χαιρετίζω και πάλι την ομήγυρη, καθώς μέχρι να βγάλω την άδεια για τοποθέτηση νέας καμινάδας τζακιού (την παλιά την αφαίρεσα καθώς λανθασμένα η ΥΔΟΜ συνέταξη έκθεση επικινδύνου λόγω απόστασης <6μ από τα ανοίγματα του όμορου, το οποίο τελικώς ανακάλεσε κατόπιν εορτής), ο ΓΟΚ άλλαξε και πλέον στο άρθρο 16 προβλέπει ότι:

"

1.Στις όψεις επί του κελύφους του κτιρίου τόσο για τα νέα κτίρια όσο και για τις προσθήκες σε υφιστάμενα κτίρια και εφόσον δεν δημιουργούν κλειστούς ή ανοικτούς χώρους χρήσης του κτιρίου, επιτρέπονται και διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε θέση και σύμφωνα με τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό:

.............................

δ) κατασκευές για τη συντήρηση του κελύφους, ε) εμφανούς τύπου αγωγοί τεχνικών συστημάτων,

όπως καμινάδες, αεραγωγοί, υδρορροές βάση των προβλεπομένων προδιαγραφών, μέγιστου πλάτους ίσου με 1/4 ή 1/4 δ. Η απόσταση των παραπάνω στοιχείων από τα όρια του οικοπέδου δεν μπορεί να είναι μικρότερη του 1,00 μ.."

 

Τα θέματα είναι τα εξής:

1. Ούτε εγώ, ούτε ο μηχανικός που εξέδωσε την άδεια είχε υπόψη του την πρόσφατη αλλαγή και η νέα ανοξείδωτη καμινάδα τοποθετήθηκε στο σημείο της παλιάς (αμιαντοτσιμέντο) .

2. Η απόσταση της καμινάδας από το όριο είναι 0,70μ. Κατα τα άλλα, η απόσταση από τα ανοίγματα της όμορης πολυκατοικίας είναι >6μ και σε ψηλότερο σημείο. (η ΥΔΟΜ ζήτησε εφαρμογή των διατάξεων για συσκευές τοπικής θέρμανσης , λόγω τοποθέτησης ενεργειακού τζακιού 11kw)

3. Για να τοποθετηθεί μακρύτερα πρέπει α) να τρυπήσω 3 μπαλκόνια και β) να σπάσω τον τοίχο που περικλείει την παλιά έξοδο του τζακιού και ν'αλλάξω τις γωνίες και προφανώς να ξηλώσω την κατασκευή που μόλις έβαλα.

4. Οι γείτονες είναι παρανοϊκοί και με έχουν τρελάνει στις καταγγελίες κάθε είδους, από την στιγμή που τους ανάγκασα με δικαστική απόφαση να δεχθούν την τοποθέτηση θερμομόνωσης στον τοίχο της οικίας που βλέπει στο κοινό όριο. Σημειωτέον ότι υπήρχε περιθώριο από την πλευρά μας, για αντισεισμικό αρμό 5 εκ.

 

Η απορία μου είναι κατ'αρχήν πως είναι δυνατό να ζητείται η εφαρμογή της διάταξης αυτής σε υφιστάμενα κτίρια με προφανείς τεχνικούς περιορισμούς. Δλδ σωληνώσεις φυσικού αερίου, υδρορροές κτλ θα πρέπει να τοποθετούνται μακρύτερα από 1 μέτρο από τα όρια; Πως θα γίνει αυτό σε ακίνητα που είναι κολλητά το ένα στο άλλο;

Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο χειρισμού, εκτός από την διαδικασία αίτησης εξαίρεσης από την κατεδάφιση με βάση την ΚΥΑ του 2004 και καταβολή προστίμου κτλ ? Υπάρχει κάποια ευχέρεια από πλευράς ΥΔΟΜ για να δεχθεί την παρέκκλιση;

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Για ποια ΚΥΑ 2004 μιλας?

Κοιταξες τον κτιριοδομικο?......καπου εκει λεει...αν και μερικως σε βολευει:

Κτιριοδομικός, άρθρο 27 :2.4.2.5. Η καπνοδόχος πρέπει να καταλήγει τουλάχιστο 1m πάνω από το σηµείο εξόδου της, 0,7m από οποιαδήποτε ακµή κτιρίου που βρίσκεται σε ακτίνα µικρότερη των 3,0m από αυτή και 1 ,5m από καυστά υλικά.
Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγµατα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση µικρότερη των 10m από αυτήν και η αρµόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκποµπή καυσαερίων, µπορεί να επιβάλει την ανύψωση της καπνοδόχου ή να διατάξει άλλα µέτρα για τον περιορισµό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια ΚΥΑ 2004 μιλας?
Κοιταξες τον κτιριοδομικο?......καπου εκει λεει...αν και μερικως σε βολευει:
Κτιριοδομικός, άρθρο 27 :2.4.2.5. Η καπνοδόχος πρέπει να καταλήγει τουλάχιστο 1m πάνω από το σηµείο εξόδου της, 0,7m από οποιαδήποτε ακµή κτιρίου που βρίσκεται σε ακτίνα µικρότερη των 3,0m από αυτή και 1 ,5m από καυστά υλικά.
Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγµατα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση µικρότερη των 10m από αυτήν και η αρµόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκποµπή καυσαερίων, µπορεί να επιβάλει την ανύψωση της καπνοδόχου ή να διατάξει άλλα µέτρα για τον περιορισµό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια.

 
Με τον κτιριοδομικό δεν έχω θέμα, καλύπτω τις ελάχιστες αποστάσεις, ύψη/πλάτη κτλ. Στην περίπτωσή μου δεν έχει εφαρμογή η παραπάνω παράγραφος (κεντρικές θερμάνσεις ή > 25kw), αλλά η διάταξη για τις τοπικές θερμάνσεις:

Κτιριοδομικός άρθρο 27,παρ. 3.3.2 α’ εδάφιο και παρ. 2.4.2.8. : Για την περίπτωση χρήσης μεταλλικών σωλήνων (μπουριά) για την απαγωγή των καυσαερίων, η κατασκευαστική διαμόρφωση του τελικού τμήματος της καπνοδόχου που βρίσκεται έξω από το κτίριο πρέπει να είναι τέτοια, ώστε:

….

γ. Το τελικό σημείο εξόδου των καυσαερίων είναι προστατευμένο με ειδικό εξάρτημα. Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση μικρότερη των 6 m από αυτήν και η αρμόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκπομπή καυσαερίων, μπορεί να επιβάλει την ανύψωση ή να διατάξει άλλα μέτρα για τον περιορισμό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια…

 
 
H KYA που αναφέρομαι είναι η 7587/12.02.2004 Υπ. Απόφασης (ΦΕΚ 372 Β΄/2004) link : http://www.psem.gr/images/pdf/fek_ejoteriki_thermomonosi.pdf
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.



[hr]
Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά στην απαίτηση απόστασης όχι μικρότερης του 1μ στο άρθρο 16 παρ.1 του ΝΟΚ προστέθηκε ώστε να μην εμπίπτουν τα στοιχεία αυτά εντός της ελάχιστης υποχρεωτικής απόστασης του 1μ από τα όρια που ορίζεται με την παρ.1στ του άρθρου 14. Ανάλογη ρύθμιση για τον ίδιο λόγο υπάρχει και στην παρ.3 αλλά και την παρ.5δ του άρθρου 16.

 

Δηλαδή όταν υπάρχει μειωμένη απόσταση "Δ" ή "δ" από τα όρια για την εξασφάλιση κτιρίου πλάτους 9μ, τότε ναι μεν και πάλι το μέγιστο πλάτος των στοιχείων είναι 1/4 της μειωμένης αυτής απόστασης, αλλά δεν επιτρέπεται η προεξοχή του να εμπίπτει εντός της ελαχίστου επιτρεπόμενης απόστασης του 1μ από τα όρια. Οπότε εάν το κτίριο εφάπτεται στα όρια, τότε δεν υπάρχει περιορισμός στην θέση των στοιχείων που προβάλλουν από τις όψεις του κτιρίου οι οποίες βρίσκονται "κάθετα" στα όρια.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.