Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

giorgos4a εγώ πάντως, όσες εξ.θερμομονώσεις έχω κάνει για το εξοικονομώ, έχουν γίνει χωρίς άδειες και τα συναφή

 

Και εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν που να έχει βγάλει άδεια... αμφιβάλλω και πανελληνίως αν υπάρχουν έστω ένας ή δύο που να το έχουν κάνει. Καλό θα ήταν πάντως να γνωρίζαμε στα σίγουρα τί ισχύει, ούτως ώστε να ενημερώνουμε αναλόγως και αν γίνει κάτι (καταγγελία πχ) και βρούνε μπελά, να έχουμε εμείς το κεφάλι μας ήσυχο...

 

Σου έδωσα και τα ποντάκια τα οποία ούτε καν ήξερα ότι υπάρχουν μέχρι να το αναφέρει ο φίλος dib.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό με την οικ. άδεια έχει συζητηθεί ξανά. Αλλά ρωτάω, αν για παράδειγμα, κάνεις επεμβάσεις σε μονοκατοικία (και όχι στην όψη κανενός διαμερίσματος που μπορεί κανείς να δουλέψει από το μπαλκόνι), οπότε χρειάζονται σκαλωσιές, δεν θέλει άδεια και όχι απλή ενημέρωση στο Α.Τ. της περιοχής; Αλλά και για όποιες αποξηλώσεις - καθαιρέσεις γίνουν, δεν χρειάζεται ας πούμε κάδος; Αυτό δεν θέλει άδεια; Πάει ο καθένας και στήνει ένα κάδο έτσι; Ή αφήνει τα μπάζα, κουφώματα κλπ χύμα στο πεζοδρόμιο (και συνήθως στο δρόμο); Ένσημα δεν μπαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Η τοποθέτηση σκαλωσιάς θέλει άδεια. Αυτό ίσχυε με τον ΓΟΚ '85, και συνεχίζει να ισχύει με τον ΝΟΚ.

 

Βλέπε ΝΟΚ, Άρθρο 4, Παραγρ.1 Άδεια Δόμησης κατά την έννοια του άρθρου 1 του νόμου 4030/2011

 

Οι εργασίες θερμομόνωσης (όταν δεν απαιτείται σκαλωσιά), δεν χρειάζονται άδεια δόμησης, ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, μόνο έγγραφη ενημέρωση για την εκτέλεσή τους, προ 48 ωρών της αρμόδιας Υπηρεσία δόμησης, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα. (ΝΟΚ, Άρθρο 4, Παράγρ.3).

 

Ο κάδος μπαζών χρειάζεται άδεια κατάληψης πεζοδρομίου από το Δήμο, (και η σκαλωσιά επίσης).

Και ΙΚΑ χρειάζεται, εφόσον οι εργάτες είναι οικοδόμοι, και όχι υπάλληλοι μιας εταιρίας (λίγο σπάνιο)

Edited by Demoiselle
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@giorgos για το τζάκι είσαι σίγουρος ότι μπορεί να ενταχθεί; Είχε συζητηθεί και παλιότερα, πρέπει να είναι ο κύριος τρόπος θέρμανσης, πράγμα το οποίο προυποθέτει ή να μην υπάρχει καθόλου σύστημα θέρμανσης ή να αποκοπείς τελείως από το ξηλώσεις τελείως το υφιστάμενο.

Για τις σκαλωσιές θέλει φυσικά άδεια, αλλά δεν νομίζω μεμονωμένο διαμέρισμα να μπει στη διαδικασία αυτή. Ακυρώνει όλο το μπόνους του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

@giorgos για το τζάκι είσαι σίγουρος ότι μπορεί να ενταχθεί; Είχε συζητηθεί και παλιότερα, πρέπει να είναι ο κύριος τρόπος θέρμανσης, πράγμα το οποίο προυποθέτει ή να μην υπάρχει καθόλου σύστημα θέρμανσης ή να αποκοπείς τελείως από το ξηλώσεις τελείως το υφιστάμενο.

Για τις σκαλωσιές θέλει φυσικά άδεια, αλλά δεν νομίζω μεμονωμένο διαμέρισμα να μπει στη διαδικασία αυτή. Ακυρώνει όλο το μπόνους του προγράμματος.

 

Κώστα, εγώ δεν είμαι σίγουρος για τίποτα στη ζωή γενικότερα, πόσο μάλλον όταν έχω να κάνω με το δημόσιο :smile:

Έχω συνάδελφο-φίλο-επιθεωρητή που έχει περάσει λέει 2 παρόμοιες περιπτώσεις χωρίς πρόβλημα, αλλά ήθελα να βεβαιωθώ και από το φόρουμ ότι μπορεί να γίνει. Τώρα το αν θα εμφανίσει ως Ενεργειακός Επιθεωρητής ότι θα κοπεί από το υπάρχων σύστημα (κοινός λέβητας) δεν το ξέρω :???:.

 

Όσον αφορά τις σκαλωσιές, λογικό μου ακούγεται να θέλει οικ. άδεια, αλλά μετά γεννάται το μεγάλο ερώτημα, πώς ο ωφελούμενος περνάει αυτά τα έξοδα των ενσήμων στο πρόγραμμα; Όπως γίνεται και με τους προμηθευτές; Δηλαδή το ΙΚΑ θα περιμένει 3,4,5 μήνες για να πληρωθεί από το εξοικονομώ ;;; :confused: Και τα έξοδα της οικοδομικής άδειας; Τα επωμίζεται εξ ολοκλήρου ο ωφελούμενος;

Φοβάμαι ότι αν αρχίζεις να εξηγείς σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο, όλα τα παραπάνω, θα φύγει τρέχοντας.. (και με το δίκιο του εδώ που τα λέμε)...

 

Παρακαλώ θερμά όποιος έχει απαντήσεις στα παραπάνω να με διαφωτίσει :|

Edited by giorgos4a
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μιλάμε για το ποια είναι η νόμιμη διαδικασία....

 

Το "πρόβλημα" όμως δεν είναι πώς ο ωφελούμενος περνάει αυτά τα έξοδα στο εξοικονομώ, τρόποι υπάρχουν.

Το θέμα είναι αν τα 50 ευρώ επαρκούν για να γίνουν όλα τα παραπάνω. (εργασία, υλικά, φπα, ικα, άδειες)

Προφανώς όχι. Άρα ο ωφελούμενος πρέπει να βάλει το χέρι στην τσέπη, λιγότερο ή περισσότερο ανάλογα με την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος, όλα τα δομικά υλικά και Η/Μ συστήματα για τα οποία υφίσταται σχετική νομοθεσία, πρέπει να φέρουν πιστοποίηση CE.

Ξέρετε για ποια υλικά υφίσταται αυτή η υποχρέωση; Η περίπτωση μου αφορά σε τέντες, ωστόσο ρωτάω γενικά γιατί καλό είναι να ξέρουμε τί ελέγχουμε στο Β' ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστό είναι να καλέσεις στην υπηρεσία του εξοικονομώ και να ρωτήσεις εάν απαιτείται CE τέντες (και μετά να μας γράψεις εδώ την απάντησή τους για να ξέρουμε και εμείς)

Υποθέτω ότι στις τέντες δεν θα απαιτείται CE, αλλά δεν το προσυπογράφω

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό υποπτεύομαι, άλλωστε στις ΚΥΑ που φαίνονται εδώ http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?TabID=690, δεν αναφέρει κάτι. Απλά ρώτησα, μήπως τυχόν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει, εγώ δεν έχω κάνει Β' ΠΕΑ με τέντες.

Θα ρωτήσω στο help desk και θα επανέλθω, όταν απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το πρόγραμμα και οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολύ χρήσιμη.

 

Στην αίτηση που είχαμε κάνει για να ενταχθούμε στο πρόγραμμα είχαμε επιλέξει 3 παρεμβάσεις

  1. Αυτόνομη
  2. Κουφώματα/Τεντες
  3. Ηλιακους Θερμοσίφωνες.

Εγκρίθηκε η αίτηση μας την προηγούμενη εβδομάδα και περιμένουμε την τράπεζα να μας καλέσει για να προχωρήσουμε με την υπογραφή των συμβάσεων.

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να αφαιρέσω μια από τις παραπάνω παρεμβάσεις (αυτόνομη) και στην θέση της να βάλω την εξωτερική θερμομόνωση;

 

Στο Εξοικονομώ που πήρα να ρωτήσω μου είπαν ότι μάλλον(???) επιτρέπεται καθώς στον οδηγό δεν αναφέρεται το αντίθετο.Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι οι επιλέξιμες επεμβάσεις να οδηγούν στην ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου.

 

Ο ενεργειακός επιθεωρητής που ρώτησα μου είπε ότι μάλλον δεν επιτρέπεται.

 

Ειχε κανείς ανάλογη εμπειρία;Γνωρίζουμε τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.