Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1961 Ότι δηλώνεις (μέχρι 2.500) παίρνεις.

 

dib το ασυμβίβαστο της μελέτης φ.α. (αν υπάρχει τέτοιο ασυμβίβαστο) είναι με το δεύτερο ΠΕΑ και όχι με το πρώτο.

Δηλ. αν κάποιος αλλάξει ένα πατζούρι και προσκομίσει τιμολόγιο 2.500 ευρώ, θα τα εγκρόνουν?. Σε δυο ακόμα

περιπτώσεις που έχω  ακούσει μάλλον υπάρχει τιμή ανα πατζούρι. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τιμή ανά πατζούρι ... καλό όμως (για τον πελάτη) είναι να μην προκαλείς την τύχη της έγκρισης ...

 

off topic [Χαιρετισμούς στην όμορφη Ναύπακτο].

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο kan62.

Εμένα δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα και είμαι σχεδόν πάντα στο όριο των 2.500 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, επειδή είναι η πρώτη φορά που θέλω να ασχοληθώ με ένα "εξοικονομώ" και δεν έχω ξανακάνει. Ο πελάτης έχει πάρει εκτός των υπολοίπων μία προσφορά για μόνωση της στέγης η οποία αναφέρει την τιμή του λ για το μονωτικό υλικό και το πάχος που θα τοποθετηθεί. Εγώ στο πρόγραμμα θα πρέπει να περάσω τιμή U για όλη την στέγη έτσι δεν είναι;Πώς να το υπολογίσω; Από το εμπορικό πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (πχ το 4Μ που στη βιβλιοθήκη του έχει όλα τα δομικά στοιχεία και όλα τα υλικά με τα αντίστοιχα λ);;;

Αυτή είναι η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τύπος που υπολογίζεις το U του δομικού στοιχείο, με βάση το λ και το πάχος d του κάθε υλικού. Α και με βάση το είδος της επιφάνειας.

Ή ψάχνεις αυτό και μαθαίνεις ταυτόχρονα την έννοια του καθενός.

Ή τα περνάς απλά σε κάποιο πρόγραμμα.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Και πρέπει προφανώς το τελικό U της οροφής μου να είναι μικρότερο από το μέγιστο επιτρεπόμενο U κατά Κενάκ έτσι δεν είναι; (δηλ. 0.45 στη ζώνη Β που είμαι εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Για το εξοικονομώ δεν υπάρχει απαίτηση ικανοποίησης των απαιτήσεων του ΚΕΝΑΚ παρά μόνο ... Ενεργειακή αναβάθμιση κατά τουλάχιστον μία κατηγορία ή εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερη από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς...

Υπάρχουν όλες οι απαιτήσεις στον οδηγό του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Τον οδηγό εννοείται πως τον έχω διαβάσει και τις ξέρω αυτές τις δύο απαιτήσεις συνάδερφε. Απλά στην αρχή του τόπικ που ξεκίνησα να το διαβάζω από την αρχή διάβαζα το εξής. Κάποιος συνάδερφος ρώτησε:

 

Για το εξοικονομώ έχω μια απορία. Όταν θέλω να μονώσω ταράτσα για βελτίωση του U, πώς θα αποδείξω ότι από U 3,05 (τυπική τιμή ΤΟΤΕΕ) θα φτάσω στο επιτρεπόμενο κατά ΚΕΝΑΚ 0,45 μετά την επέμβαση; Παίρνοντας αναλυτικά στρώσεις, πάχη υλικών και λ; Γιατί όπου ρώτησα δίνουν μόνο πιστοποίηση στο κάθε υλικό και όχι για το σύνολο της επέμβασης.
Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

 

Και πήρε ως απάντηση αυτό:

 

Νομίζω ότι πρέπει να φτιάξεις ενα δομικό στοιχείο με τα πιστοποιημένα λ που σου δώσαν για το κάθε υλικό. Για τις ήδη υπάρχουσες στρώσεις πάρε τυπικά πάχη και λ πχ. από τις ΤΟΤΕΕ. Έχω την εντύπωση ότι επειδή μιλάς για οροφή θες U<40 αν είσαι σε ζώνη Γ.

 

Δηλαδή εννούνε ότι πρέπει η οροfή που θα προκύψει να είναι με U σύμφωνο με τα U του ΚΕΝΑΚ. Δεν ισχύει αυτό τελικά;;;

 

Ρωτάω γιατί με την 5άρα μόνωση που υπολογίζει να βάλει ο μονωσάς βγάζω ένα U 0.46 περίπου και το επιτρεπτό μου όριο είναι 0.45. Με πειράζει τελικά ή όχι;

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.