Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

....παρέμβαση που προτείνω πλήρη, εξωτερική, καθολική θερμομόνωση.

....

Η εξωτερική θερμομόνωση θεωρείται ανακαίνιση;

 

Αφορά ΜΕΑ και έκδοση οικοδομικής άδειας ή πλεόν άδεια δόμησης.

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω ξερω πως σε καποιες πολεοδομιες, ριζικη ανακαινιση θεωρειται οταν ο προυπολογισμος των εργασιων ξεπερνα το 25% αυτου που θα ειχε ως νεο. Οταν λεω προυπολογισμο, εννοω αυτον της πολεοδομιας

Σύμφωνα με το άρθρο 2 §12 του Ν.3661/08 ριζική ανακαίνιση κτιρίου θεωρείται όταν η ανακαίνιση αφορά σε ποσοστό 25% του εξωτερικού περιβλήματος.

Αφορά ΜΕΑ και έκδοση οικοδομικής άδειας ή πλεόν άδεια δόμησης.

Αφορά τη γνωστή διαδικασία, υπαγωγή στο εξοικονομώ - ΠΕΑ - Παρεμβάσεις - ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

!!!ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!! για να έχουν γνώση οι συνάδελφοι!!!

Πελάτης μου πήγε σε τράπεζα για προέγκριση και του είπαν........

Έχουμε έναν γνωστό επιθεωρητή-σύμβουλο που έχει τρόπο να εγκριθεί ταχύτερα η πρότασή σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Για την ώρα δεν αναφέρω λοιπά στοιχεία (πόλη, τράπεζα, όνομα υπευθύνου που έκανε την ενημέρωση), αλλά δεν θα το αφήσω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, το εγκεκριμένο κονδύλι του Τεχνικού Συμβούλου που πάει, όταν ο πελάτης δεν έχει δηλώσει τεχνικό σύμβουλο;

Link to comment
Share on other sites

Ξανακανω την ερωτηση, μηπως και ξερει καποιος:

 

Σας εχει τυχει, οσο καιρο τρεχει το προγραμμα, να ερθει καποιος-οι για επιτοπιο ελεγχο? Ειτε απο την τραπεζα ειτε απο καποιον αλλο φορεα?

 

***μετα την εκτελεση των εργων

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

 

Οι άλλοι συνάδελφοι στο forum πως τα δουλεύουν;

 

Eγώ πάντα δουλεύω πάνω στο παλιό ΠΕΑ πρώτον γιατί πάντα ήμουν ο πρώτος επιθεωρητής και γιατί λόγω αλλαγών στις εκδόσεις φοβάμαι ότι μπορεί να προκύψουν αλλαγές στην εξοικονόμηση που δεν θα οφείλονται στις παρεμβάσεις (π.χ. στο ΖΝΧ). Τώρα εννοείται ότι αν μου τύχει 2ο ΠΕΑ άλλου συναδέλφου μάλλον θα το κάνω από την αρχή, γιατί μάλλον θα είναι γρηγορότερο από το να τσεκάρεις το παλιό, να το φτιάχνεις από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 2 §12 του Ν.3661/08 ριζική ανακαίνιση κτιρίου θεωρείται όταν η ανακαίνιση αφορά σε ποσοστό 25% του εξωτερικού περιβλήματος.

 

Αφορά τη γνωστή διαδικασία, υπαγωγή στο εξοικονομώ - ΠΕΑ - Παρεμβάσεις - ΠΕΑ

Είσαι σίγουρος πως δεν απαιτεί άδεια δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.